Romy Schneider, úspech a utrpenie prichádzali v jej živote takmer súčasne

Rodným menom Rosemarie Magdalena Albach-Retty, sa narodila 23. septembra 1938 vo Viedni. Pochádzala z hereckej rodiny, jej rodičia sa však rozviedli, keď mala sedem rokov. Ako pätnásťročná sa prvýkrát postavila pred kamery vo svojom prvom filme ,,Až orgovány biele začnú kvitnúť“, kde si zahrala spolu so svojou matkou. Film mal veľký úspech. Nasledoval nemenej známy ,,Ohňostroj“, či ,, Mladosť kráľovnej Viktórie“. Prelom v jej kariére však znamenala až rola cisárovnej ,,Sissi“, ktorú prvýkrát stvárnila ako sedemnásťročné dievča. Obrovský ohlas ju vyniesol na vrchol popularity a preto boli natočené aj ďalšie dve pokračovania. Film ,,Sissi“ zatienil všetky jej ďalšie filmy, ako napríklad ,,Kitty“, ,,Christine“, ,,Vlak“, ,,Kardinál“, ,,Proces“, či ,,Smrť v priamom prenose“. Ona sama rolu zbožňovanej Sissi v láske príliš nemala. Tvrdila: „Pripadala som si ako krémová torta, do ktorej sa chce každý zahryznúť. Ľudia vo Viedni na mňa ukazovali prstom a hovorili, aha, to je ,,Sissi“…
Po dvoch pokračovaniach, ďalší film o slávnej cisárovnej odmietla. Pri nakrúcaní filmu ,,Christine“ jej učaroval herec Alain Delon. Ich milenecký pomer odhalila jej matka, keď ich prichytila „in flagranti“ vo viedenskom hoteli Sacher. Musela si vybrať. Medzi milencom a rodičmi. romy_schneider_clanokRomy bola zamilovaná a neváhala opustiť rodný kraj. Presťahovala sa do Paríža a v roku 1959 sa dvojica zasnúbila. Osudová láska Alain Delon, idol dievčenských sŕdc, s ktorým prežila takmer päť rokov. Prelietavý Delon ju ale úplne nečakane opustil. Keď sa raz vrátila domov, čakala ju tam len kytica červených ruží a pár slov na rozlúčku. Romy sa zrútila a podrezala si žily. Neskôr o ich vzťahu povedala, že nie je nič chladnejšie, ako láska, ktorá pominula. Priateľmi však zostali. Po neúspešnom pokuse o samovraždu, sa pravdepodobne z trucu onedlho vydala za nemeckého režiséra Harryho Meyeniho, ktorý jej pripomínal Delona. Narodil sa im syn David. ,,Konečne mám muža, ktorý ma bude milovať až do smrti,” napísala si Romy do svojho denníčka. A mala tiež syna, do ktorého bola úplne zbláznená. Nasledujúce dva roky nenakrútila ani jediný film. Bola len mamou a manželkou. Lenže Meyeni na svoju svetoznámu manželku žiarlil a začal sa správať ako tyran, ktorý jej chcel diktovať každé slovo. Manželstvo nevydržalo. Meyeni sa neskôr obesil, čo si Romy vyčítala do konca života. Romy sa naposledy vydala za o deväť rokov mladšieho Daniela Biasiniho. O dva roky neskôr sa im narodila dcéra Sarah, no údajne oveľa viac lipla k Davidovi, synovi z prvého zväzku. Ani toto manželstvo nevydržalo a s hádavým manželom sa rozišli. V tom čase už trpela ťažkými depresiami, ktoré sa snažila zahnať práškami a alkoholom. Do toho prišla ťažká choroba. Romy trpela neznesiteľnými bolesťami a lekári jej museli kvôli nádoru odstrániť jednu obličku. Nádor bol našťastie nezhubný. Jediné, po čom Romy túžila, bol život ďaleko od Paríža, len s milovanými deťmi. No najväčšia rana ju ešte len čakala. V lete 1981 šiel syn David k starým rodičom. Keď mu nikto mu na zvonenie neotváral, chcel preskočiť plot, no pošmykol sa a napichol sa na železné špice plota. Lekári o Dávidov život bojovali štyri hodiny. Márne. Krutá správa o smrti syna, Romy strhla do kolotoča depresií, alkoholu a liekov. Vystúpiť z neho nedokázala.
Desať mesiacov po Davidovej smrti, 29.5. 1982, Romy zomrela na zlyhanie srdca, hoci kolujú teórie o samovražde. Je pochovaná spoločne so synom na cintoríne v Paríži, označenom len jednoduchým nápisom David a Romy. Nesmrteľná ikona, ktorá konečne našla pokoj.

Alain Delon O Romy Schneider:
,,Nakrúcal som s ňou Christine, môj tretí film,” spomína Delon na zoznámenie s osudovou láskou. ,,Zaľúbil som sa do nej, lebo som ju neskutočne obdivoval. Potrebujem obdiv, aby som sa do niekoho zaľúbil.”
Romy a Alain si boli stále blízki. Po jej smrti v roku 1982 Delon vyhlásil, že Romy bola najväčšou láskou jeho života a oplakáva ju dodnes: ,,Film Bazén nemôžem pozerať. Príliš to bolí. Je tam priveľa intímnych scén, priveľa spomienok s Romy…“, priznal Delon. Do truhly dostala aj lístoček od Delona. „Nikdy si nebola krajšia. A vidíš, naučil som sa kvôli tebe aj pár slov po nemecky: Ich liebe dich (Milujem ťa)“.

Slávna Romy Schneider:
Mala veľký talent a za svoj krátky život dokázala natočiť až šesťdesiat filmov, väčšinu z nich vo Francúzsku.
V roku 2005 si ju čitatelia nemeckého denníka Das Bild zvolili za najkrajšiu Nemku v histórii.
Francúzska pošta 3. októbra 1998 vydala známku s jej podobizňou.
V roku 2008 jej udelili čestného Cézara, ktorého za ňu prevzala jej životná láska, Alain Delon.

Vaša Iwka

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.