Kleopatra VII., posledná kráľovná z dynastie Ptolemaiovcov

Dcéra faraóna Ptolemaiusa XII. sa narodila v r.69 p.n.l. v Alexandrii v Egypte. Vo svojich 14-tich rokoch bola svedkom toho, ako jej vlastný otec zbabelo ušiel po vzbure z Egypta. Bol to tyran a ľud ho nemal rád. Na trón v tom čase nastúpila jej staršia sestra Berenica, ktorá dala zavraždiť mladšiu sestru a následne sama zomrela násilnou smrťou.
ZSS_cleopatraKleopatra nastúpila na trón 18-ročná, ako manželka svojho 12- ročného brata Ptolemaia XIII. Učila sa cudzie jazyky a poznala tri druhy písma (hieroglyfické, démotické, grécke). Hoci sa bála o svoj život, túžila po moci. Kleopatra mala vrodenú inteligenciu, bola krásna, vždy dokonale oblečená a ozdobená. Nosila nádherné šperky. Na hlave nosila zlatý diadém, znázorňoval zlaté perá, slnko a pár rohov. Mimoriadne dbala na čistotu. Používala parfémy z cédra škoricovníka a myrhy. Vždy mala dokonalý ,,make up“ z prírodných farbív. Svoje “maľovátka” si ukladala v ozdobných keramických nádobkách. Používala zrkadlo, kovové, dokonale vyleštené. Sklenené ešte nepoznali. Ruky mávala pomaľované henou jemnými vzormi. Vždy zvažovala, čo si oblečie, aby sa páčila svojmu ľudu. Nosievala nariasené ľanové šaty, ozdobené korálikmi. K tomu kožené sandále s kovovými ozdobami. Ptolemaiovci zaviedli v Egypte peniaze, zobrazovali cnosti panovníka. Na minciach bol portrét Kleopatry. Keď mal jej brat 16 rokov, chcel veľmi vládnuť, a tak plánoval vraždu Kleopatry. Tá, aby sa zachránila, ušla do Sýrie za rodinou.
V tom čase sa snaží Egypt ovládnuť Pompeius, ktorý prehral bitku s Caesarom. No keď príde do Egypta, po vylodení ho zabijú. O pár dní neskôr prichádza do Egypta Caesar pre peniaze, ktoré mu dlhoval Kleopatrin otec. Kleopatra chce získať jeho priazeň a nechá sa prepašovať v koberci do jeho komnaty. Vraj sa vtedy do seba zaľúbili. Medzitým je zabitý aj Ptolemaius. Caesar, ktorý odišiel do Ríma, nechá Kleopatre na ochranu 15 000 vojakov. Narodí sa im spoločný syn Caesarion. Krátko na to Kleopatra so synom pricestuje do Ríma. Aby si získala Rimanov prináša dary. Caesar jej venuje všetky pocty, dokonca nechá vyrobiť zlatú sochu Kleopatry, ktorú dá postaviť hneď vedľa bohyne Afrodity. Rímsky ľud je pobúrený aj tým, že prijal Caesariona za svojho syna. Urobil si množstvo nepriateľov a neskôr ho dajú zavraždiť. Kleopatra utečie naspäť do Egypta, kde ju zas považujú za zradkyňu.
Vládu nad Egyptom získal Antonius, ktorý pozval Kleopatru do Turecka do mesta Tarsos, kvôli mierovej zmluve. Tam Kleopatra dorazí vo všetkej paráde. Na lodi ozdobenej lampičkami, ktoré keď blikali, vytvárali rôzne obrazce. A keď Antonius prišiel za ňou na večeru, slúžky mu pod nohy hádzali ružové lupene. Antonius sa do nej zamiloval. Ostal s ňou v Egypte a spolu mali deti. Ich deti získali kráľovské tituly a vládu nad územiami. Kleopatra mala veľký vplyv nad Antoniusom, plnil jej každé želanie. Dal prednosť Egypťanke pred rímskou manželkou Octaviou, s ktorou sa dal rozviesť. To znamenalo, že sa zriekol Ríma. Bol vyhlásený za vlastizradcu. Odohrala sa bitka medzi ním a Octavianom v zátoke Actium. Antonius tam zanechal svojich vojakov a ponáhľal sa za Kleopatrou. Spolu sa utiahli do Alexandrie a čakali, kedy dorazí Octavianove vojsko a obsadí mesto. Kleopatra sa zavrela do svojej hrobky, kde sa chcela usmrtiť. Keď sa to dozvedel Antonius, požiadal svojho otroka, aby ho prebodol, ale ten sa prebodol sám. Antonius sa teda pokúsil prebodnúť sám, ale nie úspešne. Zranený prišiel za Kleopatrou do hrobky, kde o chvíľu zomrel. Kleopatra to znášala veľmi ťažko a od žiaľu si rozškriabala tvár. Napokon ju Octavius presvedčil, aby si nesiahala na život. Naoko súhlasila. No po rozhovore s ním sa odišla dokonale upraviť a spolu s dvoma oddanými slúžkami sa odobrala do svojej hrobky, kde jej priniesli košík s figami a ukrytou kobrou. Tam strčila ruku a krátko na to zomrela. Uhryznutie kobrou podľa egyptskej tradície, jej malo zaručiť nesmrteľnosť a povýšenie medzi bohmi.
Jej telo sa nenašlo, a tak sa presná príčina smrti nedá zistiť. Aj keď, vraj kňazi jej telo preniesli a Kleopatra odpočíva vedľa milovaného Antoniusa.
Príbeh lásky skončil a my vieme, že Kleopatra je nesmrteľná.
Posledná Ptolemaiovská kráľovná patrí medzi najslávnejšie ženy dejín.

 

Vaša Iwka

 

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.