Ako si v zime zdvihnúť náladu

Nenechajte sa v zime odradiť chladným počasím. Tu je pár spôsobov, ako si zlepšiť náladu.

Spomaľte s jogou.

Mierne až intenzívne cvičenie zvyšuje hladinu endorfínov, no ak hľadáte niečo, čo vám zlepší náladu, môžete skúsiť jogu. Účinky jogy na náladu a najmä na pocity úzkosti sú omnoho lepšie, než je napríklad obyčajná prechádzka. Pri cvičení jogy sa zvyšuje hladina anti – anxióznych neurotransmiterov gamma-aminobutyrínov (GABA). Nízka hladina GABA je spájaná  s depresiou a ďalšími poruchami nálady sprevádzanými úzkosťou.

Skoro vstávajte

Najdôležitejším signálom pre biologické hodiny človeka je svetlo, preto vystavenie sa rannému svetlu je výbornou protilátkou proti zlej nálade. Umelé svetlo neaktivuje tú istú fyziologickú odpoveď ako svetlo prirodzené, tak  odhrňte závesy hneď, ako vstanete.

Cez víkendy choďte spať ako obyčajne. Pokiaľ idete spať neskoro,  predlžuje sa tým čas potrebný pre spánok. Pretože ak nie ste vystavení dennému svetlu na dosť dlhú dobu, vaše telo bude potrebovať dlhší čas, aby sa v spánku zregenerovalo. Toto potom vedie k takzvaným  Monday Morning Blues – modrým pondelkom bez nálady.

Uvoľnite sa

Flourescentné svetlo je ako keby ste chceli návšteve ukázať svoje perfektne vyžehlené tričko poskladané na škaredom nábytku. Navyše je to len veľmi slabá náhrada svetla slnečného.

Prirodzené svetlo vonku  je omnoho intenzívnejšie než svetlo produkované umelým osvetlením.  Umelé osvetlenie bude potrebovať dosť vylepšení,aby sa aspoň trochu vyrovnalo slnečnému svetlu.  Niet pochýb, že to má vplyv na zhošenie nálady, a ak navyše nemôžeme vyjsť von na čerstvý vzduch, pretože sme napríklad v práci, niet sa čo čudovať, že bývame slabé a unavené.  Umelé svetlo nie je dostatočne povzbudzujúce, takže klesá aj kvalita nášho života.

Počas zimných mesiacov by sme si naozaj mali v prvom poradí dávať pozor na to, ako sa cítime, a venovať pozornosť predovšetkým samým sebe. Aj pohľad z okna kancelárie za bieleho slnečného dňa povzbudí, ešte lepšie je, ak sa v rámci prestávky na obed čo i len na pár minút nadýchame vonku čerstvého vzduchu.  A cez víkend by sme si prechádzky vonku v prírode mali dať ako povinnosť.  Ako sa o seba v zime postaráme, takú energiu pocítime na jar.

 

Nel

 

Prečítajte si tiež: Zima v duši ženy

 

Facebook komentár
Nel Valentová

Nel Valentová

Mám rada spájanie protikladov, v každom nedorozumení vnímam zároveň príležitosť k rastu a pochopeniu.