Zelený štvrtok je pôstny deň, ktorý očisťuje telo i dušu.
Viete prečo je zelený?
Údajne je to podľa zelenej Getsemanskej záhrady, v ktorej modliaceho sa Ježiša zatkli vojaci. V tento deň sa jedávajú pôstne jedlá a tradične aspoň jedno z nich by malo byť zelenej farby. Na Zelený štvrtok sú už príbytky vyupratované. Nesmie sa nič požičiavať a má sa vyhýbať hádkam. V domovoch má zavládnuť pokoj, potom bude vraj aj ,,peňaženka plná peňazí“. 🙂
Všetkým veľkonočným dňom sa pripisovala magická moc, hlavne vode. Muži, ženy, deti… mladí, starí… všetci sa chodievali umývať ráno do potoka, ešte pred ranným zvonením, aby zo seba ,,zmyli“ choroby a ochránili sa pred ,,zlými“ silami. Najmä ženy a dievčatá si potrpeli na tento rituál. Verili, že keď sa zavčas ráno v potoku umyjú, budú sa cítiť nielen sviežo, ale na tvári nebudú mať žiadne pehy a budú mať peknú pleť. A ak si skoro ráno umyjú aj vlasy, porastú im rýchlejšie. Tento zvyk trval aj na Veľký piatok. Rituál sprevádzali radostným spevom:
,,Vodička čistučká, Kristova matička,
omývaš brehy, korene, omývaj i mňa,
biedne, hriešne stvorenie.“
Veľkonočných zvykov na ochranu bolo v minulosti dosť. Mnohé sa týkali gazdovstva a ľudia si priali, aby sa im darilo v úrode a ich dobytok netrpel chorobami. Napríklad gazdinky skoro ráno, ešte pred východom slnka vyumývali všetky nádoby, z ktorých kŕmili Zvieratá. A tiež vedrá, čo slúžili na dojenie mlieka. Dobytku sa robili rituály, proti rôznym neduhom. Koňom uväzovali červenú niť okolo chvosta, proti urieknutiu, kravy zas trikrát utierali mužskými ,,gaťami“, aby boli plodné. 🙂
Tiež sa hovorilo, že noc zo Zeleného štvrtka na Veľký piatok patrí strigám. Aby pred nimi ochránili statok, natierali dvere do stajne cesnakom, či kolomažou. Rapkáčmi a tzv. klopačkami sa odháňali zlé sily.
Môžeme povedať, že Zelený štvrtok je pôstna tradícia, ktorá pretrvala. Pôst očisťuje nielen telo, ale aj dušu. Asi najčastejším pôstnym jedlom v tento deň je špenát s vajíčkom a so zemiakmi. V mnohých rodinách však skúšajú gazdinky aj špenátové alternatívy,ako žihľavu, šťavel či púpavu.
Prajem krásne veľkonočné sviatky.
Vaša Iwka