HUM – najmenšie mesto na svete, kde žije asi 17 obyvateľov

HUM – najmenšie mesto na svete, kde žije asi 17 obyvateľov. Romantické kamenné mestečko, je len malé odbočenie do vnútrozemia od hlavných ťahov. Keď navštívite Hum, ako keby ste cestovali jedno tisícročie naspäť do minulosti, pretože sa v ňom nič nezmenilo. Premýšľate, či ste sa náhodou nevrátili v čase.
HUM_1Hum sa nachádza v srdci Istrie, najväčšieho polostrova v Chorvátsku, ktorý mnohí volajú aj domácim Toskánskom. Mesto je zapísané v Guinessovej knihe rekordov, ako unikát najmenšieho mesta na svete. Malinké kamenné mestečko, romantického vzhľadu, sa mi vrylo do srdiečka hneď na prvý pohľad. Až do 17. storočia sa spomína Hum ako ,,Castrum“, čo znamená pevnosť. V nadmorskej výške 349 metrov je malá opevnená usadlosť. Mesto s mestskými hradbami, ktoré sú dlhé 100 a široké asi 35 metrov.
Kamenná strážna veža dáva všetkému neopakovateľný stredoveký ráz. Mesto tvoria tri rady domov, dve uličky a malé námestíčko s mestskou bránou. Dnešný HUM_vezaHUM_2vzhľad získal Hum už v stredoveku. V tých časoch vznikol na pozostatkoch starej pevnosti Humský kaštieľ a okolo neho prvý rad domov budúceho mestečka. Vtedy bola celá Istria súčasťou veľkej Franskej ríše. Markgráf Ulrich I. dal v hraničných oblastiach svojej ríše obnoviť a vybudovať rad obranných hradov, medzi ktoré patril aj tento, v Hume. Podľa legendy je Hum taký malý preto, že ho začali stavať ako posledný a v údolí rieky Mirny už nebolo dostatok kameňa. Stredovekú architektúru tu vidno všade. Mestské múry a do nich začlenené domy, tiež Kostol svätého Jeronýma, ktorého nástenné maľby z 12.- 13. storočia sú skutočne historickým unikátom. Hum je dôležitou súčasťou chorvátskej kultúry, pretože sa nachádza na Aleji hlaholikov. Aleja hlaholikov je kultúrny pamätník s 11 pamiatkami starého slovanského písma – hlaholiky. Na bráne mesta je hlaholikou napísané privítanie pre všetkých návštevníkov. Hlaholika sa tu používala ešte aj začiatkom 20. storočia.
Hum je vinárske mestečko. Preto jeho neodmysliteľnou súčasťou je vínna pivnica. Čarovné kamenné obchodíky ponúkajú príjemné osvieženie pred horúcim slnkom a tiež suveníry či miestne výrobky ako olivy, tartufi (hľuzovky), vína a rôzne iné. A ešte niečo. V miestnej krčmičke – reštaurácii, neskutočne dobre varia. Taká polievka Minestrone nemá chybu. Dostanete plnú misu a môžete si naložiť do sýtosti.
A nezabudnite ochutnať ich domáce koláčiky, tie sú proste mňam. Ak milujete objavovať ešte vami neobjavené, tak to bude pre vás úžasný tip. Po návšteve Humu, môžete pri svojom putovaní pokračovať poznávaním ďalších čarovných kútov Istrie, ktorých je naozaj veľa.

S prianím pekného dňa

Vaša Iwka

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.