Slávna Sophia Loren ako pravá Talianka zbožňuje cestoviny. V jedálničku slávnej herečky nemôžu chýbať ani jej obľúbené cestoviny, ale pripravuje ich so zeleninou, olivovým olejom a krevetami, či chudým hydinovým mäskom.
Nádherná Sophia Loren má úžasnú postavu, vďaka ktorej prekvapuje svojou štíhlosťou aj vo vyššom veku.
Cestoviny sú vraj kľúčom jej šťastného života. Podľa herečky talianske staré mamičky, ktoré vždy vyzerali skvele, boli vychovávané práve na takejto strave.
Svetový deň cestovín sa pripomína od roku 1998. V deň 25. októbra v roku 1995 sa v Ríme konal prvý svetový kongres o cestovinách, na ktorom založili International Pasta Organisation (I.P.O.).
Je to deň, v ktorom sa oslavujú cestoviny ako potraviny spotrebovanej v rôznych kuchyniach po celom svete. V tento deň si rôzne gastronomické organizácie, reštaurácie, ale tiež milovníci dobrého jedla pripomínajú svetový deň cestovín.
Cieľom je podpora významu cestovín v strave a poukázanie na ich gastronomickú všestrannosť a nutričnú hodnotu.
Ak ide o cestoviny, každému asi ako prvé napadne Taliansko, ktoré je hrdé na svoje národné jedlo. Túto potravinu obľubujú ľudia po celom svete, ale cestoviny nevymysleli Taliani ako jediní.
História prípravy cestovín siaha až do doby pred naším letopočtom.
Cesto sa vyrábalo z dvoch základných surovín, a to z múky a vody. Sušilo sa na slnku, potom trhalo na menšie kúsky a varilo.
Najskôr sa cestoviny vyrábali doma a asi v 17. storočí začali vznikať prvé továrne na ich výrobu, vďaka čomu postupne narastala ich tvarová rôznorodosť.
Cestoviny sa delia do rôznych skupín podľa rôznych kritérií. Najznámejšie je rozdelenie na vaječné a bezvaječné, ktoré sa vyrábajú zo špeciálnej hrubej múky tzv. semoliny, čo je 100% tvrdá pšenica.
No asi najrozsiahlejšie je však delenie podľa tvaru. Poznáme obrovské množstvo druhov cestovín s rozličnými názvami. Každý región v Taliansku má pre rôzne cestoviny svoje názvy. Taktiež platí pravidlo, že určitý typ cestoviny sa môže podávať len s určitou omáčkou.
Recept na pravé cestoviny je kultúrnym dedičstvom mnohých národov a k ich výrobe používali rôzne receptúry a suroviny.
Asi najväčšia inšpirácia prichádza väčšinou z talianskej kuchyne.
My sme u nás v nedávnej minulosti poznali špagety, kolienka, rezance… a možno ešte pár druhov.
Ale dnes už je to úplne inak.
Ak si dnes dáte na obed či večeru nejaké dobré cestoviny, oslávite tak Svetový deň cestovín.
Vaša Iwka
Zdroj:/https://sk.wikipedia.org/wiki/Cestovina
http://www.varecha.pravda.sk/magazin/talianske-cestoviny-sprievodca-svetom-cestovin/11196-clanok.html