Princezná Helena, pochovala svoje deti a ubolená odišla z tohto sveta

Princezná Helena, žena, ktorá sa pozerala do hrobu svojim dvom deťom, žena, ktorá túžila len po troche šťastia, a ktorá unavená a ubolená odišla z tohto sveta.

Princezná Helena Von Thurn-Taxis, ktorú volali Nené, bola najstaršou dcérou bavorského vojvodu Maxmiliána a jeho ženy Ludoviky. Nené bola tichým a pokojným dieťaťom, čas trávila väčšinou sama vo svojich komnatách, kde jej spoločnosť robili knihy, alebo trávila čas prechádzkami po parku a tam sa oddávala sneniu. Nené bola známa tým, že sa častokrát zasnila, strácala pojem o čase a neprišla na dohodnuté stretnutia.

Jej život sa mal zmeniť, keď ju jej teta, rakúska arcivojvodkyňa Žofia, vybrala ako nevestu pre mladého cisára Františka Jozefa I. Princezná Nené mala byť cisárovi predstavená v deň jeho narodenín. Medzi rozhodnutím jej tety a dňom narodenín cisára bol krátky čas, počas ktorého musela Nené toho zvládnuť veľa, aby prišla pripravená.

Všetok čas trávila tým, že sa učila vyberanému správaniu, učila sa cudzie jazyky, tanec, konverzáciu. Bola rozhodnutá pre cisára spraviť všetko, aby sa mu zapáčila.

Mladý cisár si vyberá jej sestru Sissi

Návšteva u mladého cisára bola však pre ňu veľkým sklamaním, napriek jej úsiliu zaujať  cisára, on svoju pozornosť venoval jej sestre Alžbete, ktorú volali Sissi. Sissi bola opakom Nené, bola spoločenská, komunikatívna a František Jozef I. sa do nej zamiloval.

Po návrate domov sa mladá Nené cítila nepríjemne, správa o jej neúspešných zásnubách sa šírila a prípravy na svadbu jej sestry Sissi začali.

Matka mladej princeznej Nené, vojvodkyňa Ludovika, začala mať strach o svoju dcéru, a preto začala hľadať pre ňu ženícha. Dedičný princ Thurn-Taxise Maxmilián, ktorý bol nielen vzdelaný, ale aj pohľadný, sa jej pozdával. Matka teda zosnovala plán, aby sa Nené mohla s Maxmiliánom stretnúť. Už na prvom stretnutí si obaja padli do oka, spájali ich  spoločné témy, o ktorých konverzovali dlhé hodiny.

Aby sa títo dvaja mladí ľudia mohli stať manželmi, museli získať súhlas bavorského kráľa, ktorému sa ale nepáčilo, že by mal byť manžel princeznej Heleny – Nené, stavovsky nerovný. Vojvodkyňa Ludovika svoj plán priviedla do šťastného konca, presvedčila bavorského kráľa, aby súhlas udelil. Súhlas bol udelený, ale pod podmienkou, že Nené budú zachované všetky kráľovské tituly a pocty, a teda bude stáť v šľachtickej hierarchii nad svojím manželom.

Nezhody v manželstve, chorý manžel, túžba po troche šťastia

A bola svadba. Nené sa narodili krátko po sebe dve dievčatká, neskôr zistila, že Maxmilián je už mnoho rokov chorý a vášeň, po ktorej túžila, jej nevie poskytnúť. V manželstve nastali nezhody. V čase nezhôd sa Nené, ktorá túžila po vášni a láske zamilovala do príťažlivého dôstojníka. Jej náboženstvo jej však nedovolilo vzťah rozvíjať.

Manželstvo sa stalo opäť pokojným po narodení syna, dediča trónu. Po siedmich rokoch manželstva Maxmilián v čase, keď Nené čakala štvrté dieťa a bola vo vysokom štádiu tehotenstva, ochorel tak, že si lekári s ním nevedeli dať rady.
V 36 rokoch jej manžel Maxmilián, zomrel.

Mladá vdova, ktorá sa pozerá do hrobu svojim dvom deťom a ubolená vzdáva boj o život

Mladá vdova začala utekať pred samotou a smútkom, cestovala po celej Európe. Šťastie a radosť prišli opäť do jej života so správou, že jej mladšia dcéra Alžbeta porodila a ona sa stala babičkou. Tu sa ale opäť skončilo jej šťastné obdobie.

Ako matka zažívala obrovskú bolesť, keď sa dozvedela, že jej mladšia dcéra Alžbeta po pôrode zomrela a zároveň videla, že jej syn, ktorý mal choré srdce, sa jej strácal pred očami. Nené sa tak stala ženou, ktorá sa pozerala svojim deťom do hrobu, pochovala svoju dcéru i syna. Pod ťarchou týchto ťažkých životných udalostí prepadla depresiám a uzavrela sa pred svetom. Jej zdravotný stav sa zhoršil natoľko, že upadla do kómy, z ktorej sa už neprebudila.

Princezná Helena, ktorú volali Nené, celý svoj život túžila len po troche šťastia, zomrela vo veku 56 rokov.

 

Prečítajte si tiež: Svojho muža si vyhliadla, lebo bol múdry a pekný, Izabela Španielska

 

 

RODAN, K. 2016. Ženy s korunou. Praha: NAŠE VOJSKO, 2016. s.237. ISBN 978-80-206-1606-7.

Facebook komentár