Michelle Obamová sa za 8 rokov v Bielom dome stala legendou, a to nielen medzi Američanmi. Bola totiž aktívna a angažovala sa po celý čas a nebola len okrasou po boku svojho manžela pre kamery. Za svoje pôsobenie prepožičala svoj hlas viacerým iniciatívam zameraným na rôzne problémy, od detskej obezity, až po upozorňovanie na šíriacu sa chudobu či práva LGBTQ komunity. Jej posledná iniciatíva však hrá na citlivú strunu, hlavne pre nás ženy.
Jedná sa o iniciatívu #letgirlslearn (voľne preložené “nechajte dievčatá učiť sa”), ktorá je zameraná na vzdelávanie dievčat po celom svete. Faktom totiž je, že po celom svete je približne 62 miliónov dievčat (!!!), ktoré nemajú z rôznych dôvodov prístup ku vzdelaniu. Michelle Obamová prináša túto iniciatívu za pomoci ďalších organizácií do rôznych kútov sveta a doslova tak mení ich životy k lepšiemu.
Aké sú dôvody, prečo tieto dievčatá nemajú prístup ku vzdelaniu? Samozrejme, líšia sa od krajiny ku krajine, ale medzi hlavné patrí napríklad aj to, že v mnohých krajinách vzdelanie nie je prioritou. Ako ste sa mohli tento týždeň dočítať, na Slovensku máme zavedenú povinnú školskú dochádzku už od čias Márie Terézie. Takéto zákony v mnohých krajinách neexistujú. V mnohých kultúrach je prvoradé starať sa o rodinu, statok, alebo sa vydať v takom mladom veku, že nám Európanom behá mráz po chrbte.
Ďalším z hlavných dôvodov je niečo, čo je pre nás priam nepredstaviteľné: menštruácia. Niečo, čo je pre nás prinajhoršom otravné a bolestivé, a čo považujeme za normálnu súčasť života, ktorá nás neobmedzuje, doslova väzní mnohé mladé ženy doma. Vo veľa krajinách je totiž preferované, aby dievča počas menštruácie nevychádzalo z domu, ani len do školy, nehovoriac o tom, že nemajú prístup k hygienickým potrebám.
A samozrejme, nakoniec hrá rolu ekonomický faktor. Ak živíte svoju štvorčlennú rodinu z dvoch dolárov denne, školné dvadsať dolárov je pre vás nedosiahnuteľná suma.
Pre tieto a mnohé iné dôvody, ostáva mnoho dievčat doma a nechodí do školy. Ako povedala Malála: „ Pre ľudí je prirodzené, že až keď nám niečo odoprú, uvedomíme si, akú to má hodnotu.“ To je určite prípad aj týchto dievčat. Jedná sa totiž o inteligentné, ambiciózne ženy, ktoré sa chcú vzdelávať, lebo si uvedomujú, že tak budú môcť lepšie pomôcť komunitám, v ktorých žijú a môžu tak zlepšiť kvalitu života vo svojej krajine.
Ak si pozriete stránky tejto iniciatívy (určite neoľutujete), alebo si prečítate denník Michelle Obamovej z jej ciest, pravdepodobne ostanete v nemom úžase zo sily z niektorých príbehov. Mne v pamäti najviac utkvel príbeh mladého dievčaťa, ktoré každé ráno navarilo pre celú rodinu, postarala sa o domáce zvieratá, mladších súrodencov, potom si odrobilo šichtu v miestnom obchode, to všetko predtým, než išla každý deň do školy, pešo niekoľko kilometrov. Toto dievča si uvedomovalo, že to všetko musí spraviť, aby pomohla rodine a zarobila si na školu, pretože sa odmietala vzdať svojho sna stať sa zdravotnou sestrou.
Takéto a mnohé podobné príbehy zrazu dajú všetko do novej perspektívy. Spätne sa hanbím za situácie, keď som nadávala ako malá na školu, lebo som bola lenivá, ochkala som, ako sa mi tam nechce ísť. Ak máte v rodine dievčatá, ktorým sa tiež nechce, dajte im prečítať aspoň tento článok, alebo navštívte tieto stránky: https://letgirlslearn.gov/ , http://62milliongirls.com/ . Túto iniciatívu môžete podporiť aj vy, stačí, ak si stiahnete z iTunes pesničku „This Is For My Girls“, a tiež pomôžete 62 miliónom (!) dievčat, aby si splnili sny.