Deň, keď oslavuje meniny Ondrej, bol vždy spolu s Vianocami považovaný za najčarovnejší deň v roku. Ľudia sa venovali vešteniu, najmä mladé dievčiny, ktoré chceli vedieť niečo viac o svojom budúcom ženíchovi.
Naši predkovia udržiavali rôzne tradície a aj v období adventu bolo v rodinách vďaka nim veľa zábavy a vzrušenia.
My si ich dnes môžeme aspoň trošku pripomenúť a v spomienkach uchovať, vďaka čomu budú aj naše sviatky krajšie.
Sv. Ondrej
Sv. Ondrej bol rybárom. Bol prvým učeníkom Ježiša Krista. Ondrej bol zmieňovaný v súvislosti so zázračným nasýtením 5 tisíc ľudí. Neskôr bol ukrižovaný na kríži do tvaru X. Nebol priklincovaný, iba priviazaný a na kríži umieral tri dni. Najčastejšie je zobrazovaný na kríži v tvare X, alebo s rybárskou sieťou a rybami.
Veštenie a čary na sv. Ondreja
Ondrejských zvykov je pomerne dosť a líšia sa v regiónoch. Asi najobľúbenejšími boli veštby o vydaji. Dievčatá verili, že na Ondreja sa môžu dozvedieť o svojom budúcom ženíchovi.
Varenie halušiek, či pirohov s lístočkami
Dievčatá do pirohov či halušiek vkladali papierik s krstným menom mládenca. Pirohy vhodili do vody. Keď začali vrieť a vychádzali na povrch, vždy iná dievka vychytila piroh. Vytiahla si tak aj papierik s menom mládenca, za ktorého sa vydá.
Liatie olova
Chlapci aj dievčatá sa zišli v dome, kde chodili na priadky. Posadili sa dookola na lavice a v prostriedku bol stolček. Na tom zvyčajne sedelo najzvedavejšie dievča. Chlapci hriali olovo na lyžičke. Olovo liali cez kľúč do misky s vodou. Liali ho nad hlavou uprostred sediacej dievky, ktorá odriekala slová:
,,Ondreju, Ondreju, na teba olovo lejú, aby si mi dal znať, koho budem za muža mať.”
Podľa toho, v akom tvare olovo stuhlo, dievčatá hádali budúcnosť. Aké písmeno sa ulialo, takým sa malo začínať meno budúceho muža. Alebo aké povolanie bude mať jej vyvolený, či a kedy bude svadba, krstiny.
Veštenie s hrnčekmi
Na sviatok sv. Ondreja boli aj iné veštby. Otec rodiny zobral štyri hrnčeky a obrátil ich hore dnom. Pod každý z nich niečo vložil. Hlinu, chlieb, hrebeň a prsteň. Ostatní, bez toho, aby vedeli, čo ktorý hrnček skrýva, si otočili po jednom hrnčeku. Na tých, ktorí našli pod hrnčekom hlinu, vraj čakalo do roka nešťastie, hrnček s chlebom označoval zbohatnutie, hrebeň chorobu a hrnček s prsteňom predpovedal svadbu.
Iné zvyky
Dievčatá však mali viacero spôsobov, ktorými sa snažili zistiť niečo o svojom budúcom mužovi. Veštili pomocou polienok, siali konope, triasli ploty, slivky, počítali kolíky v plote, udierali na chliev, či sa ozve prasa. V predvečer sviatku skúšali dievčatá, ktorá z nich sa čo najskôr vydá. Každá vzala kúsok chleba, položila ho na lopatu, a ktorej kúsok vzal pes prvý, tú čakala svadba najskôr.
Alebo o polnoci pred Ondrejom dievčatá vstávali a chodili klopať na kurník, pričom hovorili:
„Kohútik, kohútik, zakikiríkaj. Ak muža dostanem, vedieť mi daj. Sliepočky vy nechajte kotkodákanie, nekazte mi vydávanie.“
Ak sa ozval sa kohút, malo dievča nádej, že sa toho roku vydá. Ak sa ozvala sliepka, znamenalo to, že dievča má prísť za rok opäť.
Taktiež bývalo zvykom v tento deň zasadiť do kvetináča vetvičku a zalievať ju vodou, naberanou do úst. Pokiaľ sa vetvička zazelenala do Božieho narodenia a vykvitla, bolo to pre dievča znamenie, že sa veľmi skoro vydá.
Asi najčastejším zvykom pretrvávajúcim aj dnes je, že zamilované dievčatá si písali mená najobľúbenejších mládencov na papieriky a na noc si ich vkladali pod vankúš. Keď sa ráno zobudili, vytiahli jeden z papierikov a koho meno sa tam skrývalo, ten bol dievčine súdený.
Pamätám si ho veľmi dobre.. 🙂
A nakoniec ešte zopár pranostík na Ondreja
Ak na Ondreja lietajú včely, bude neúrodný rok.
Keď je pekne na Ondreja, celý rok a na všetky sviatky bude pekne.
Keď na sv. Ondreja sneží, sneh si dlho poleží.
Keď svätý Ondrej na plot mráz posadí, nemusíme sa báť povodní, ani vody.
Na svätého Ondreja dávaj sane do dvora.
Vaša Iwka
Prečítajte si tiež: Listy Maríne I.
Zdroj:/http://www.petrzalcan.sk/ondrejske-zvyky-a-pranostiky