Čo to znamená byť šťastný? Toto je jedna z najťažšie zodpovedateľných otázok, ktorú si všetci bez výnimky takmer dennodenne kladieme. Keď sa opýtame ľudí, čo by si v živote najviac priali, často dostaneme odpoveď: “Chcem byť iba šťastný.“ Ale čo šťastie v skutočnosti je?
V posledných rokov otázka šťastia vstúpila aj do oblasti psychológie. Po mnohých vedeckých výskumoch a diskusiách odborníci šťastie definovali ako schopnosť zachovať si pocit osobnej pohody za všetkých okolností. Avšak schopnosť vytvoriť a udržať si tento pocit, keď denne čelíme mnohým výzvam vyžaduje dostatok emocionálnej flexibility.
Sonja Lyubomirsky, Ph.D., výskumníčka zaoberajúca sa šťastím povedala, že ľudia majú väčšiu moc získať a udržať si šťastie, než si myslia. Jej výskumy ukazujú, že pocit šťastia narastá, keď dodržujeme tieto tri prekvapivo jednoduché veci:
- myslíme na to, čo dobré v živote máme
• vnímame situácie z pozitívneho uhla pohľadu
• robíme dobré skutky
Šťastní ľudia sú podľa Dr. Lyubomirsky tí, ktorí sa o svoje šťastie aktívne usilujú.
Nie je to také ťažké, ako sa to na prvý pohľad môže zdať. Ako povedal Woody Allen vo svojom filme Tiene a hmla „… všetci sme šťastní, ak o tom vieme.“ Takže možno namiesto usilovania sa o šťastie by nám mohlo stačiť jednoducho uvidieť, že šťastní v skutočnosti už dávno sme.
Ďalším dôležitým aspektom šťastia je ľudská vzájomnosť a fyzický dotyk. Austrálska štúdia, ktorá merala vzťah medzi zdravím a šťastím u viac ako 60 000 mužov zistila, že tí, ktorí sa cítili byť šťastnými, boli aj štíhlejší, zdravší a častejšie sa objímali ako tí, ktorým v živote objatie chýbalo. Dôkaz je jasný: viac objatí rovná sa väčší pocit šťastia. Problémom je, že mnohí hľadáme šťastie na zlých miestach a túžime po veciach, ktoré nám ho v skutočnosti neprinesú.
Veľký rozdiel je medzi šťastím pôžitkárskym, krátkodobým, a šťastím, ktoré je zamerané na prežívanie. Pôžitkárskym šťastím je napríklad kúpa nového auta. Šťastím zameraným na prežívanie je schopnosť nájsť pozitívny zmysel. Tibetský Lama Gelek Rinpoche má pre šťastie jednoduchú definíciu: spokojnosť. Podľa neho je veľmi dôležité naučiť sa byť v živote spokojný s tým, čo nám prinesie. Túžba podľa neho nemá hranice a vždy niečo vyžaduje, nie je dobré nechať ju, aby nás viedla životom, pretože budeme zameraní na to, čo ešte nemáme a budeme večne nespokojní. Ďalším kľúčom ku šťastiu je podľa neho súcit, pretože súcit je založený na láske.
Takto je možné šťastie vnímať ako vedľajší produkt lásky. Prechádzka s dobrým priateľom, čas strávený s rodinou, sledovanie západu slnka či počúvanie obľúbenej piesne.
“Autentické” šťastie nikdy nemôžeme stratiť. Nie je to niečo, čo môžeme dosiahnuť alebo očakávať zvonka. Je to miesto, ktoré môžeme objaviť vo vlastnom vnútri, miesto, kde sa môžeme znovu spojiť so všetkým bohatstvom nášho ľudského bytia.
Charlie Brown a postavy z filmu Peanuts vedia o šťastí svoje.
Šťastie je nájsť ceruzku, pizza s klobásou, čas rozhovoru. Šťastie je učiť sa pískať, prvýkrát si obuť nové topánky. Šťastie je hrať na bicie vo svojej školskej kapele, či kráčať ruka v ruke. Šťastie je ráno a večer, a tiež deň a noc. Pretože šťastie je všetko, čo miluješ.
A nakoniec, milovať a byť milovaný. Toto je šťastie. Je to tak jednoduché.
Nel
www.huffingtonpost.com