5 spôsobov ako študentov lepšie pripraviť na život po škole

Aj keď by nám škola mala v prvom rade poskytovať vedomosti v rôznych predmetoch, mala by nás zároveň aj pripraviť na reálny život. Lenže ako? Popri náročných osnovách to končí väčšinou tak, že žiaci dostanú nadiktované poznámky, ktoré sa potom naučia, aby z nich boli následne vyskúšaní. Odborníci však tvrdia, že zahrnutím týchto piatich jednoduchých bodov môžeme dnešných študentov pripraviť na to, aby mali po ukončení svojho vzdelania úspešné kariéry.

Podpora spolupráce

Tento bod je jeden z najdôležitejších. Skoro v každej práci dnes ľudia pracujú v tímoch na rôznych projektoch, preto je dôležité, aby sa žiaci naučili, ako komunikovať, robiť kompromisy a spolupracovať tak, aby boli dôležitou súčasťou tímu. Je teda dobré, ak sa na časti osnovy pracuje ako na projektoch a v tímoch. Zamestnávatelia chcú zamestnancov, ktorí vedia, ako viesť projekt, ako ho úspešne ukončiť, a ako pracovať v tíme s minimálnou kontrolou z vedúcich pozícií. 

Zameranie na budúcnosť

V mnohých prípadoch sa pre študentov začína „skutočný“ život po štátniciach alebo maturite. V tomto období začnú aplikovať všetko, čo sa naučili v škole, aby si spravovali svoje vlastné financie a plány. Takže veci, ktoré sa naučia v škole, by nemali byť len zamerané na vedomosti, ale aj prakticky využiteľné, pokiaľ je to možné. Budú úspešní – finančne, osobnostne a kariérne – vďaka tomu, čo sa naučili? Ak sa spýtajú: „Kedy toto využijem v reálnom živote?“, mali by sme pre nich mať pripravený príklad z reálneho života.

Učenie analytického myslenia

V pracovnom svete je nielen dôležité vyriešiť problém, ale vybrať si aj najefektívnejšie riešenie problému. Tento spôsob myslenia sa môžu naučiť napríklad študenti stredných škôl, ktorým poskytnete kontext problému a necháte ich, aby ho vyriešili sami. Tak sa môžu naučiť myslieť inovatívne, kreatívne, čo neskôr ocení ich budúci zamestnávateľ.

Príprava na vysokú školu aj odbornú činnosť

Aj keď je vysoká škola dôležitá pre veľa povolaní, nie je nutné pre každého a každú kariéru. Preto by školy mali poskytovať možnosti pre všetkých študentov, bez ohľadu na to, akú kariéru si vyberú. Čo je tiež dôležité, škola by ich mala naučiť aj dennodenné záležitosti, ako napríklad vypísať šek.

Nezabúdajme na všetky predmety

Ako sa technologické odvetvie vyvíja míľovými krokmi, technologicky zamerané predmety sú čoraz dôležitejšie. Netreba však zabúdať ani na umelecké predmety, ktoré študentom pomáhajú rozvíjať sa kreatívne, a na jazykové predmety, ktoré ich učia správne sa vyjadrovať a komunikovať, rovnako ako aj obhájiť si svoje stanovisko. Samozrejme, nemôžeme zabudnúť na históriu, ktorá im pomôže pochopiť svet okolo nás.

 

Zdroj: http://www.educationworld.com/a_curr/five-ways-to-better-prepare-students-for-careers.shtml

Facebook komentár
Etta Henri

Etta Henri

Etta je tvor tvorivý a keď práve netvorí, trávi čas inak, samozrejme aktívne. Pravdepodobne sledovaním Gilmore Girls. Alebo filmov od Aronofskeho. Určite ju nikdy nikto nemôže obviniť, že nemá široký záber.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.