Nezískala len nominácie a ocenenia, ale získala si aj srdcia mnohých divákov. MERYL STREEP

Meryl Streep dnes slávi 74 rokov. Americká herečka starne s gráciou a jej charizma je súčasťou jej osobnosti. Hollywoodska hviezda, ktorá zahrá akúkoľvek rolu, dosahuje dodnes rekord v počte nominácií na Oscara. 

Meryl Streep je rozhodne jednou z najlepších svetových herečiek. Dokáže stvárniť akúkoľvek filmovú postavu úplne prirodzene. Je uveriteľná v komédiách i v drámach. Táto divadelná, televízna a filmová herečka sa už od detstva rada predvádzala pred kamerami. Aj keď chcela byť spočiatku opernou speváčkou, väčší priestor dala herectvu. Na strednej škole si v školskej hre Slečna Júlia získala pozornosť aj vďaka napodobňovaniu prízvuku postavy. Svoj talent rozvíjala ďalej a dnes sa môže pýšiť úžasnými filmami, v ktorých máme možnosť vidieť jej famózne herecké výkony. Pri natáčaní filmu je po celý čas rešpektovaná svojimi kolegami, v práci je prirodzená profesionálka. Po vypnutí kamier je z Meryl Streep obyčajná žena, ktorá sa nad nikým nevyvyšuje. 

„Skvelý darček ľudských bytostí je, že máme silu empatie.“

Jej život nebol nikdy spájaný s milostnými aférami či škandálmi. Je vzorná manželka a štvornásobná matka, rodina je pre ňu stále na prvom mieste. Nepotrebuje byť populárnou, hlavné je, že robí to, čo ju teší a napĺňa. 

Najuznávanejšou herečkou sa okrem prirodzeného talentu stala aj vďaka odbornému vzdelaniu a tvrdej drine. Od detstva bola perfekcionistkou a vedela, že nič nie je zadarmo. Na univerzite v Yale študovala odbor dráma a aj to jej pomohlo k zisku niekoľkých prestížnych filmových ocenení. V roku 1979 získala svojho prvého Oscara za film Kramerová verzus Kramer v kategórii Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe. Za stvárnenie hlavnej postavy v psychologickej vojnovej dráme Sophiina voľba získala v roku 1982 druhého Oscara. Po tridsiatich rokoch v roku 2012 získala tretieho Oscara za úlohu bývalej britskej premiérky Margaret Thatcherovej v životopisnom filme Železná lady. Herectvo považuje za úžasné a jedinečné povolanie.  

„Herectvo bolo pre mňa vždy skvelou formou terapie, pretože o čo viac sa snažím porozumieť ženám, ktoré hrám, o to viac chápem samu seba.“

Meryl Streep mala od detstva veľmi blízko k spevu, ten predviedla vo veľkolepom filme Mamma Mia! Nominovaná na Oscara bola napríklad aj za rolu v nádhernej romantickej dráme s názvom Medisonské mosty, v ktorej si zahrala po boku legendárneho Clintona Eastwooda.  Úlohu tvrdej a neľútostnej šéfky módneho časopisu si zahrala v komédii Diabol nosí Pradu. 

Stvárnila vyše 100 rôznych postáv, rôznych charakterov, v ktorých nikdy nechýbala autenticita.

„Musíte prijať starnutie. Život je to najvzácnejšie a keď ste stratili veľa ľudí, uvedomíte si, že každý deň je dar. Netreba riešiť hlúposti.“ 

Meryl Streep je elegantná dáma vo svojich rokoch. Nikdy nepodľahla plastickým operáciám a uvedomuje si, že starnutie je súčasťou života. „Musíte prijať starnutie. Život je to najvzácnejšie a keď ste stratili veľa ľudí, uvedomíte si, že každý deň je dar. Netreba riešiť hlúposti.“ Dokonca za výhodu starnutia považuje aj to, že sa jej dostávajú podnetné roly. 

Meryl Streep je aj zarytou aktivistkou. Svoju pozornosť venuje aj vzdelaniu, životnému prostrediu a histórii amerických žien, ktoré si zaslúžia svoju pozornosť. Horlivo sa angažuje aj v boji za práva žien a  rovnosť platov. Spolu s  Angelinou Jolie založila fond pre obete sexuálneho násilia. 

Je to inšpiratívna žena, ktorá je svojou obyčajnosťou a hereckým umením neobyčajná. 

Autor: ivana

Zdroj: https://www.elisee.sk/ikonicka-herecka-je-obycajna-zena-meryl-streep/, https://sk.wikipedia.org/wiki/Meryl_Streepov%C3%A1
Foto: flickr.com

Facebook komentár
Ivana Kinčeková

Ivana Kinčeková

Ženy sa odjakživa inšpirovali výnimočnými a silnými ženami. Nech je to tak stále. Mňa osobne to posúva vpred a vedie k aktívnemu a tvorivému životu. Byť silnou znamená vyrovnať sa so všetkými nedostatkami a poznať svoju hodnotu.