Balaton – Blatenské jazero, po maďarsky Balaton a po nemecky Plattensee

Máte radi Balaton? Balatonu sa hovorí ,,maďarské more“.
Je to najväčšie sladkovodné jazero v strednej Európe.  Nádherné pláže a reštaurácie lákajú turistov a je len na vás, ktoré si vyberiete. Jeho názov pochádza zo slovanského slova – blato, močiar, rašelinisko, mokraď. Historicky je Blatenské jazero, po maďarsky Balaton a po nemecky Plattensee. Vzniklo v období treťohôr a je to posledný zvyšok kedysi skutočne existujúceho mora. Nachádza sa v Maďarsku.balaton1
Hovorí sa, že Balaton už nie je to, čo kedysi, ale že je omnoho lepší. Pláže sa dajú rozdeliť pre lepších plavcov, to je na severnej časti, a pre rodinky s deťmi je určená južná časť. Je tam možno aj 500 metrov plytká voda ideálna pre deti. Deti si užijú množstvo atrakcií a programov určených priamo im. Pláže sa každým rokom rozrastajú. Ak je pre vás oddych ako opaľovanie, kúpanie stále málo, tak nech sa páči. Takmer na každej pláži je k dispozícii požičovňa vodných bicyklov, surfov, kajakov, či iných plavidiel. Na východnej časti sa nachádza surfová pláž s najlepšími podmienkami pre vodné lyžovanie, kiteboarding, wakeboarding a windsurfing v celom Maďarsku. Oblasť Balatonu sa vyznačuje príjemným, slnečným, teplým podnebím od polovice mája do polovice októbra. Plytká voda jazera sa na slnku ľahko zohreje, preto maximálna teplota vody môže byť v lete až 28 – 29°C Ale v priemere je 26°C. Najväčšia hĺbka jazera je 11 metrov. V zime väčšinou jazero zamrzne a hrúbka ľadu dosahuje často až 20 – 30 cm, čo je ideálne na korčuľovanie alebo sánkovanie na stoličkových sánkach, ktoré sa kĺžu po ľade. Aj napriek neutíchajúcej turistickej návštevnosti je voda jazera v lete mimoriadne čistá. Svedčí o tom nielen množstvo rýb, ale vraj i pravidelná kontrola kvality vody, ktorú monitorujú. Každoročne sa tu organizujú Medzinárodné Preteky Plachetníc ,,Modrá Stuha“. Na pobreží Balatonu stojí viacero nádherných kaštieľov či kúrií, ktoré dodnes pripomínajú dobu niekdajšej maďarskej šľachty. Maďarsko je povestné úžasnými kúpeľmi. Relaxačné, ozdravné, s liečivými vodami a na vysokej úrovni. V okolí Balatonu je ich na výber naozaj dostatok.
Len 6 km odtiaľ leží jazero Hévíz (Hévízi-tó). Je najväčším biologicky aktívnym termálnym jazerom na svete. Už celé stáročia sú známe mimoriadne blahodárne účinky jeho vôd a bahna.
Ak chcete niečo dobrodružné, tak potom zážitkový let balónom ponad región. Pohľad zhora odhalí celé okolie jazera s malebnou okolitou prírodou a v diaľke sa týčiacimi vežami opátstva Tihanyi Apátság.
Aby som nezabudla. Maďarská kuchyňa je úžasná. Domáce špeciality a tradičné druhy vína si pri návšteve netreba nechať ujsť.
Bude to krásna bodka prežitého dňa.

Zaujímavosť
Obľúbenou plážou je Wesselényi na severnom brehu jazera Balaton a predstavuje jednu z najväčších a najdlhších pobreží Balatonu.

Vaša Iwka

Zdroj:/http://visit-hungary.com/sk/balaton

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.