Vanessa Mae, alebo ,,Prevtelený Paganini“

Drobná tmavovláska, ktorá svojím umením dobyla svet.

Extravagantná, sexy umelkyňa hráva na husliach už od piatich rokov. Jej kuriozitou sú sklenené husle z bieleho krištáľu.

Vanessa Mae Vanakorn Nicholson je známa pod svojím umeleckým menom Vanessa Mae. Narodila sa 27. októbra 1978 v Singapure. Jej otcom je hotelier Vanakorn thajského pôvodu a matka čínska právnička.
Krátko po jej narodení sa rodičia rozišli a matka sa vydala za britského advokáta Nicholsona, ktorý si dievčatko adoptoval. Vanessa tak získala nielen jeho meno, ale aj britské občianstvo.

Trojročná Vanessa začala hrať na klavír, ako päťročná na husle. V detstve často vystupovala v televízii a ako trinásťročná bola zapísaná do Guinessovej knihy rekordov, ako najmladšia zaznamenaná sólistka, hrajúca Beethovenove a Čajkovského husľové koncerty.
V desiatich rokoch sólovo koncertovala s Londýnskou filharmóniou a v jedenástich sa stala najmladšou žiačkou v histórii Kráľovskej akadémie hudby v Londýne.

Vanessa Mae je medzinárodne známa britská popová, klasická hudobníčka a huslistka. V dospievaní klasický spôsob hrania nahradila osobitým, provokatívnym a moderne znejúcim. Stala sa známou aj pre svoje honosné, sexy extravagantné vystúpenia.

Ale čím púta najviac, tak to je svojou hrou. Pri vystúpeniach používa Vanessa Mae rôzne typy huslí, či už akustické klasického štýlu, alebo aj moderné elektrické.

Nevšednou kuriozitou sú jej sklenené husle z masívneho bieleho krištáľu

Dokonca jedny z jej huslí tzv. ,,Guadagnini“ boli vyrobené ešte v roku 1761. Rodičia jej ich kúpili v aukcii za 150 000 libier. V januári v roku 1995 jej boli ukradnuté, ale o dva mesiace neskôr polícia vypátrala vinníka a husle boli vrátené…

vanessaTáto drobná tmavovláska svojím umením dobyla a oslnila takmer celý svet. Svoj prvý album v popovom štýle, Violin Player vydala v roku 1995 a je stále považovaný za jeden z najlepších diel jej kariéry. Zaujímavosťou je, že táto talentovaná hudobníčka je od detstva vášnivou lyžiarkou. Jej snom bolo vždy zúčastniť sa olympiády. Svoj sen si splnila na ZOH 2014 v Soči.

Predtým usilovne trénovala vo svojom obľúbenom švajčiarskom alpskom stredisku. Pod menom Vanakornová reprezentovala Thajsko. A hoci sa neumiestnila na prvých priečkach a skončila posledná, cení sa jej odvaha.

Husľová virtuózka sa slovenskému publiku predstaví 11. mája 2017 na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.

,,Vždy chcem ukázať, čo všetko na husliach dokážem. Do Bratislavy ,,priveziem“ svoje obľúbené kúsky z minulosti, ale aj niekoľko piesní, ktoré hrám len pri vzácnych príležitostiach.”

Jej vystúpenie bude okrem iného sprevádzať aj vizuálna show, na ktorej sa sama podieľa.

 

Vaša Iwka

Prečítajte si tiež: Nemusíte byť chudá, aby ste boli krásna, Kate Winslet

 

Zdroj:/http://zaujimavosti.sme.sk/c/3584959/vanessa-mae-na-slovensku.html
http://kultura.pravda.sk/hudba/clanok/404097-huslova-virtuozka-vanessa-mae-sa-vrati-na-slovensko/
http://www.webnoviny.sk/hudba/clanok/1099181-vanessa-mae-po-desiatich-rokoch-vystupi-v-bratislave/

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.