My ženy to môžeme urobiť

Ak si predstavíme, že približne polovica ľudí na svete sú ženy, bolo by rozumné, aby sa veľkou časťou podieľali na tom, ako tento svet, krajina, v ktorej žijeme, funguje. To, či aj v politike panuje deklarovaná rovnosť (minimálne v rovnakej šanci dostať sa na ten ktorý politický post), to posúdiť neviem. Skôr si však myslím, že sú v nás hlboko zakorenené určité stereotypy a z nich vyplývajúce aj naše predstavy.
Ktoré malé dievčatko kedy povedalo, že by chcelo byť političkou? Ani byť prezidentkou sa asi príliš nenosí, i keď to som už od jedného dievčatka počula, ale to je už iný príbeh.

Ženy ako (budúce) matky, sú vedome či nevedome (spoločnosťou) jednoducho odkázané byť doma. Veď aj v detských knižkách sa mamička zobrazuje doma v kuchyni pri hrncoch a s dvomi deťmi omotanými okolo nôh. Otecko je zas naopak zobrazovaný ako ťažko pracujúci muž. Určite to takto v mnohých prípadoch funguje a je to tak v poriadku, no existujú aj ženy, ktoré na mnohých pracovných pozíciách akéhokoľvek muža vedia strčiť do vačku.

Je dobré, že naša spoločnosť už hádam prestáva trpieť predstavou, že žena by bez muža neprežila. Že žena s deťmi by bez muža neprežila. Práve mnohé ženy dokazujú, že opak je pravdou. Ako sa tak na to občas pozerám, skôr mám opačný pocit – že ten muž by bol mnohokrát bez ženy totálne stratený.

A preto si vážim každú ženu, ktorá sa rozhodla, že pôjde tam „hore“ robiť tie veci dobre.

Pretože už od začiatku to má v tej politike ťažšie ako muž. A práve možno to ženské, ten šarm, empatia a intuícia, nám v parlamente chýba. Len hŕstka odvážnych žien nestačí.

Len 22,8% žien celosvetovo pôsobí v parlamentoch ku dňu 1. septembra 2016, čo predstavuje pomalý nárast z 11,3% žien v parlamentoch z roku 1995.
K septembru 2016, 10 žien je prezidentiek a 9 žien je premiérok.
Rwanda mala celosvetovo najvyšší počet žien v parlamente, získali až 63,8% kresiel v dolnej komore.
Zaujímavé je, že najvyššie percentuálne zastúpenie žien v parlamentoch majú práve severské (nordické) krajiny, a to k septembru 2016 až 41,4%.

Lu

Prečítajte si tiež: Laura Codruta Kövesi: Rumunská „Pani Spravodlivosť“

 

Zdroje:/http://www.ipu.org/wmn-e/world.htm
http://www.unwomen.org/en/what-we-do/leadership-and-political-participation/facts-and-figures#notes

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.