Je dobre nájsť povolanie, ktoré nás napĺňa a baví. Je dobre robiť prácu s láskou a s úsmevom chodiť do práce. Ako to urobiť? Ako začať s prácou, ktorá je zároveň koníčkom či vášňou? Ak ste našli to, čo chcete robiť, čím sa chcete živiť, tak sa poďme pozrieť, čo je na začiatku dôležité a na čo by ste nemali zabudnúť.
Najdôležitejšie na celom podnikaní je urobiť si plán. Plánovanie u väčšiny z nás je nezmyselné – prijímame veci, tak ako prídu, mnohé sa riadime osudom alebo niečím podobným. Ale pri tomto nám trocha plánovania neuškodí, práve naopak pomôže.
Keď vieme čo chceme robiť, potrebujeme si urobiť istý časový harmonogram. Pozrieť sa na svoje podnikanie nielen do budúcnosti, ale práve aj na jeho začiatok. Treba si zvážiť koľko plánujeme vynaložiť na svoje podnikateľské začiatky financií, určiť si a spísať počiatočné náklady, ktoré so svojim podnikaním budem mať a potom premýšľať kde tie financie vziať…
Za rozhodnutím či otvoriť radšej živnosť alebo “eseročku” stojí pár ZA a pár PROTI. (O tom viac v ďalšom článku.) Môže vám však v rozhodnutí pomôcť vaša východisková situácia. Treba si uvedomiť kde ste teraz, na začiatku. Ak vychádzame z toho, že ste evidovaná na Úrade práce a vaše podnikanie bude zatiaľ malé a na základe živnostenského oprávnenia tak sa netreba báť aj dotácií, ktoré na rozvoj podnikania štát ponúka. (Kdežto pri založení spoločnosti s ručením obmedzeným, v skratke- s.r.o., s príspevkom od štátu rátať nemôžete.) Je to jedna z možností ako získať financie pre začiatok.
Pokiaľ ste nezamestnaná, registrovaná na UPSVaR, kde sa pravidelne hlásite, máte príležitosť využiť túto možnosť. Po troch mesiacoch evidencie sa môžete hlásiť na oddelení podpory živnostenského podnikania, kde vám presne povedia podmienky získania dotácie. Základnou podmienkou je absolvovať školenie, vypracovať podnikateľský plán, ktorý si po záverečnej skúške musíte aj obhájiť a tiež samotné otvorenie živnostenského oprávnenia. Skúšky sa nemusíte báť, pretože je to len pár základných otázok o živnostenskom podnikaní. Výška dotácie závisí od kraja v ktorom žijete. Je viazaná na trojročné podnikanie a financie, ktoré vám budú poskytnuté “od štátu” musia byť vynaložené na podnikanie. Prostriedky budú vyplatené na váš účet v dvoch etapách. Prvá etapa je vyplatená 30 dní po podpísaní zmluvy a druhá po predložení správy, rok od začiatku podnikania.
Zo začiatku som si aj ja predstavovala, že splniť podmienky bude zložité, najmä čo sa týka dĺžky podnikania. Ale hneď na začiatku vám odkazujem nebojte sa toho času. Tri roky ujdú veľmi rýchlo a ak by ste sa v pozícii živnostníčky necítili dobre, tak stále máte možnosť sa zamestnať a živnosť mať popri zamestnaní. Dni letia za sebou neskutočnou rýchlosťou a podmienka podnikať tri roky sa dá splniť pomerne hladko. A ak robíte naozaj to, v čom ste sa “našli”, za chvíľu máte druhú časť dotácie na účte. To bude znamenať, že už podnikáte rok a UPSVaR-u ste predložili priebežnú správu z podnikania, kde preukážete ako ste prvú etapu dotácie čerpali. Čerpanie je pomerne jednoduché, veď ktorá z nás má problém minúť nejaké to euríčko :-). Pozor, tu tie eurá budete ale míňať presne na to, čo ste si stanovili v podnikateľskom pláne, ktorý je súčasťou schvaľovacieho procesu. Na toto je dobrý plánovací proces na začiatku. Premyslieť si čo na svoje podnikanie potrebujem – do čoho investujem. A potom ľahká práca, môžeme začať s podnikaním.
Keď už viete čo idete robiť a kde vezmete financie na počiatočné náklady, (môžu to byť prostriedky z dotácie prípadne vlastné zdroje), stanovíte si cieľ. Možno nemáte problém vytvoriť si plán na dlhšie obdobie, ale skúste si urobiť plán aspoň na rok. Zodpovedajte si na otázky, kde chcete o rok so svojim podnikaním byť, koľko chcete mať klientov, či sa dokážete o všetko postarať sama? Je veľa podporných otázok, ktoré súvisia v konkrétnou činnosťou ktorú budete robiť a keď si ich spíšete aj s odpoveďami a pomaličky krôčik po krôčiku ich budete “odfajkávať” ako splnené – tak vtedy si ten pocit naozaj užijete. Splnilo sa to čo ste očakávali, to čo ste chceli dosiahnuť.
Ak ste nenaplnili svoj plán nezúfajte, treba si dať otázku, prečo ste ten či onen bod svojho zoznamu nesplnili. Možno nájdete prekážku, ktorá vám nedovoľuje prejsť svojím plánom. Na všetko sa však vždy treba pozerať s chladnou hlavou. Neriešiť neúspechy unáhlene, pozrieť sa na ne ako na možnosť, ktorá vás posúva dopredu a ako na možnosť zlepšovania sa. Pretože nielen úspechy vás postupne budú posúvať aj za hranice vašich plánov.
Držím vám palce vo vašom podnikaní!
Viki