K pohybu nám pomôže myseľ

Prečo sú zdravé životné návyky tak ťažko dosiahnuteľné?

V skutočnosti to tak iba vyzerá, pretože celá kultúra okolo nich nie je v poriadku.  Doslovne mám na mysli často používanú vetu „jednoducho to urob“.

Táto rada nefunguje, pretože najmä pre začiatočníkov za ňou ležia nezodpovedané otázky. Ako to mám urobiť? Kde to mám urobiť? Ako často, a čo to vlastne je?

Tu je niekoľko trikov, ktoré nám v začiatkoch pomôžu.

Reťazenie

Zvyky sú v našich životoch navzájom prepojené. Umývame si zuby hneď potom, ako vstaneme z postele a obedujeme, pretože nám hodiny ukazujú, že prišiel čas.

Keď spojíme cvičenie s udalosťou, ktorá už má v našom živote vytvorený pevný základ, bude to dobrý spôsob, ako vytrvať. Napríklad keď vstávame o piatej ráno a máme vo zvyku ešte pol hodinu leňošiť v posteli, vymeňme leňošenie za cvičenie.

Pripravme sa

Pod slovom príprava, myslíme všetky činnosti, ktoré dopredu urobíme pre to, aby sme šli cvičiť. Napríklad, ak sa dohodneme s kamarátkou, že pôjdeme spolu, bude ťažšie nechať ju v tom samu. A ak si zoberieme veci do fitka už ráno so sebou do práce, alebo si ich večer nachystáme k posteli, pomôže nám to.

Odmeny

Odmeňovať sa je rada, ktorá skutočne funguje. Za tréningom si občas doprajme malú odmenu – svoje obľúbené jedlo, novú knihu, či deň peknej relaxácie.

Redukovanie prekážok

Ak máme pri sebe otvorený balík chipsov, pravdepodobne budeme naň siahať často. No pokiaľ je uložený v kuchyni a my sme v obývačke, zrejme si nedáme tú námahu, aby sme do kuchyne chodili každú minútu.

S pohybom je to také isté, len treba robiť veci presne opačne, aby sme odstránili čo najviac prekážok. Môže to znamenať napríklad začať chodiť trénovať bližšie k domu či pripraviť si tašku s cvičebným úborom dopredu.

Nastavme si lepšie ciele

Každý o cieľoch rozpráva, no málokto si ich dokáže efektívne nastaviť. Dobrý cieľ je špecifický, reálny a osobne dôležitý.

Napríklad cieľ „schudnúť“ je veľmi nepresný. Ako to urobiť? Koľko kíl? Kedy? Množstvo otázok a ťažšia cesta k cieľu.

No keď si povieme, že za mesiac schudneme 2 kilá, aby sme sa zmestili do minuloročných nohavíc, a urobíme to tak, že budeme trikrát do týždňa chodiť cvičiť alebo plávať, je omnoho lepší. Vieme, čo chceme, vieme, prečo to chceme a vieme, ako to dosiahneme.

Identifikujme prekážky

Keď si stanovujeme ciele, bývame príliš optimistické. Optimizmus je dobrá vec, ale treba myslieť aj na prekážky. Doprajme si päť minút a napíšme si, čo by nás na našej ceste za cieľom mohlo odradiť.

Keď prekážky spoznáme vopred, dokážeme ľahko vymyslieť spôsob, ako sa im vyhnúť.

Vytvorme si vlastný plán

Keď už máme naplánované pravidelné návštevy fitness centra či plavárne, naplánujme si aj čas, kedy to budeme robiť. Ak to urobíme, omnoho ťažšie sa nám budú tréningy vynechávať či odkladať.

 

Toto všetko funguje, ak to dodržiavame a robíme to pravidelne a vytrvalo. Čím častejšie sa nám podarí sa rozhýbať a zacvičiť si, tým viac radosti budeme mať, a aj naša psychika sa nám poďakuje dobrým pocitom, že sme to dokázali.

 

Nel

 

zdroj: www.developgoodhabits.com

Facebook komentár
Nel Valentová

Nel Valentová

Mám rada spájanie protikladov, v každom nedorozumení vnímam zároveň príležitosť k rastu a pochopeniu.