Príbeh svätého Valentína začína v treťom storočí tyranským Rímskym cisárom a pokorným kresťanským mučeníkom. Cisárom bol Claudius II. Meno kresťana bolo Valentín.
Claudius prikázal všetkým Rimanom uctievať dvanásť bohov, a z praktizovania kresťanstva urobil trestný čin, za ktorý bolo možné človeka usmrtiť. No Valentín bol oddaným kresťanom a dokonca ani hrozba smrti ho od jeho viery neodradila. Bol zatknutý a uväznený.
Počas Valentínových posledných dní sa udiala zaujímavá vec. Dozorca, ktorý ho mal na starosti uvidel, že je to múdry a vzdelaný muž, a poslal k nemu do učenia na pár hodín svoju dcéru Júliu, ktorá bola od narodenia nevidiaca. Júlia bola pekná a bystrá mladá dáma. Valentín jej zvykol čítať príbehy o histórii Ríma, opisoval jej prekrásny svet prírody. Učil ju aritmetiku a povedal jej o Bohu. Ona videla svet jeho očami a dôverovala mu , pretože v jeho tichej sile bolo niečo veľmi príjemné a pokojné.
“Valentín, naozaj Boh počuje naše modlitby?” jedného dňa sa spýtala Júlia.
“Áno, dieťa moje. Počuje každú z nich.”
“Vieš, za čo sa modlím každé ráno a každý večer? Modlím sa, aby som mohla vidieť. Tak veľmi chcem uvidieť všetko, o čom si porozprával! “
“Boh pre nás urobí to, čo je pre nás najlepšie, stačí, ak v neho budeme veriť,” povedal Valentín.
“Valentín, ale ja verím!” – kľakla si a zopla ruky.
Obaja sedeli ticho a modlili sa. Naraz sa v cele rozsvietilo briliantové svetlo. Júlia šťastne vykríkla: “Valentín, ja vidím! Ja vidím!”
“Ďakuj Bohu“ , povedal Valentín a znova sa začal modliť.
V predvečer svojej smrti napísal Valentín Júlii posledný odkaz, v ktorom ju žiadal, aby ostala verná Bohu. Podpísal sa „Tvoj Valentín“. Tento odkaz uvidel svetlo sveta nasledujúci deň, 14. februára v roku 270 v blízkosti brány, ktorá dostala neskôr meno Porta Valentini práve na jeho počesť. Hovorí sa, že Júlia v blízkosti jeho hrobu vysadila mandľový strom s jemnými ružovými lístkami. Dnes mandľový strom symbolizuje trvalé lásku a priateľstvo. Každý rok 14. februára, v deň svätého Valentína si ľudia v celom svete posielajú odkazy plné náklonnosti a lásky.
Nel
Prečítajte si tiež: Žena, muž a láska
zdroj: www.olrl.org