Second handy: Zdroj originálnych kúskov do šatníka

Kto by to bol povedal, že úchvatné kostýmy v seriáli Dunaj, k vašim službám dodávajúce autenticitu príbehu z roku 1939 nachádzali kostýmové výtvarníčky aj v rôznych second handoch. Diváčky i samotné herečky sú nadšené zo šiat, ktoré sú dôležitou súčasťou obľúbeného historického seriálu. Dnes sú second handy ozaj skvelým miestom na nájdenie kvalitných a pekných vecí. 

Zaujímavé a originálne kúsky do svojho šatníka nakupuje v súčasnosti veľa ľudí rôznych vekových kategórií a vrstiev v second handoch či vintage shopoch. Práve tam  milovníčky nakupovania zaujímavých odevov môžu objaviť vzácne dobové kúsky s pridanou hodnotou alebo kvalitné veci za pár eur. Aj retro oblečenie je v súčasnosti stále vyhľadávané. V kurze je totiž čoraz viac udržateľná móda.

Vďaka historickému seriálu Dunaj, k vašim službám si môžeme predstaviť ťažkú dobu sprevádzanú nacizmom, no na jej odľahčenie pookrejeme pri módnej prehliadke dobových, predovšetkým dámskych kostýmov. Kostýmové výtvarníčky ponachádzali retro kúsky v second handoch i vintage shopoch v Budapešti, ale zašli aj do Košíc či do Sabinova. Z týchto obchodov priniesli niekoľko klobúkov i kostýmov, ktoré do seriálu upravili krajčírky a pôsobí to veľmi autenticky. 

Aj keď v seriáli vidíme, akú dôležitú úlohu zohrávali krajčírky, dnes už len zriedkavo navštívime krajčírsky salón. Dostupné veci nájdeme v rôznych obchodoch a často aj za menej peňazí. V  minulosti bolo ozaj dôležité zhotovovať odevy na mieru. Takto dokonalý padnutý odev bol normou dobrého vkusu i samotným prejavom elegancie. Dnes je móda slobodná a je vecou vkusu. Rady nosíme priliehavé oblečenie, ale moderný je aj oversize štýl. 

Mnohé šikovné ženy, ktoré majú záľubu v šití, navštevujú tiež tieto obchody a z vecí vytvárajú nové originálne kúsky. Okrem oblečenia totiž v second handoch nájdeme rôzne látky, deky či obliečky.

Už dávno neplatí, že „sekáče“ sú len pre chudobných. Jedinečný tovar podľa obchodníkov väčšinou nakupujú aj stredné a dokonca aj vyššie vrstvy. Kvalitný tovar sa tam samozrejme minie okamžite, preto je potrebné prísť tam v správnu chvíľu.

Nakupovaním v týchto predajniach sa produkuje čo najmenej textilného odpadu a oblečenie z druhej ruky je vhodné pre každého. 

 „Zo second handu sa stali trendy a v Amerike tam nakupujú aj celebrity.“

Táto sieť obchodov delí ľudí do dvoch skupín. Niektorí sa tešia z nájdenia zaujímavých odevov a dokonca sa tým aj chvália, iní sa zasa pri spomenutí „sekáčov“ tvária znechutene. Našťastie sa vnímanie týchto obchodov oproti minulosti mení. Je pravda, že second handy zažívajú v súčasnosti obrovský boom. 

Sú skvelou voľbou, ak chceme nakúpiť rozumne a ušetriť, a zároveň ak sa na to dívame aj z hľadiska ekológie. 

Oblečenie, ktoré dostane druhú šancu, nám nemusí byť cudzie. Vďaka rozmanitej ponuke oblečenia je bežné, že sa pri jednej blúzke dokážu stretnúť viaceré vekové i zarábajúce skupiny. Predajne sú zároveň čisté, oblečenie vypraté a prehľadne usporiadané. 

Neváhajte nejaký vo vašom okolí navštíviť. Nielen že ušetríte, ale domov si môžete priniesť parádny kúsok, ktorý nikde inde nenájdete a možno bude podobný ako ten, ktorý bude mať vaša obľúbená herečka v seriáli. 

autor: ivana


Zdroje: https://sarm.pluska.sk/celebrity/tajomstvo-kostymov-serialu-dunaj-kto-nemusi-nosit-saty-second-handu,https://domov.sme.sk/c/22772638/sefka-second-handu-nosene-katarina-hutyrova-second-handy-podporuju-aj-nasu-jedinecnost.htmlhttps://spis.korzar.sme.sk/c/6503713/second-handy-menia-svoju-tvar.html, TV Markíza

Facebook komentár
Ivana Kinčeková

Ivana Kinčeková

Ženy sa odjakživa inšpirovali výnimočnými a silnými ženami. Nech je to tak stále. Mňa osobne to posúva vpred a vedie k aktívnemu a tvorivému životu. Byť silnou znamená vyrovnať sa so všetkými nedostatkami a poznať svoju hodnotu.