Ahoj august

,,Keď je v prvom augustovom týždni teplo, bude biela zima.“
Vedeli ste, že záhaľčivý deň v auguste je uznaným dňom a patrí mu 10. august?
Je určený na sladké ničnerobenie a leňošenie. 🙂
Alebo, že je deň ľavákov, ktorí sa vraj zrania tisíckrát menej ako praváci?

August
V pôvodnom rímskom kalendári bol názov tohto mesiaca sextilis (šiesty) a mal 29 dní.
Pri reforme kalendára Gaiom Juliom Caesarom roku 46 pred Kr. získal navyše jeden deň, takže mal spolu tridsať dní.
Pri Augustovej oprave tohto kalendára roku 8 pred Kr., keď bola upravená určitá nepresnosť v počítani juliánského kalendára. Senát navrhol, aby bol mesiac sextilis premenovaný na augustus na počesť reformátora kalendára.
Traduje sa, že sa nepovažovalo za dostatočne úctivé, aby mesiac pomenovaný po súčasnom cisárovi mal menej dní, než mesiac pomenovaný po Juliovi Caesarovi. Mesiac augustus dostal navyše jeden deň, ktorý bol následne odobraný z mesiaca februára, ktorý od tej doby má len 28 (alebo v prestupnom roku 29) dní. Ale sú isté indície napovedajúce, že august mal 31 dní už po juliánskej reforme.
Aby nemali tri mesiace za sebou po 31 dní, bol zároveň prevedený jeden deň zo septembra do októbra. K tomu jeden deň z novembra do decembra a tak bolo narušené Sósigenove pravidelné striedanie dlhých a krátkych mesiacov.

Viete, aké sú v auguste významné dni?
6. 8. Svetový deň boja za zákaz jadrových zbraní
9. 8. Medzinárodný deň solidarity s bojom žien v Juhoafrickej republike a Namíbii
-Deň Nagasaki
-Medzinárodný deň pôvodného obyvateľstva sveta
10. 8. Záhaľčivý deň
Záhaľčivý deň, alebo Deň leňošenia, je určený na pokojné ničnerobenie. Je to určitý spôsob trávenia voľného času, avšak človek leňošiť dlho nevydrží. Psychika bez podnetov a činnosti začne po čase protestovať a tak nudu nahradí otrávenosť, až nakoniec človeku vznikne potreba niečo urobiť. Preto treba leňošenie striedať s aktivitou a naopak. Ale priznajme si, jeden leňošiaci deň v pracovnom týždni by nebol zlý.. 🙂
12. 8. Medzinárodný deň mládeže
13. 8. Medzinárodný deň ľavákov
Medzinárodný deň ľavákov vyhlásila organizácia Lefthanders International (LI) a pripomína sa od roku 1976. Ľaváci tvoria približne desať percent svetovej populácie. V minulosti boli často zatracovaní a spájaní s hriechom a nečistotou. Cieľom tohto dňa je zvýšiť povedomie verejnosti o výhodách a nevýhodách bytia ľavákom. Ľaváci sú vo svete pravákov vystavení nástrojom a pomôckam, ktoré sú pre nich na pohľad nemotorné a ťažkopádne. Sú to napríklad sporáky, drezy, počítačové myši, klávesnice alebo dvere.
V minulosti bolo ľaváctvo závažným sociálnym hendikepom a prevažovala aj tendencia násilne preučovať ľavákov na pravákov. V modernej spoločnosti sú ľaváci plne akceptovaní a sú im mnohé výrobky prispôsobené.
Medzi známych ľavákov patria: Napoleon, Leonardo Da Vinci, Michelangelo, Einstein, Newton, Bill Gates, Oprah, Obama a Jimi Hendrix a mnohí iní.
19. 8. Svetový humanitárny deň
23. 8. Európsky deň obetí stalinizmu a nacizmu
-Medzinárodný deň spomienky na obchod s otrokmi a jeho zrušenie (UNESCO)
V auguste máme aj jeden štátny sviatok a to 29. augusta – Výročie SNP.
V tento deň si obyvatelia Slovenska pripomínajú výročie začiatku SNP, ktoré vypuklo 29. augusta 1944. S úctou a vďakou si spomíname na hrdinských bojovníkov, vojakov, partizánov, ktorí odolávali presile a kliesnili cestu k nášmu dnešnému životu.

August je letný mesiac, ktorý nás do značnej miery ovplyvňuje. Vysoké teploty, myšlienky na to, čo budeme robiť po práci, či cez víkend, nám mnohokrát ťažšie udržujú pozornosť v práci. Leto, slnko, voda, lákajú von. Ak ste ešte nemali zaslúženú dovolenku, v myšlienkach sa určite tešíte na vytúžený deň odchodu. Ak už máte po nej, premýšľate, ako naplánovať voľný čas. Leto patrí medzi najkrajšie časti roka, preto Vám prajem krásne užívanie.

Vaša Iwka

 

Zdroj:/https://www.google.sk/#q=august+vyznamne+dni

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.