Ženské záležitosti

Byť ženou je úžasné, no naše telo je podrobené množstvu zložitých zmien – je to pravidelná menštruácia, tehotenstvo, pôrod, dojčenie a menopauza. Je dôležité, aby sme samy sebe venovali starostlivosť, ktorá je zdravá a bezpečná. Zaslúžime si to.

Ochlpenie
Nebudeme sa klamať, chĺpky na ženskom tele jednoducho nie sú estetické. Ak sa zamyslím, koľko asi žiletiek spotrebuje priemerná žena ročne, tak predpokladám, že to bude dvojciferné číslo. Na jednej strane je holenie také rýchle a pohodlné, na druhej strane je potrebné to robiť príliš často, pretože ochlpenie (určite mi väčšina z vás dá za pravdu) dorastá hádam z večera do rána! Ako sa šetrne zbaviť ochlpenia na nohách, v podpazuší, tvári či v oblasti bikín na dlhšiu dobu? Všetky holiace peny, žiletky a epilátory môžu byť minulosťou, ak sa naučíte uvariť si vlastnú cukrovú pastu a pracovať s ňou (prípadne si ju môžete kúpiť už hotovú). Žiadna chemikália (vo forme peny), žiaden plast (žiletka, epilátor) a chĺpky trhá aj s korienkom 🙂 , recept a postup nájdete tu.

Menštruácia
Priemerná žena zažije približne 450 menštruácií počas svojho života a celkovo vyhodí 15 000 hygienických vložiek a tampónov, čo je zhruba 125 kg odpadu. Naskytá sa tiež otázka, či sú vôbec tampóny bezpečné? 33Väčšina tampónov sa vyrába z konvenčne pestovanej bavlny a tá prichádza do styku s množstvom pesticídov a insekticídov. Obsahujú teda stopy chemikálií, ktorými bola bavlna ošetrená. Nehovoriac o parfumovaných tampónoch, ktoré sú ešte nebezpečnejšie. Časť tela, do ktorej vkladáme tampóny, ľahko vstrebáva rozličné látky. Chemikálie sa takto dostávajú rýchlo do krvného obehu. Ak sa tampónov neviete vzdať, najlepšie riešenie je prechod k organickým bavlneným tampónom, ktoré (pochopiteľne) nie sú parfumované. Dnes však existujú aj alternatívy ženských hygienických potrieb, ktoré sú šetrné – jednak pre životné prostredie a jednak aj pre vaše peňaženky. Môžeme spomenúť menštruačný pohárik alebo opakovane použiteľné látkové vložky.

PMS
Mnoho žien každý mesiac trpí predmenštruačným syndrómom – kŕče, citlivosť prsníkov, podráždenosť, výkyvy nálady. Čo sa týka tlmenia kŕčov, najjednoduchšou prírodnou metódou je cvičenie. Zistilo sa, že ženy, ktoré pravidelne cvičili, trpeli výrazne slabšou predmenštruačnou depresiou a úzkosťou. Populárnou alternatívnou liečbou je kajenské korenie. Kapsaicín – jedna z účinných látok tohto korenia, stimuluje krvný obeh, navodzuje spánok a pomáha pri trávení. Ak si týždeň pred menštruáciou pridáte do bylinného čaju kajenské korenie, môžete zmierniť niektoré príznaky PMS.

Lubrikanty
44Mnohé lubrikanty obsahujú také chemikálie, s ktorými by do kontaktu nemala prísť nijaká
časť tela a už vôbec nie genitálna oblasť. Existujú aj prírodné lubrikanty, a to či už na báze vody alebo oleja. Autorka knihy V tvojom rúži je olovo odporúča najmä milovníkom čokolády skúsiť prírodný a absolútne bezpečný lubrikant, a tým je kakaové maslo (Theobroma cacao), ktoré sa vďaka telesnej teplote rýchlo a ľahko roztopí.

Lu

Prečítajte si tiež: 6 úžasných ranných rituálov

Zdroj:/Gillian Deaconová. V tvojom rúži je olovo

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.