Odvaha jej nechýba, obvinila ministerstvo z nečistých zákazok

Má odvahu na to, aby verejne obvinila ministerstvo zahraničných vecí a Zuzanu Ťapákovú z nečistých zákazok, ktorých bola ako zamestnankyňa svedkom

Transparency International Slovensko na blogu SME zverejnilo svedectvo Zuzany Hlávkovej, bývalej zamestnankyne ministerstva zahraničných vecí, ktorá dala výpoveď z dôvodu nečistých postupov vo verejných obstarávaniach, ktoré nie sú v záujme nášho štátu a verejnosti.

Zuzana Hlávková je absolventkou kultúrnych štúdií na škótskej University of St Andrews, ktorá sa vrátila na Slovensko, aby pomohla šíriť dobré meno našej krajiny v zahraničí.

Zamestnala sa ako odborník pre kultúrnu prezentáciu na sekretariáte slovenského predsedníctva v Rade EÚ, na ministerstve zahraničných vecí.

Stala sa súčasťou tímu, ktorý mal na starosti kultúrne podujatia a aktivity smerujúce k propagácii Slovenska v zahraničí.

Hlávková vo svojom svedectve popisuje zmeny, ktoré sa začali diať na ministerstve po príchode Zuzany Ťapákovej, bývalej riaditeľky televízie Markíza, ktorá bola predstavená ako nová mediálna poradkyňa.

Jej príchodom sa začali pôvodne skromnejšie podujatia meniť na honosnejšie a nákladnejšie. Zmeny boli v takom merítku, že celý tím veril v to, že sa napokon nezrealizujú.

Realizácia zmien nastala a Zuzana Hlávková sa nemohla tomuto dianiu prizerať a preto vo februári 2016 podala výpoveď. Pri svojom odchode napísala list ministrovi zahraničných vecí, Miroslavovi Lajčákovi, v ktorom popisuje situáciu, zároveň jasne uvádza dôvod svojej výpovede a to:

„Postup vo verejných obstarávaniach, ktorý nie je v záujme štátu a verejnosti.“

V liste uvádza príklad, upozorňuje na zneužitie verejných prostriedkov a žiada o stretnutie.

Hlávková ďalej vo svojej výpovedi opisuje stretnutie, ktoré sa s ministrom Miroslavom Lajčákom uskutočnilo, a na ktorom údajne minister vyzdvihol jej mladícke ideály, ale zároveň upozornil na to, že srdce musí ísť ruka v ruke s rozumom. Konštatoval, že bohužiaľ žijeme na Slovensku v určitom nastavení existujúcich kartelov, zákulisných dohôd, s ktorými štát nevie nič urobiť.

 

Prečítajte si tiež: Laura Codruta Kövesi: Rumunská „Pani Spravodlivosť“

 

Facebook komentár