
Príbeh silnej ženy s ušľachtilým posolstvom, ktorá žila sama na vrchole hory so svojimi úžasnými primátmi. Je to príbeh so smutným a tragickým koncom.
,,Čím viac spoznávam dôstojnosť goríl, tým viac sa vyhýbam ľudským bytostiam.“
Dian Fossey vďačíme, že ešte existuje tento druh, goríl horských. Dian si uskutočnila svoj veľký detský sen pracovať so zvieratami, avšak zaplatila zaň najvyššou cenou, svojím životom.
Malý cintorín vo Rwande má dva rovnaké hroby. V jednom odpočíva Digit, gorilí samec, znetvorený a barbarsky zabitý pytliakmi, ktorý v čase ich útoku, sa len snažil ochrániť svoju rodinu. V druhom hrobe je pochovaná samotná Dian, ktorej vášeň ju dotiahla skutočne ďaleko, no práve na to v závere táto húževnatá žena doplatila.
Jej vražda ostala dodnes neobjasnená.
26. decembra 1985 bola nájdená vo svojej chyži zavraždená. Jej vražda ostala dodnes neobjasnená. Dian Fossey sa narodila 16. januára 1932 v kalifornskom meste San Francisco a láska k zvieratám sa u nej objavovala už v útlom detstve. Bola americkou biologičkou zaoberajúcou sa štúdiom života primátov, konkrétne goríl horských. Vďačíme jej za to, že tento druh ešte existuje.
V roku 1963 sa stretla so známym primatológom Louisom Leakeym a presvedčila ho, aby ju poslal študovať a spočítať populáciu gorily horskej v pohorí Virunga. Kvôli vtedajším občianskym nepokojom sa krátko po príchode presťahovala do Rwandy, kde založila v Karisoke výskumnú stanicu.
Výskumu primátov venovala takmer dvadsať rokov.
Keď pytliaci zabili jej obľúbeného gorilieho samca Digita, zahájila kampaň zameranú proti pytliactvu a na záchranu goríl. Dian bojovala veľmi tvrdo proti pytliakom. Nechávala vypísať odmeny za ich chytenie, organizovala na nich trestné hliadky. Vyvolávala tak silné napätie medzi komunitami, ale zároveň priťahovala pozornosť sveta na túto časť zeme.
Postupne prichádzali dary pre jej nadáciu ,,Dian Fossey Gorilla Fund“ a svojím výskumom motivovalaaj istý druh ekoturizmu. Rwandskí predstavitelia časom sprísnili represie proti pytliactvu. Dian svoj život zasvätila milovaným gorilám. Jej výskum patril k jedným z najdlhším detailných výskumov. Počas dlhých rokov opúšťala Afriku len zriedkakedy. Gorily z tejto oblasti poznali ľudí iba ako pytliakov, preto bolo ťažké získať si ich dôveru.
Vyvrátila tvrdenie o tomto druhu, že je nebezpečný a nepriateľský.
Dlhými hodinami pozorovania, napodobňovaním ich správania, sa medzi nich dokázala začleniť, ako nikto predtým. Prispôsobila sa na ich prostredie a roky strávila osamote len v prítomnosti týchto úžasných tvorov. Vyvrátila tvrdenie o tomto druhu, že je nebezpečný a nepriateľský. Práve naopak, dokázala, že sa jedná o druh inteligentný, mierny a spoločenský.
Svojimi technikami si získala dôveru goríl a tiež si dokázala vytvoriť hlboké puto s každým jedincom. Boli jej rodinou, ktorú nemala. Vo svojej knihe opisuje prvé stretnutie s gorilami, ktoré jej zmenilo život:
,,Ich oči ma prebodávali pohľadom, snažili sa zistiť, či som priateľ, či protivník. Okamžite ma zasiahla fyzická veľkoleposť ich čiernych lesklých tiel, v dokonalej harmónii so zelenou paletou lesného porastu.“
Príbeh fascinujúceho života Dian Fossey, sa preslávil vďaka filmu ,,Gorily v hmle“ z roku 1988, natočenom podľa Dianinej rovnomennej knihy.
Vaša Iwka
Zdroje:
Nejvlivnejší ženy naší doby: Chiara Pasqualetti Johnson
https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/gorila-v-mlze-rwanda-zachrana-druh-primat-dian-fosseyova-denoik-biolozka
Foto: Flickr