Nefertiti, „nádherná žena, ktorá prichádza“

Meno Nefertiti v preklade znamená „nádherná žena, ktorá prichádza“.
V roku 1912 našli archeológovia na nálezisku v el-Amarne dielňu sochára Thutmoseho. Tam našli aj jednu z najčastejšie napodobňovaných pamiatok Egypta, bustu Nefertiti. Tvár Nefertiti sa stala ideálom ženskej krásy. Celým menom sa volala Nefernefruaton Nefertiti, egyptská kráľovná, patrila do 18. dynastie a žila približne v rokoch 1367-1350 pred n. l.
Je známa vďaka svojej neobyčajne krásnej tvári a jemným črtám. Bola veľmi vzdelaná a múdra žena, ktorá pútala pozornosť tiež svojím kultivovaným správaním.
Niektoré informácie o pôvode Nefertiti sa líšia. Podľa najuznávanejšej verzie je, že bola dcérou egyptského kráľovského pisára Ajeho. Iná verzia zas hovorí o princeznej z ríše Mitanni. Kráľ z Mitanni Tušratta dal svoju dcéru Taduchepu egyptskému faraónovi Amenhotepovi III. za manželku, aby tým upevnil svoje vzťahy s Egyptom. Než však ale Taduchepa dorazila do Egypta, Amenhotep III. zomrel. A tak sa stala manželkou jeho syna Amenhotepa IV., známeho pod menom Achnaton. Egyptský príbeh hovorí o faraónovi, ktorý sa zaľúbil do krásnej cudzinky tým, že si privoňal k jej vlasom.
Práve Tadechupu niektorí historici stotožňujú s Nefertiti. Nefertiti a Achnaton mali spolu šesť dcér. Prvé tri boli Meritaton, Meketaton a Anchesenpaaton, tá bola neskôr ženou faraóna Tutanchamóna.
Nefertiti bola hlavnou manželkou faraóna Achnatona. Achnaton vládol sedemnásť rokov. Bol jediným egyptským faraónom, ktorý sa odklonil od uctievania tradičných božstiev a zaviedol uctievanie jediného boha, Atona. Achtanon vybudoval nové hlavné mesto tzv. Achetaton – ,,Atonov obzor“, dnes el-Amarna, kde sa z egyptskej ríše presunul spolu so svojou manželkou Nefertiti, ale aj s celým dvorom. Jeho žena ho plne podporovala v náboženstve. Neskôr sa im tu narodili ešte tri dcéry Neferneferuaton, Neferneferure a Setepenre. Je však možné, že zomreli v mladom veku. Boh Aton bol zobrazovaný v podobe slnečného kotúča. Slnečné lúče zakončené rukami sa dotýkajú každého z členov rodiny. Symbolizujú spojenie kráľovskej rodiny s bohom Atonom. Nefertiti a Achnaton sú tiež často zobrazovaní v intímnych chvíľkach manželského spolužitia. Časté je aj vyobrazenie zachytávajúce materinskú nehu kráľovnej Nefertiti. O samotnej smrti Nefertiti sa vedú dohady, nevie sa presne, čo sa s ňou stalo. Najmocnejšia a najkrajšia žena starodávneho Egypta, bola nevlastnou matkou najznámejšieho faraóna Tutanchamóna. Istý čas zrejme pôsobila ako jeho regentka. Tutanchamón sa vrátil k uctievaniu tradičných egyptských božstiev a začalo sa tak obdobie, v ktorom sa v Egypte mala vymazať akákoľvek spomienka na Achnatona, Nefertiti a mesto el-Amarna.
A keďže svojmu mužovi Achnatovi nedala žiadneho syna, len šesť dcér, je možné, že padla do nemilosti, a že bola vylúčená z kráľovského dvora.
Od objavu pozostatkov a pokladov Tutanchamóna, kráľa starovekého Egypta, ubehlo už skoro sto rokov. Jeho hrobka odhaľuje dávno zabudnuté tajomstvá. Pri Tutanchamónovom hrobe objavili tajné dvere. Vraj ide o tajnú chodbu, ktorá by mohla viesť do pohrebnej komory kráľovnej matky – Nefertiti. Tú bádatelia neustále márne hľadajú.
Nefertiti bola jedna z najslávnejších žien staroveku a ikona ženskej krásy. Podobne ako slávna Kleopatra aj táto egyptská kráľovná inšpirovala mnohých maliarov či sochárov. Nefertiti, žena s dlhým krkom, elegantne klenutým obočím, výraznými lícnymi kosťami, tenkým nosom a tajomným úsmevom na červených perách sa považuje za najkrajšiu tvár staroveku.
V dnešnej dobe sa stretávame s tým, že mnoho salónov krásy si dáva meno ,,Nefertiti“.

Už vieme prečo.

Vaša Iwka

 

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.