Prečo je dobré sľub dodržať?

Aký bol posledný sľub, ktorý ste niekomu dali?

“Áno, miláčik, tie smeti poobede vynesiem.”

“Sľubujem, dáme Vám reklamu na šesť mesiacov.”

“Budem tam. Sľubujem.”

Ak ste taká istá ako my ostatní, dennodenne sa niekomu zaväzujete. Otázka znie – ako často dokážete vaše sľuby dodržať? Nie je možné dodržať všetko, čo sľúbime, no pomer dodržaných sľubov voči tým, ktoré sa nám dodržať nepodarilo je kľúčom k porozumeniu sebe samej.

Aby bolo jasno, sľub, podľa definície v slovníku, je „ deklarácia, že niekto urobí, alebo neurobí niečo špecifikované; je to prejav vôle niečo urobiť, dať, dodržať .“

Ak voči niekomu svoj sľub nedodržíme, komunikujeme tomu človeku, že si ho, alebo ju nevážime. Uprednostnili sme niečo iné, ako dohodu, ktorú sme spolu urobili. Dokonca aj keď nedodržíme malé sľuby, učíme ostatných, že s nami nemožno rátať. Malé trhlinky sa v našich vzťahoch môžu rozvinúť do veľkých dier, poznačených nedodržanými sľubmi.

Toto všetko nekomunikujeme len ostatným, rovnako sami sebe dávame najavo, že naše slovo nemá hodnotu. Myslíme si, že je v poriadku nechať niekoho v štichu, povedať niečo, čo si naozaj nemyslíme, dokonca že je v poriadku zlyhať a nesplniť, čo sme povedali.  Nedodržať sľub znamená nerešpektovať samú seba. Nakoniec to poznačí náš sebaobraz, sebadôveru a celý náš život.

Pokiaľ dávate viac sľubov, než dokážete dodržať, skúste si položiť nasledujúce otázky:

Čo ma motivuje k tomuto sľubu ?

Prečo robím túto dohodu? Aký zámer tým sledujem? Robím to pre iných, alebo pre seba? Niekedy robíme veci čisto pre dobrý pocit. Inokedy za ne niečo očakávame. Veríme, že potrebujeme povedať „áno“, aby sme dostali to, čo chceme, alebo sa uistili, že nás ostatní budú mať radi.  Hovoríme ľudom to,o čom si myslíme, že chcú počuť, chceme, aby boli šťastní. Buďme čestné voči sebe samým, keď niečo sľubujeme. Čo z toho máme?  Tieto otázky nám môžu byťv vodítkom, či by sme naozaj mali dať sľub na prvé miesto.

Bude to reálne ?

Život beží rýchlosťou svetla a my si často v tej rýchlosti musíme vybrať, ako strávime náš čas. Berte do úvahy váš rozvrh, a položte si otázku, či je práve toto sľub, ktorý dokážete dodržať. Vždy je lepšie dohodnúť menej a dať viac, než nasľubovať hory doly a potom sľuby nedodržať.

Je pre mňa rozhodujúce sľúbiť práve toto?

V živote neexistuje nič také, čo by nás nútilo sľubovať. Nik nemôže vystáť šéfa, ktorý sa na nás pozerá zvrchu a vyžaduje od nás sľúbiť niečo, čo nedokážeme splniť. Tak tým šéfom nebuďme my samy!  Ak si nie ste isté, je v poriadku jednoducho nastaviť primerané očakávania. Povedzte susede, že by ste jej naozaj radi pomohli naplánovať párty, no nie ste si istá, či to pri vašom plnom kalendári stihnete, a konečné rozhodutie jej dáte vedieť do konca týždňa. Ľudia si vážia úprimnosť a čestnosť, dokonca aj vtedy, ak hovoríte to, čo práve nechceli počuť.

Ak sľub nedodržím, ako s tým najlepšie naložiť?

Keď nás namiesto plánovanej dovolenky  nečakane prekvapí požiadavka zostať v práci,  zvykneme to oznámiť rodine včas, aby boli na zmenu pripravení? Alebo keď  príde načakaná situácia, ktorá nám bráni v stretnutí s priateľmi, upozorníme ich včas, aby si mohli urobiť náhradný program? Väčšina ľudí je rozumná, keď príde na zmenu plánov, hlavne ak máme pre nich vysvetlenie a sme ústretoví.

Ak tieto myšlienky budeme mať na pamäti, môžu nám pomocť vytvárať efektívnejšie dohody a budeme sa cítiť  fajn. Dodržiavanie sľubov je dobrá vec pre ostatných, a rovnako aj pre nás samé.

 

Prečítajte si tiež: Sobotný inšpiratívny príbeh: “Prehra alebo výhra?”

 

www.psychologytoday.com

Facebook komentár
Nel Valentová

Nel Valentová

Mám rada spájanie protikladov, v každom nedorozumení vnímam zároveň príležitosť k rastu a pochopeniu.