Zimná kráľovná Alžbeta Stuartová, ktorá porodila trinásť detí

230px-Elizabeth,_Queen_of_Bohemia_from_NPG

Kráľovná Alžbeta vládla so svojím manželom Fridrichom V. len jedinú zimu. Preto získali pomenovanie ,,zimný kráľovský pár“.

Alžbeta Stuartová sa narodila 19. augusta 1596 v Škótsku. Bola dcérou anglického kráľa Jakuba I. a Anny Dánskej, neskôr sa stala manželkou tzv. ,,zimného“ kráľa Fridricha V. Falckého.

Z jej slávneho stuartovského rodu je najznámejšia stará mama, kráľovná Mária Stuartová 

Svoje detstvo prežila na odľahlom opátstve. Keď mala šestnásť, povolali ju na panovnícky dvor, kde už v tej dobe žil jej budúci manžel. Ešte v tom roku sa zasnúbili a na ďalší rok mali svadbu.

Alžbeta vraj bola veľmi pekná, mimoriadne nadaná, ušľachtilá a navyše veľmi ctižiadostivá. Po dvoch rokoch sa jej muž Fridrich V. ujal vlády vo Falcku a na nasledujúcich šesť rokov sa usadili v Heidelbergu, kde sa im narodili deti.
V čase keď Alžbeta znova otehotnela, dostal jej muž ponuku, ktorá mu sľubovala neobyčajný mocensko-politický postup.

Vtedy ešte netušil, že to bude aj pád

V Čechách sa búrili nekatolícke stavy proti vtedajšiemu cisárovi. A súčasne sa prejednávala otázka nového panovníka. Rozhodnutie padlo na Fridricha V. Falckého. Fridrich V. ovplyvnený silnou ctižiadostivosťou svojej manželky, ponuku prijal. Začiatkom októbra 1619 manželia odcestovali do Prahy, kam dorazili na konci mesiaca. Ich prijatie v Čechách bolo veľmi srdečné. 4. novembra sa v Svätovítskej katedrále v Prahe konala slávnostná korunovácia Fridricha V. za českého kráľa, a o tri dni na to bola za kráľovnú korunovaná aj Alžbeta Stuartová, jeho manželka.

Onedlho, v decembri, sa Alžbete narodil princ Ruprecht, ich už tretie dieťa. Vítal ho celý český národ. Jeho krstiny boli veľkolepou oslavou a šťastnou udalosťou Alžbetinho života. Avšak poslednou. Fridrich s manželkou totiž netušili, že čoskoro budú zo svojho nového kráľovstva utekať. Netrvalo dlho a medzi českým ľudom sa začala šíriť kritika na ich adresu. Ľudu sa nepáčil ich odlišný a uvoľnený kultúrny a spoločenský život, ktorý manželia na Pražskom hrade presadzovali.

Ažbeta si v Čechách nevedela zvyknúť..

Nevedela hovoriť česky a po nemecky len trochu. A naopak, anglicky zas nevedel nikto na dvore. Navyše bola pre konzervatívnu českú spoločnosť až príliš spoločenská, veselá a zábavná.
Ani jej manžel Fridrich nevedel česky, obklopoval sa preto nemeckými radcami, začo ho často kritizovali.

Fridrich sa často venoval vojenským povinnostiam. Svoju ženu však veľmi miloval a denne jej písal listy plné lásky a nehy. Netušil, že sa blíži koniec jeho jednoročného kraľovania. Koniec kraľovania tzv. ,,zimného páru“.
Nakoniec sa ukázalo, že aj očakávania, ktoré českí protestanti vkladali do nového kráľovského páru, boli márne a zbytočné.
Koniec roka 1620 priniesol pre Fridricha a Alžbetu obrovskú zmenu v ich spoločenskom ale aj osobnom živote. Prišlo k známej bitke na Bielej hore, kde českí protestanti zaznamenali obrovskú porážku od cisárskych vojsk. Alžbeta vyzývala vojvodcov, aby pokračovali v boji, no hneď po porážke kráľovská rodina tajne utiekla z Prahy.

Bol to koniec kraľovania tzv. ,,zimného páru“.

Alžbeta bola opäť tehotná. Ferdinand stratil svoje falcké zeme a navyše ich nechceli. A nemohli odísť ani do Anglicka. Vtedajší cisár Ferdinand vyhlásil nad Fridrichom V. kliatbu a nikto sa ho preto neodvážil podporovať.

Manželia zažívali najhoršie obdobie

Nakoniec sa museli obaja rozlúčiť a Alžbeta sama putovala po viacerých miestach v Nemecku. Až sa napokon uchýlila v holandskom Haagu, kam ju pozval strýko. Tu ju ale zastihla nešťastná správa, o tom, že jej manžel na cestách podľahol týfusu.

Alžbeta ostáva sama na výchovu ich detí, nešťastná, bez každodenných finančných prostriedkov. Navyše niekoľko z jej detí umiera. Ani celé ďalšie roky pre ňu neboli priaznivé. Boli ešte ťažšie.

V Anglicku popravili jej brata Karola I., čo ju veľmi vydesilo. Až na konci života sa jej polepšilo. Anglický parlament jej odsúhlasil finančný dar a kráľ Karol II., jej synovec, ju konečne pozval do Anglicka. Veľmi sa na to tešila, no neužila si to.

Po roku ,,zimná kráľovná Alžbeta“ zomrela v náručí svojho syna Ruperta, presne v deň výročia svojej svadby

Zaujímavosť

Alžbete Stuartovej sa v manželstve s Fridrichom V. Falckým narodilo celkom trinásť detí. Tri z nich zomreli ešte v detskom veku.

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Karolina Brunšvická, manželom označená ako “nepríťažlivá žena”

 

https://sk.wikipedia.org/wiki/Al%C5%BEbeta_Stuartov%C3%A1

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.