Deň vtipov, bozkávania, či čokolády, k tomu horúce dni, prázdniny…
Inak viete čo je gelotológia? A prečo sa júl volá júl? Júl je siedmy mesiac gregoriánskeho kalendára. Má 31 dní. V pôvodnom rímskom kalendári bol jeho názov Quintilis, teda „Piaty“. V roku 44 pred Kr. bol Július Caesar zavraždený a potom rímsky senát na návrh Marka Antónia zmenil na jeho počesť názov mesiaca, v ktorom sa Július Caesar narodil, Quintilis na ,,Julius“. Významné dni v tomto mesiaci začínajú vtipne.
Hneď 1. júl totiž patrí Medzinárodnému dňu vtipov a vtipkovania.
Deň vtipov a vtipkovania
Je oslavou smiechu a radosti. Povedzme si, nie je nič zdravšie, ako dobrý smiech. Deti a mladí ľudia sa dokážu smiať celé minúty na maličkostiach, no s pribúdajúcim vekom nám prestáva byť čoraz viac vecí smiešnych. Vraj deti sa smejú denne priemerne až 400 krát, kým dospelí iba 15 krát. U starých ľudí je to omnoho menej. Preto sa aj hovorí :
,, Smiať sa neprestávame preto, že starneme, starneme preto, že sa prestávame smiať.“ O smiechu vznikla aj nová veda a nazýva sa gelotológia (z gréckeho – smiech). Zaoberá sa nielen tým, prečo sa ľudia smejú, ale aj vplyvom smiechu na ľudský organizmus.
,, Smiech múdrych ľudí lieči, ale hlupákov uráža.“
Medzi zaujímavými a významnými dňami v júli sa nájdu aj také perly ako Medzinárodný deň bozkávania, Deň radosti, či Deň čokolády.
Ale pekne po poriadku.
1.7. Medzinárodný deň vtipov
2.7. Svetový deň UFO, Medzinárodný deň družstiev
4.7. Medzinárodný deň proti chovu delfínov v zajatí
5.7. Sviatok sv. Cyrila a sv. Metoda, Deň workoholikov
6.7. Medzinárodný deň bozkávania
7.7. Deň čokolády
8.7. Svetový deň alergii, Deň videohier
9.7. Medzinárodný deň za zničenie malých a ľahkých zbraní
11.7. Svetový deň populácie (UNFPA)
13.7. Medzinárodný deň hlavolamov
24.7. Deň rodičov
30.7. Medzinárodný deň priateľstva
31.7. Sviatok sv. Ignáca z Loyoly
Deň rodičov
Deň rodičov vznikol v roku 1994 v USA, keď vtedajší prezident Bill Clinton na Kongrese podpísal uznesenie pre uznanie a podporu úlohy rodičov pri výchove detí. Rodičia sú každodennými vychovávateľmi a životnými vzormi, ktorí si zaslúžia našu úctu, vďaku a rešpekt za ich odovzdanosť, starostlivosť, hodnoty a rady.
Deň bozkávania
Oslavuje sa od roku 2003. Bozk je v mnohých kultúrach prejavom lásky, priateľstva ale i prejavom úcty. K bozkávaniu sa na verejnosti ale pristupujú svetové kultúry a národy rozdielne. Vedeli ste, že dve tretiny ľudstva pri bozkávaní nakláňa hlavu doprava? Na perách je veľa nervových zakončení, takže bozk je väčšinou spojený s intenzívnymi pocitmi a vďaka telesnej blízkosti sa počas bozkávania veľmi dobre prenášajú feromóny. Bozk preto môže vystupňovať sexuálne vzrušenie.
Deň čokolády
Je určený pre milovníkov čokolády a oslavuje sa na deň, keď v roku 1550 bola čokoláda uvedená na európsky trh a stala sa tak dostupnou pre ľudí. Čokoláda je jedna z najpopulárnejších sladkostí na svete. Je okamžitým zdrojom energie pre telo i dušu, pomáha odstraňovať napätie a stres a zároveň vyvoláva v človeku príjemné pocity a pokoj.
K niektorým dňom v mesiaci sa viažu pranostiky, ktoré vznikli v minulosti.Pre našich predkov boli jediným zdrojom predpovede počasia.
Tu sú niektoré júlové:
13.7. – Ak zaplače Margita, bude dažďov dosýta. Keď v júli mravce svoje mraveniská väčšie stavajú, to znamená včasnú zimu. Koľko mračien na Jakuba, toľko snehu v zime.
26.7. – Svätá Anna chladno zrána.
31.7. Od svätého Ignáca, leto sa obracia.
A jeden detský vtip na záver:
Pýta sa syn matky:
„Mama, vieš, koľko zubnej pasty je v jednej tube?”
„Nemám ani tušenia Janko.”
„Ale ja to viem! Od televízora až ku gauču.”
Oslávte dni bozkom, čokoládou, úsmevom a radosťou. A jedno aký deň to bude…
Vaša Iwka
Zdroj:/http://kalendar.azet.sk/medzinarodne/popis/2014-7-https://sk.wikipedia.org/wiki/J%C3%BAl