10 úžasných informácií o víne

Víno je veľmi starý nápoj s dlhou a fascinujúcou históriou. Trvá roky štúdia, aby človek skutočne pochopil jeho zložitosť a stal sa znalcom vína. Poďme sa spolu pozrieť na niekoľko zaujímavých informácií o víne.

1. Pitie vína môže zlepšiť váš sexuálny život
Toto je možno jeden z tých najzaujímavejších faktov o víne. Jeho pravidelné pitie môže pomôcť zvýšiť váš sexuálny apetít. Talianska štúdia ukázala, že ženy, ktoré majú 2 poháre vína denne, si užívajú fyzického potešenia oveľa intenzívnejšie ako ženy, ktoré nepijú víno vôbec. Veľmi dobrý dôvod začať piť víno, nie?

2

2. Najväčšími svetovými konzumentmi červeného vína sú Číňania
Rastúca popularita červeného vína v Číne je do značnej miery spôsobená tým, že červená je považovaná za farbu šťastia. Najväčším svetovým producentom vína je však Taliansko. A v ktorej krajine sa pije najviac vína na osobu? Vatikán so 74 litrami na osobu, čo je takmer 99 fliaš vína ročne.

3. Za víno môžeme ďakovať mníchom
Mníšske rády, ako cisterciáni a benediktíni zachovali a inovovali umenie vinárstva počas stredoveku. Vďaka ich výskumu a neúnavnému úsiliu máme tak dnes prepracované vinárske technológie. Jedno z najslávnejších svetových šampanských Dom Pérignon bolo pomenované po mníchovi. Dom Pierre Pérignon (1638 – 1715), obhajca ekologického vinárstva, experimentoval s novými metódami a jeho postupy a techniky sa používajú dodnes.

4. Víno ako liek
Červené vína sú známe tým, že obsahujú mnoho prospešných antioxidantov, ako sú polyfenoly a resveratrol. Hroznová šupka je obzvlášť bohatá na antioxidanty. Vzhľadom k tomu, že pri fermentácii červeného vína sa používajú aj šupky, má viac antioxidantov ako biele víno, ktoré sa spracúva bez šupky. Resveratrol je považovaný za 20krát silnejší ako vitamín C a 50krát silnejší ako vitamín E.

č.víno

5. Vína sú pomenované zväčša podľa polohy alebo odrody
Väčšina európskych vín sú pomenované podľa ich zemepisného pôvodu. Jeden veľmi slávny príklad je Bordeaux víno, ktoré sa vyrába v oblasti Bordeaux vo Francúzsku. Neeurópske vína majú takmer vždy názov hrozna (odrody) na etikete – napríklad Cabernet Sauvignon z Kalifornie.

6. Farba vína vám povie o jeho zemepisnom pôvode
Jedna z vecí, ktoré môžete povedať pri pohľade na farbu vína, je oblasť a klíma, kde sa nachádza vinič. Tmavšie odtiene vína, a síce najtmavšie červené a žlté biele pochádzajú z teplých oblastí. Svetlejšie farby pochádzajú z chladnejších oblastí.

7. Ženy sa z vína opijú rýchlejšie
Ženy zvyčajne tolerujú menej alkoholu ako muži, ale to nemá nič spoločné s ich telesnou hmotnosťou alebo veľkosťou. Ak žena a muž rovnakej veľkosti vypijú rovnaké množstvo vína, žena by stále vykazovala vyššie koncentrácie alkoholu v krvi. Je to preto, lebo ženy majú vyšší obsah tuku ako muži a tuky neabsorbujú žiaden alkohol.

3

8. Víno bolo objavené pred asi 6000 rokmi na Strednom východe
Najskoršie zostatky vína boli objavené v Iráne, ktorého história siaha až do obdobia neolitu (8500 – 4000 pred n. l.).

9. Existujú ľudia, ktorí majú strach z vína
Sú ľudia po celom svete, ktorí majú fóbiu z vína a existuje pre to aj odborný názov – oenofóbia, teda strach z vína.

10. Nie, z vína sa nepriberá
Samozrejme, toto platí pre pitie s mierou – to znamená pohár denne. Výskum zverejnil magazín Cosmopolitan. Bolo sledovaných takmer 20 000 žien s normálnou hmotnosťou v priebehu 13 rokov. Ženy, ktoré denne vypili pohár alebo dva červeného vína, mali o 30% menšiu pravdepodobnosť, že budú obézne ako tie ženy, ktoré víno nepili.

Lu

Prečítajte si tiež: Cestoviny ako kľúč k šťastnému životu?

Zdroj:/ https://www.wiine.me/10-amazing-facts-about-wine/
Dr. Ugur Gogus Ph.D. A Fundamental Guide for a Healthy Lifestyle and Nutrition

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.