Dve dôležité pravidlá v partnerskom vzťahu

Zažívate aj vy občas ten pocit, že váš partner vám vôbec, ale vôbec nerozumie? Zrejme nebude prekvapením, že aj on určite občas tento pocit má. Kedykoľvek sa cítite, že vy ste „v práve“ (rozumej: cítite krivdu a on by to mal napraviť), je dosť možné, že on to cíti presne rovnako, cíti krivdu a vy by ste to mali podľa neho napraviť.

Za posledné týždne som prišla k dvom dôležitým poznatkom.
Ťažko povedať, ktorý je dôležitejší.

1. Ste partneri, nie súperi! Prestaňte už bojovať.

Niektoré vzťahy pripomínajú skôr súboj zápasníkov, než partnerov. Skrátka, kto z koho. Keď už sa nachádzajú v ringu, udierajú tvrdo, hlava nehlava. Bezohľadne, sem-tam aj nejaká podpásovka. To potom bolí a niekedy to môže mať dokonca trvalé následky.

Prestaňte s tým, ste partneri a nie súperi. Vaša úloha je kooperovať, jeden druhého podporovať a čo je najdôležitejšie, nestáť oproti sebe, ale vedľa seba a hľadieť rovnakým smerom. A ak sa niekedy nedá hľadieť rovnakým smerom, pretože každý má inú predstavu, urobte ústretový krok smerom k partnerovi a jeho predstave. Ak tak urobí aj on voči vám, nájdete kompromis. Takže zhoďte boxovacie rukavice a uvedomte si, že kráčate spoločnou cestou.

2. TD nie je riešením. Odnaučte sa to.

Keď mi kamarátka hovorila o TD, prekvapene som na ňu pozerala. Nikdy som sa ešte s touto skratkou nestretla. TD je Tichá Domácnosť, vysvetlila mi.
Ktovie, koľko ľudí práve teraz na Slovensku má TD? Možno by to bolo v číslach celkom zaujímavé, prekvapivé a možno alarmujúce.

Rozumiem tomu, že prestať hovoriť sa môže zdať niekedy ako dobré riešenie. V danej situácii možno už ani neviete inak. Nie je to však riešenie a čím skôr sa to odnaučíte, tým lepšie. Keď problémy vo vzťahu budú „hibernovať“ medzi vami vo vzduchu, nevyriešia sa. TD ich nevyrieši už vôbec. Počas TD sa možno prestanete jeden na druhého hnevať, opäť začnete komunikovať, ale to niečo nevyriešené, stále medzi vami je. Možno to prepukne o týždeň pri prvej prkotine alebo to na seba vytiahnete až o dva roky.
Konflikty riešte, ideálne hneď. Ak sa to nedá hneď, vychladnite a potom si spolu sadnite.
TD totiž nie je riešením, Tichá Domácnosť je pomalý zabijak.

 Lu

Prečítajte si tiež: Milujme jeden druhého, ale nerobme z lásky väzenie

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.