Warning: Use of undefined constant minor - assumed 'minor' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/1/7/17258a1f-a4da-4512-ab79-6cd355456ba3/zenysostylom.sk/web/wp-config.php on line 8
Vládla neuveriteľných 64 rokov, kráľovná Viktória - zenysostylom.sk

Vládla neuveriteľných 64 rokov, kráľovná Viktória

Kráľovná Viktória, najdlhšie panujúca žena v histórii

Vládla neuveriteľných 64 rokov. Epocha jej vlády sa volá po nej ,,viktoriánska epocha“. Počas jej panovania Británia vybudovala obrovské impérium, a stala sa jednou z najrozvinutejších krajín na svete.

Viktória Alexandra sa narodila 24. mája 1819 v londýnskom Kensingtonskom paláci, ako jediná dcéra vojvodu z Kentu.
Keď sa mala narodiť, rodičia sa rýchlo presťahovali z Nemecka do Londýna, aby pôvod dcéry bol čo najviac anglický. No jej otec zakrátko zomrel a Viktória sa automaticky stala následníčkou trónu. Stalo sa tak z dôvodu, že jej strýkovia síce mali prednosť, ale nemali nijaké legitímne deti.

Po jej otcovi vládol na tróne jej bezdetný strýko Viliam IV. Keď dožíval, tak sa zraky celého kráľovského príbuzenstva upierali práve na ňu, jeho neter Viktóriu. V roku 1837 Viliam IV. zomrel. Viktóriu navštívil arcibiskup v skorých ranných hodinách a okrem smutnej správy jej oznámil, že sa stala anglickou kráľovnou. V tom čase mala len osemnásť rokov.

Mladé dievča, ktoré sotva dospelo, muselo hneď riešiť náročné a neodkladné štátne záležitosti

V predvečer nástupu na trón 20. júna 1837 si Viktória zapísala do denníka:

„Keďže sa prozreteľnosť rozhodla uviesť ma do tohto postavenia, vykonám všetko, čo bude v mojich silách, aby som svoju povinnosť voči tejto krajine splnila. Som veľmi mladá a v mnohých ohľadoch, aj keď nie vo všetkých, neskúsená, ale viem celkom určite, že len málokto má takú vôľu a skutočnú túžbu vykonať všetko, čo je nevyhnutné a správne, než ja.“

Ešte v tom roku stretla Viktória muža svojich snov, bratranca princa Alberta Sasko-Kobursko-Gothajského.
10. februára 1840 sa konala v Londýne veľkolepá svadba. Viktória a Albert mali vtedy dvadsaťjeden rokov. Ich manželstvo bolo šťastné, hoci od začiatku to Albert nemal ľahké. Verejnosť ho považovala za cudzinca a britská vláda mu nedávala veľké právomoci.

Do ich života zasahovala dvorná dáma, barónka Lehzenová. V dvornej spoločnosti mala významné postavenie. Bola správkyňou kráľovskej domácnosti, kontrolovala Viktóriinu korešpondenciu, dokonca riadila úrad kráľovskej pokladnice.
Viktória barónku zbožňovala a nevidela v tom nič zlé. Ale Albert trpel. Ťažko znášal osobu, ktorá rozhodovala za nich. Spory sa vyriešili onedlho, keď v parlamentných voľbách bolo vyhradené právo, aby popredné dvorné dámy boli nahradené politikmi. Barónka tak opustila dvor.

Odvtedy si Viktória a Albert žili v pokoji a pohode. Narodilo sa im päť dcér a štyria synovia. Albert bol zásadový muž so širokým okruhom záujmov a s ušľachtilými ideálmi. So svojou ženou panovníčkou, si žili v šťastnom manželstve, ktoré svojou príkladnosťou napĺňalo nadšením srdcia poddaných. Od začiatku získal srdce a pozornosť svojej ženy a stal sa jej politickým poradcom.

No v roku 1861 pred Vianocami prišla rana osudu. Manžel Albert nečakane zomrel na brušný týfus. Viktória sa zo smútku uzavrela. Tri roky žila v izolácii a stránila sa spoločnosti. Začalo sa hovoriť o abdikácii. Vtedy sa Viktória odhodlala vystúpiť pred poslancov a zdôrazniť, že ona je kráľovná a chce vládnuť čestne v prospech národa.

Jej smútok sa skončil a nasledovali už len šťastné roky

Viktória podporovala nevídaný hospodársky rozvoj a spoločenské reformy, ktoré vytvorili z Anglicka modernú priemyselnú spoločnosť. Zrodila sa nová ,,viktoriánska epocha“, nový smer v umení, literatúre i architektúre.

Kráľovná bola medzi verejnosťou veľmi obľúbená. Vždy dokázala vystupovať ako vážená a uznávaná kráľovská autorita. Na britskom tróne vládla neuveriteľných šesťdesiattri rokov a sedem mesiacov.
Najväčšie ovácie zažila v roku 1897 pri oslavách šesťdesiatročného panovníckeho jubilea. Zomrela 22.januára 1901. Jej smrťou skončila jedna epocha. Epocha, kedy si počas jej výnimočne dlhej vlády Británia posledný raz potvrdila svoje vedúce postavenie vo svete.

Po kráľovnej Viktórii je pomenovaných množstvo budov, miest, či celých oblastí. Vďačí za to nielen svojmu dlhému vládnutiu ale i popularite.

Volajú sa po nej najväčšie africké vodopády ,,Viktóriine vodopády“.

 

Vaša Iwka

Prečítajte si tiež: Ovládla ruské impérium, viedla búrlivý milostný život, Katarína Veľká

 

https://sk.wikipedia.org/wiki/Vikt%C3%B3ria_(Spojen%C3%A9_kr%C3%A1%C4%BEovstvo)
http://svet.sme.sk/c/5739863/kralovna-viktoria-sestdesiattri-rokov-na-trone-najvacsej-mocnosti.html

 

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.