Je pravdepodobné, že ste nedodržali svoje novoročné predsavzatia z minulého roku. Tvrdíme to preto (i keď sme sa nikdy nestretli), lebo výskum ukazuje, že len 8% ľudí ich dodrží. Je to jednoducho štatisticky najpravdepodobnejšie.
Ako sa môžete stať jedným z tých elít, ktorí skutočne dosiahnu to, čo si predsavzali? Potrebujete viac motivácie? Špeciálny systém? Aké je tajomstvo?
Psychológ Paul Marciano (autor knihy Cukor a bič nefungujú) ponúkol 7 kľúčov k dosiahnutiu vašich cieľov.
1. Svoje ciele si špecifikujte. Ľudia vyhlasujú: „Chcem sa konečne dostať do formy.“ Ale čo to vlastne znamená? Máte v úmysle dosiahnuť určitú váhu? Alebo mať určité percento telesného tuku? Chcete dokázať zabehnúť niekoľko kilometrov bez odpočinku? Špecifikujte si svoje ciele takým spôsobom, aby boli konkrétne, merateľné, dosiahnuteľné a časovo ohraničené.
2. Hodnoťte/merajte pokrok. Je motivačné, ak budete premýšľať o tom, kde ste začali a kde ste teraz.
3. Buďte trpezlivý. Pokrok je málokedy lineárny. Pre niektorých ľudí môže byť začiatok bolestne pomalý, ale potom náhle dosiahnu rýchle pokroky. Urobiť trvalé zmeny nejakú dobu trvá.
4. Podeľte sa o svoje ciele s rodinou a priateľmi. Sociálna podpora je dôležitá. Je potrebné získať odvahu na zdieľanie niečoho, čo by v skutočnosti mohlo zlyhať, ale dramaticky zvýšite svoje šance na úspech, ak budete mať podporu ľudí okolo vás. Jedna z najúčinnejších vecí, ktorú môžete urobiť, je zainteresovať do toho svojho partnera či priateľa. Je ľahšie porušiť sľub, ktorý ste dali sebe, ale ďaleko ťažšie to priznať svojmu priateľovi.
5. Naplánujte si to. Už ste určite niekedy povedali, že si nemôžete „nájsť čas“ niečo urobiť. Nikto čas nenájde, my si vyberáme, ako čas trávime. Tak ako si volíme, či budeme jesť nezdravé alebo zdravé jedlo. Majte svoje nové ciele ako prioritu a skutočne si ich naplánujte do kalendára. Naplánujte si tam svoje každodenné cvičenie, vyupratovanie šatníka či garáže… Považujte novoročné predsavzatia za rovnako závažné, ako keby to bola naplánovaná návšteva u lekára. Len zriedkakedy by ste si preplánovali lekára, k naplánovaným aktivitám v kalendári sa postavte rovnako. To, čo je naplánované, sa urobí.
6. Niečo je lepšie ako nič. Tiež vám niekedy napadne „všetko alebo nič?“ Možno si niekedy pomyslíte: „Asi by som si mohla dať dezert, keď som už zjedla tie hranolky?“ A potom: „Porušila som včera v noci moju diétu, takže začnem odznova budúci týždeň.“ P. Marciano hovorí, že rozdiel medzi urobiť aspoň niečo než nič je obrovský. Ak nemáte celú hodinu na tréning v posilňovni, stačí sa rozhodnúť, že pôjdete aspoň na 20 minút. P. Marciano hovorí, že „akákoľvek snaha smerom k cieľu je lepšia ako žiadne úsilie.“
7. Vstaňte, keď urobíte chybu. Legendárny tréner Vince Lombardi povedal, že „nezáleží na tom, že ste zrazený k zemi, záleží na tom, že vstanete.“ Nezameriavajte sa na dočasné zlyhania, nie je to dôvod na to, aby ste sa vzdali. Namiesto toho stačí uznať chybu a znovu pokračovať za svojím cieľom.
Marciano hovorí, že dosiahnutie vašich cieľov nie je o sile vôle. Je to o rozvíjaní správnych zručností, realizovaní stratégií, a tiež o trpezlivosti, ktorá nevyhnutne vedie k úspechu.
Tak čo, bude rok 2019 tým, ktorým vstúpite do elitných 8% ?
Lu
Prečítajte si tiež: Čo tak namiesto sľubov radšej konať?
Voľne preložené z http://www.forbes.com/sites/kevinkruse/2016/12/26/7-secrets-of-people-who-keep-their-new-years-resolutions/#2c4a9d817f7f