7 priateľstiev, ktoré potrebuje každá žena

Všetky vieme, že priateľstvá sú v našom živote dôležité, ale vedeli ste, že ak máme v našom živote dobré, uspokojujúce priateľstvá, je to dobré pre naše zdravie? Podľa austrálskeho výskumu, ktorý trval 10 rokov, nám priateľstvá predlžujú život, pomáhajú nám v boji s obezitou, depresiou, alebo napríklad srdcovými ochoreniami. Ak sme v strese, máme tendencie zavolať priateľke, aby sme sa vyrozprávali. Takýto rozhovor v tele uvoľňuje hormón oxytocín, ktorý má ukľudňujúce účinky ako aj na našu myseľ, tak aj na naše telo.
Na to, aby ste vedeli “zúžitkovať” všetky vyššie spomenuté výhody priateľstiev nepotrebujete 600 priateľov na Facebooku, práve naopak. Vedci zistili, že nasledovné typy priateľstiev sú nielen zdraviu prospešné, ale aj potrebné v živote každej z nás.

Priateľka z detstva
ZSS_priatelka z detstvaDlhoročné priateľstvá sú dôležité hneď z viacerých dôvodov. Poznajú Vás a Vašu rodinu z čias, keď ste ešte vyrastali a pravdepodobne majú mnoho historiek z tohto obdobia, o ktorých nikto iný nevie. Takýto priatelia Vám pripomínajú, že ste stále tá istá osoba. Starajte sa o tieto cenné vzťahy. Začnite uzavretú skupinu na sociálnych sieťach a využite ich na plánovanie spoločných dovoleniek, zdieľanie fotiek… Alebo sa vyhnite digitálnemu svetu úplne a raz za čas pošlite pohľadnicu (všetky vieme, aká je to dnes vzácnosť), alebo si dajte záležať na pravidelnom telefonovaní. Podľa výskumu by ste mali telefonovať aspoň raz za 15 dní, aby ste takýto vzťah udržali pri živote.

Nová priateľka
ZSS_nova pritaelkaAko starneme, dostávame sa čoraz viacej do rutiny. Noví priatelia môžu iniciovať nové aktivity, spôsoby myslenia. Spoja vás tiež s novými skupinami ľudí. Tieto skupiny môžu byť užitočné, ak napríklad chcete zmeniť prácu alebo začať randiť. Nájsť nových priateľov nie je jednoduché, ale stojí to za pokus. Skúste to v práci, alebo tak, že začnete s novou aktivitou, napríklad zumbou.

Priateľka, s ktorou chodíte cvičiť
Experti súhlasia, že cvičenie – či už chôdza, golf, alebo aj salsa, je to úplne na Vás – je to najdôležitejšie, čo môžete spraviť pre svoje psychické a fyzické zdravie, rovnako ako aj dlhovekosť. A všetko sa robí lepšie vo dvojici. Aby ste mali čo najlepšie výsledky, určite si spoločný cieľ. Je jedno, či to bude prechádzka určitej dĺžky alebo trénovanie na maratón. Budete sa navzájom ťahať, a tak s najväčšou pravdepodobnosťou dosiahnete cieľ, aký ste si stanovili.

Mladšia priateľka
ZSS_priatelka mladsiaJe dokázané, že dôležitým elementom šťastného života je cítiť sa užitočný. Je pravda, že starostlivosťou o rodinu túto potrebu väčšina žien pokryje, ale mentorovať mladšiu priateľku vám môže dodať rovnaký pocit uspokojenia. Ale pozor, aby takéto priateľstvo bolo rovnocenné, musíte dovoliť, aby boli rady dávané a prijímané oboma smermi. Nezabúdajme, že učiť sa môžeme aj od mladších.

Vaša mama
Aj napriek bežným konfliktom medzi odrastenými dcérami a matkami sú tieto vzťahy väčšinou silné. Ak máte vo vzťahu s Vašou mamou problémy, skúste sa vyvarovať týchto pár najbežnejších chýb:

Ak si neviete vychutnať spolu strávený čas:
skúste sa sústrediť na veci, ktoré si spolu vychutnať viete namiesto toho, aby ste sa sústredili na veci, ktoré Vám na nej vadia a ktoré by ste chceli zmeniť

Stále riešite tie isté veci dookola:
ak chcete mať silný vzťah, nemôžete všetko brať osobne. Skúste sa pozrieť na jej kritiku ako na odraz jej vlastných návykov alebo vlastností.

Ak sa mama stará až príliš:
skúste akceptovať, že Vaša mama chce viac. Namiesto toho, aby ste sa sústredili na všetky možné negatíva, pokúste sa spoločne nájsť kompromis.

Priatelia Vášho partnera
ZSS_Priatelia_vasho priatelaČím viac sa priatelia a rodina párov pomiešajú, tým viac sú partneri spokojnejší vo vzťahu. Je to dokonca rovnako dôležité ako dať Vášmu partnerovi najavo, že ho beriete ako člena rodiny. Takže v mene šťastného vzťahu usporiadajte párty a pozvite čo najviac priateľov z oboch strán.

Vy samé
Ako presne sa skamarátiť sama so sebou? Začať musíte so sebapoznaním. Spoznávať samú seba je neuveriteľné dobrodružstvo. Predstavte si vlastnosti, vďaka ktorým sa dokážete do niekoho zamilovať: akí sú úprimní, starostliví, ako bezpodmienečne milujú…Neopisuje to pocity, aké by ste mali prechovávať sama k sebe? Aby ste si toto pripomenuli, doporučujeme nasledujúcu mantru: “Milujem a vážim si samú seba rovnako ako aj ostatných dôležitých ľudí v mojom živote”. Aby ste sa o seba začali trochu viac starať, napíšte si zoznam 7 vecí, ktoré vás robia šťastnou (čítanie, beh, stretnutie s kamarátkou…) a snažte sa, aby ste urobili aspoň jednu denne.

 

zdroj: http://www.prevention.com/health/types-friends-every-woman-needs

Facebook komentár
Etta Henri

Etta Henri

Etta je tvor tvorivý a keď práve netvorí, trávi čas inak, samozrejme aktívne. Pravdepodobne sledovaním Gilmore Girls. Alebo filmov od Aronofskeho. Určite ju nikdy nikto nemôže obviniť, že nemá široký záber.