Apríl, tak trochu bláznivý mesiac

Apríl, bláznivý, nestály, ale konečne jarný mesiac, na ktorý sme sa tak tešili. A hoci na väčšine Slovenska po snehu už niet ani chýru ani slychu, chladné ranné a večerné teploty nás ešte presvedčujú o sile, ktorá je typická pre prvé jarné mesiace. Cez deň sa teploty dokážu šplhať k stupňom, za ktoré by sa nehanbilo ani leto. Už prvý deň v mesiaci je ,,iný“… Vyvoláva úsmev na tvári a poznajú ho asi všetci malí i veľkí…

1.apríl a jeho história

Deň bláznov, či vtipkárov, by sme podľa niektorých zdrojov mohli hľadať vo vzdialenejšej kultúre v starej Indii, kde sa v období od 30. marca do 1. apríla konali slávnosti s názvom Huli. V čase okázalých karnevalov mali maskovaní ľudia plniť nezmyselné príkazy. Tí čo nedokázali vtipne zareagovať, sa stávali bláznami osláv.

Podobná slávnosť, akýsi deň roztopaše a smiechu /Festum stultorum, sviatok Hilaria/, sa konal aj v starom Ríme. Trval od 25. marca a vrcholil 1.apríla. Ľudia sa zbavovali starých vecí, obliekali si smiešne pestrofarebné šaty a vystrájali svojim blízkym žartíky. Dnes sa mu v Taliansku hovorí Rímske dni smiechu.

V 16.storočí prvo-aprílové žartovanie nabralo tzv. druhý dych. V mnohých krajinách sa nový rok začínal v tomto období, no francúzsky kráľ Karol IX. to zmenil, keď od roku 1564 ustanovil začiatok roka na 1. januára. Zvykom ľudí bolo na začiatku nového roka sa obdarovávať, zväčša potravinami. Zmenou dátumu začiatku roka sa tradícia obdarúvania neskončila, iba dary na 1. apríla postupne menili podobu a význam. Nadobudli skôr zábavný charakter. Následne sa žartovanie roznieslo aj do iných krajín.

Na Slovensku sa vtipkovanie na 1. apríla rozšírilo v 20. storočí. Ide o neškodné žartíky, obľúbené medzi priateľmi, kolegami na pracovisku, ale i v školách, kedy žiaci vymýšľajú vtipné situácie na svojich učiteľov.

Apríl je mesiac kedy kvitnú tulipány, hyacinty, narcisy… Naše terasy a balkóny zdobia pestrofarebné letničky a záhradné práce sú v plnom prúde.

Tí, čo veria na liečivú silu prírody, už veselo zbierajú poklady ako medvedí cesnak, púpavu lekársku, pastiersku kapsičku, podbeľ liečivý, pŕhľavu – žihľavu dvojdomú, sedmokrásku obyčajnú a mnoho iných. Všetko sú to rastlinky s úžasnými schopnosťami.

Apríl je naozaj tak trochu bláznivý mesiac. Ale krásny jarný a plný smiechu a prekvapení.

 

Vaša Iwka

 

 

Zdroj:
https://www.aktuality.sk/clanok/225965/zajtra-je-1-april-jeho-zarty-maju-dlhu-historiu/ 
http://www1.teraz.sk/magazin/prvy-april-sa-spaja-so-zartovanim/251870-clanok.html

 

 

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.