Úryvok z knihy Jozefa Banáša, Dementi

Milé ženy so štýlom, kniha Dementi od spisovateľa Jozefa Banáša nás zaujala, a tak vám prinášame kúsok z časti kapitoly Slovenská manželka,  v ktorej autor píše nielen o kráse slovenskej ženy. 

Slovenská manželka

Raz som šiel navštíviť svokru do domova dôchodcov. Bol krásny deň, a tak som si od milej panej v podchode kúpil päť kytičiek nádherných lúčnych kvetov. Dal som ich manželke, dcéram a svokre. Poďakovali sa, potešili, hoci kvety nie sú pre ne ničím nezvyčajným. Piata kytička mi zvýšila a venoval som ju ako prejav vďaky nie práve najmladšej sestričke, ktorá akurát mala službu pri svokre.
ZSS_dementiVzala ju do chvejúcej ruky, dlho na ňu s prekvapením hľadela, až takmer so slzami v očiach povedala: „Viete, ja som ešte nikdy nedostala kvety…“ V jej očiach som videl rozpaky, ale najmä radosť z uznania. Zdalo sa mi dokonca, že bola šťastná.
Obávam sa, že Sloveniek, ktoré nedostávajú kvety, je viac, ako si myslíme, napriek tomu, že sú vraj najkrajšie na svete. Ich krásu velebia najmä cudzinci, ktorí všakovakým spôsobom prišli so Slovenkami do styku. Mňa o tom cudzinci presviedčať nemusia, som so Slovenkami v intenzívnom dennom styku. Styk so Slovenkami môže byť družobný, priateľský, súdružský, oficiálny aj neoficiálny, trvalý i menej trvalý. Len ten, kto je so Slovenkou v trvalom styku, vie, že tvrdenie o ich kráse je pravdivé. Som v trvalom styku so Slovenkou už štyridsaťšesť rokov a potvrdzujem to.

Redakcia ženy so štýlom

PS: a môžete si prečítať opäť niečo od muža, tentokrát od nášho nového redaktora.
Aká žena je príťažlivá pre mužov?

 

Facebook komentár
Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.