Fašiangy sú doba od Troch kráľov do Popolcovej stredy. Najznámejšie a zároveň najveselšie sú posledné dni fašiangov, spojené s radovánkami a hodovaním.
Už v 13. storočí sa naši predkovia veľmi tešili sa na bujaré oslavy, čo bolo však tŕňom v oku pre cirkev.
Fašiangy bývali oveľa hlučnejšie, ako dnes. Ľudia sa snažili užiť si tieto krátke chvíle tak, ako len najlepšie vedeli. A bolo jedno či boli bohatí, či chudobní. Veselil sa každý. Pán aj sluha. Spoločne jedli fašiangové jedlá, popíjali, tancovali a spievali.
Fašiangové tradície sú spojené so sprievodmi maskovaných ľudí.
Sú symbolom veselenia, zábavy, hodovania, či pitia
Obdobie trvá od Troch kráľov, až do polnoci pred škaredou Popolcovou stredou. Potom nasleduje 40 dňový pôst až do Veľkého piatku. Je to prechodné obdobie medzi zimou a jarou.
,,Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde…“ je jedna z najznámejších a na Slovensku najrozšírenejších fašiangových pesničiek.
Fašiangy bývali divoké, hýrilo sa dokonca aj v kostoloch
Bujaré radovánky, divoké tance, masky od výmyslu sveta, hojnosť jedla… To sú fašiangy. Pod maskou sa páchal hriech obžerstva. Život sa na fašiangy neriadil žiadnymi pravidlami. Bol naruby. Bujaré zábavy, svadby či zabíjačky, len aby bolo ľuďom veselo.
Najmä posledné tri dni sú vyplnené zábavami, nadmerným pitím alkoholu a jedením. Posledný štvrtok pred koncom fašiangov sa v minulosti dokonca nazýval príznačne ,,tučný štvrtok“.
V tento deň že sa ženy správali neobvykle
Boli agresívne voči mužom, popíjali v krčmách, tancovali a spievali na uliciach. Správali sa ako muži, pretože deň bol „hore nohami“. Chodilo sa v maskách.
Muži aj ženy boli prezlečení ako bosorky, či cigánka, žobrák, drotár, stará žena, nevesta, kominár, alebo ako masky všelijakých zvierat. Pili veľa alkoholu, stvárali po dedine neprístojnosti.
Niektoré masky symbolizovali plodnosť, iné zase smrť.
Boli zvyky, že im ľudia napichovali na šabľu slaninku či klobásu.
Ľudia v maskách bavili ostatných, posedeli, dostali výslužku, vajíčka, pálenku… Všade vládla divokosť, veselosť a hodovanie.
Niektorí v maskách aj žobrali či kradli. Predstierali rôzne práce, za ktoré sa dožadovali odmeny. Veselili ľudí. Alebo predstierali svadobčanov, nevesty a robili si z nich posmech. Starým dievkam priväzovali k nohe kláty, štípali ženy, bavili sa, tancovali, naháňali.
Tradičné boli tance „na konope“, či „ na ľan“. Krásne a veselé obdobie. Po ňom prichádza 40 dňový pôst. Ženičky počas fašiangov pripravovali typické sladké obradové jedlo, fašiangové šišky a fánky, vyprážané na masti. A tiež slaninku, klobásu a huspeninu.
Tento zvyk sa zachoval dodnes.
,,Pred fašiangami – mladý, pekný, bohatý…, na fašiangy trebárs i krivý alebo slepý, po fašiangoch aký, taký, len by dáky!“ (slovenské príslovie)
Vaša Iwka
Prečítajte si tiež: Traja králi, Gašpar, Melichar a Baltazár
https://sk.wikipedia.org/wiki/Fa%C5%A1iangy
Foto:/http://zilina-gallery.sk/picture.php?/9698/category/980