Čachtické podzemie stále naháňa strach

Pre verejnosť je sprístupnená časť Čachtického podzemia. Labyrint chodieb stále naháňa strach a hrôzu vďaka mýtom, ktoré sa tradujú už celé generácie.

Katakomby vznikli minimálne v 16. storočí. Stavali sa najmä po bitke pri Moháči. Vtedy nastalo na Považí drancovanie a vraždenie obyvateľov. Ľudia v záchrane o holé životy kopali chodby. Chodbami sa vzájomne prepájali aj pivnice, tie slúžili na uskladnenie potravín a vína.  Počas tureckých nájazdov slúžili ako dočasné útočisko, kde sa ľudia ukrývali aj niekoľko dní. Niektoré časti boli tzv. ,,líščie diery“, do ktorých sa dalo dostať len plaziačky alebo v skrčenej polohe. Labyrint má niekoľko kilometrov, no pre turistov je sprístupnených len zopár sto metrov. Ale nie je to nič pre klaustrofobikov. Tí majú problém už po zídení schodov do podzemia. Samotná atmosféra, tma, pach hliny robia svoje.

Asi najviac sa však tradujú legendy spojené s Alžbetou Báthory. V 19. storočí sa tu našli kosti mladých ľudí, čo mohli byť obete krvavej grófky. Vraj odtiaľto nebolo počuť bolestné výkriky. Pod Nádašdyovským kaštieľom sa nachádzajú najväčšie vyhĺbené priestory. V podzemných priestoroch bolo dômyselne vyriešené aj odvetrávanie, čo nahráva mýtom o premávaní Báthoryčkiným kočom podzemím. Hlboké chodby vydržali stovky rokov a sú bezpečné dodnes. Dnes stoja nad nimi moderné rodinné domy. Nekonečné katakomby mali v minulosti spájať okolité mestá a obce. Jedna z chodieb vedie z Čachtíc až do Nového Mesta nad Váhom. Novomestské podzemie v centre mesta bolo preskúmané ešte v roku 1938. Archeologické nálezy tu dodnes nenašli. Dnes tu žijú len pavúky a netopiere.

Predstavte si, že pracujete v hĺbke asi 10 metrov pod zemou. Jeden seriózny pán, čo tu chodil na brigády, raz ostal o niečo dlhšie ako ostatní. Chcel si ešte odfotiť “Vitrínu”, ktorú v tom čase osádzali, keď v tom okolo neho prešiel duch. Duch s tvárou starého dedka. Hoci išlo o veľmi seriózneho pána, ostáva táto historka len možnou fantáziou. Alebo nie?

Vaša Iwka

Zdroj:/http://nastrencin.sme.sk/c/6517276/kilometre-katakomb-spajaju-mesta-aj-obce.html#ixzz46AG4a4ff
http://nastrencin.sme.sk/c/6517276/kilometre-katakomb-spajaju-mesta-aj-obce.ht

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.