Bola vyhlásená za najväčšiu hviezdu a najkrajšiu ženu svojej doby. AVA GARDNER

„ V herectve mám len jedno pravidlo – dôveruj režisérovi a daj mu srdce a dušu.“

Americká filmová herečka 40. a 50. rokov sa z chudobnej rodiny dostala na piedestál slávy a napriek svojej kráse a ženskosti odolávala obsadeniu vo filme ako sexsymbol. Jej kariéra trvala pol storočia. Očarujúca herečka nakrútila takmer sedemdesiat filmov, získala aj nomináciu na Oscara, no v súkromí to nemala ľahké. 

Z farmy do Hollywoodu

Ava Lavinia Gardner sa narodila sa na Vianoce v roku 1922 v Severnej Karolíne v USA. Vyrastala na farme aj so svojimi šiestimi súrodencami. Bola to chudobná rodina, ich zdrojom obživy bolo pestovanie bavlny a tabaku. Po veľkej neúrode prišli o majetok, a tak sa jej rodičia snažili hľadať rôzne iné zamestnania. Ava bola veľmi bystrá a snaživá a nechcela žiť ako jej rodičia. Mala vyššie ciele a túžila niečo v živote dosiahnuť. Po skončení kresťanskej akadémie pracovala ako modelka pre fotografa, svojho švagra. Ten vystavil jej portréty do vitrín svojho podniku na Piatej Avenue. Ava bola v tom čase krásna brunetka so zelenými očami a zvodným pohľadom. 

Vďaka týmto fotografiám ju filmová spoločnosť Metro Goldwyn Mayer pozvala na skúšky a v roku 1941 podpísali zmluvu. Ava sa odišla vzdelávať do Hollywoodu, aby sa z nej postupne stala výborná herečka. Herecký prejav a charizma boli jej silnou stránkou. Svojím výkonom na seba upozornila vo filme Zabijaci. Stala sa jednou z popredných herečiek Hollywoodu a je považovaná za jednu z najkrajších žien svojej doby. Za film Mogambo získala v roku 1953 nomináciu na Oscara v kategórii najlepšia herečka. 

Tri búrlivé manželstvá 

V roku 1942  sa vydala za svojho hereckého kolegu. Manželstvo s Mickeym Rooneym trvalo len rok a bolo veľmi divoké. Druhým manželom bol jazzový hudobník a líder kapely Artie Shaw a toto manželstvo bolo ešte horšie. Nechýbali hádky a bitky. Tretie manželstvo uzavrela so spevákom a hercom Frankom Sinatrom, ktorý sa kvôli nej rozviedol. Neskôr sa o ich manželstve Ava vyjadrila:

 „On bol láska môjho života a bol to hrozný omyl, že sme sa rozišli.“ 

Dvakrát s ním otehotnela, no kvôli striktnej pracovnej zmluve bola nútená ísť na potraty. Po rozvode ostali veľmi dobrými priateľmi až do konca jej života. 

Život v Európe

Po rozvode sa Ava presťahovala do Európy a v Španielsku sa zoznámila s americkým spisovateľom Ernestom Hemingwayom. Od roku 1968 žila v Londýne a v tom čase nakrútila film, v ktorom stvárnila rakúsku cisárovnú Sisi. Prijala aj úlohu v dvojdielnom romanticko-dobrodružnom filme Hárem

V neskoršom období veľa fajčila, trpela imunitnými poruchami a po mozgovej príhode čiastočne ochrnula. Jej bývalý manžel Sinatra za ňu zaplatil všetky potrebné liečenia. Zomrela 25. januára 1990 v Londýne na zápal pľúc vo veku 67 rokov. Frank Sinatra sa po jej smrti uzavrel do seba a s nikým nerozprával. Ava bola inšpirácia pre jeho slávnu pieseň “I’m a Fool to Want You.”

Aj keď úspešná herečka pochádzala z mnohodetnej rodiny, osud jej už po potratoch nedoprial mať deti. Nikdy však nebola sama. Jej krása a charizma priťahovala mnohých mužov. 

V americkom štáte Severná Karolína je miestne múzeum pomenované podľa nej. Expozícia mapuje jej celý život a nachádza sa v ňom aj zbierka jej filmových šiat, fotografií i osobná korešpondencia.

autorka: ivana

Zdroje:https://www.databazeknih.cz/zivotopis/ava-lavinia-gardner-32325, https://zivotopis.osobnosti.cz/ava-gardner.php
Foto: Shutterstock

Facebook komentár
Ivana Kinčeková

Ivana Kinčeková

Ženy sa odjakživa inšpirovali výnimočnými a silnými ženami. Nech je to tak stále. Mňa osobne to posúva vpred a vedie k aktívnemu a tvorivému životu. Byť silnou znamená vyrovnať sa so všetkými nedostatkami a poznať svoju hodnotu.