11 dôvodov, prečo z vás cestovanie urobí šťastnejšieho človeka

Cestovanie je dobré na veľa vecí, ale vedeli ste, že pomáha vášmu mentálnemu zdraviu a to nie len krátkodobo? Či už cestujete kvôli práci, s rodinou, alebo ste predali všetko, čo ste mali a dali ste sa na život na ceste, cestovanie vás môže spraviť šťastnejšou, pomôže vám vybudovať sebavedomie, získate nové spomienky a zážitky, pomôže s rutinou a umožní vám stretnúť zaujímavých ľudí z celého sveta.

Takže nabudúce, keď pôjdete nakupovať, aby ste si zdvihli náladu, prečo radšej neminúť peniaze na cestovanie? Tu je 11 spôsobov, ako z vás cestovanie môže urobiť šťastnejšieho človeka.

1. Vybudujte si sebavedomie riešením nečakaných situácií
Príde čas, kedy každá z nás na cestách musí riešiť neočakávanú situáciu. Aj keď si všetko naplánujete minútu po minúte, vždy sa môže stať niečo nečakané. Čokoľvek sa stane, všetko sa dá vyriešiť a to, že takéto situácie zvládnete vám zvýši sebavedomie a tak budete šťastnejšia.

ZSS_cestovanie_stastie 2. Šťastie je nákazlivé
Ak sú domáci šťastní, usmievaví a priateľskí, hneď vás to nakopne. Napríklad ľudia v Kambodži a Laose sú extrémne šťastní aj napriek celkovej chudobe. Keď ste tvárou v tvár toľkým úsmevom, je ťažké sa mračiť.

 

3. Keď ste preč, naučíte sa oceniť svoju rodinu a domov viac
Keď sme preč od vecí, ktoré berieme za samozrejmé, ako rodina, domov či priatelia, oceníme ich viac. Volať domov nie je povinnosť, ale radosť, nikto nepočúva vaše zážitky radšej ako rodina. Takže sa môžte vyrozprávať a možno nakaziť cestovateľským bacilom ďalších.

4. Nájdete si nových priateľov
Spoznať nových ľudí je omnoho jednoduchšie na cestách, ako doma, kde ľudia moc nekomunikujú s cudzími ľuďmi, napríklad v autobuse alebo v bare. Keď cestujete, máte menej zábran a spoznávať nových ľudí je jednoduchšie, či už sú to domáci, ktorí chcú vedieť odkiaľ ste, alebo iní cestovateľia, s ktorými môžete zdieľať podobné zážitky. Sociálne interakcie nás robia šťastnejšími, viacej komunikujeme a stretávame iných, zaujímavých ľudí, čo tiež znamená, že sa viac učíme.

ZSS_cestovanie_oddych 5. Oddych od sociálnych médií
Dať si pauzu od internetu je zdravé. Wi-fi je v dnešnej dobe všade a koľkokrát sa pristihneme pri tom, že ignorujeme svoje okolie s nosom v telefóne, na facebooku…Vypnite internet. Ešte lepšie, nájdite si destináciu bez pripojenia, aby ste nemali inú možnosť. Je to oslobodzujúce a lepšie si vychutnáte daný moment.

6. Čas pre vás
Cestovanie nám dáva možnosť nadýchnuť sa, čo býva v každodennom živote občas ťažké. Užiť si pokoj a ticho a jednoducho byť pomôže so stresom a napätím a dovolí vám vychutnať si moment, v ktorom sa nachádzate, čo je kľúčom k meditácii a zvyk, ktorý si zo sebou môžete doniesť domov. Ak cestujete s partnerom, je to zase príležitosť na vychutnanie si vzájomnej spoločnosti.

7. Vzdelanie, vzdelanie, vzdelanie
Či už sa učíte variť národné jedlo, alebo tamojší jazyk, cestovanie predstavuje spôsob, ako sa ďalej učiť. Učením je náš mozog aktívnejší, čo podľa psychológov zvyšuje naše šťastie. Hlavne vtedy, ak sa učíme niečo, čo nás baví.

8. Nasajte vitamín D
Aj keď je mýtus to, že musíte byť na slnku 12 hodín, aby ste mali dostatok vitamínu D (20 minút je viac ako dosť), je pravdou, že tak ako nás zima a tma robia nešťastnými, tak nám slnko a teplo zlepšuje náladu. Stráviť čas na pláži je skvelý spôsob, ako sa zrelaxovať a užiť si výhody teplejšieho podnebia. Aj keď sa jedná o krátkodobú záležitosť, opálenie vám vydrží dlhšie a určite sa budete cítiť lepšie.

ZSS_cestovanie_zaujimavejsi 9. Ste zaujímavejšie
Cestovanie vás vyzásobí množstvom bizarných, vtipných historiek. Niekedy môžu byť dokonca aj vážne. Je jedno, do ktorej kategórie vaše skúsenosti zapadajú, budete pre ľudí zaujímavejšie. Rozosmiať niekoho je super dvíhač sebavedomia, takže sa s nehanbite, a podeľte sa o cestovateľské trapasy :).

10. Nové zážitky nám dávajú nové spomienky
Pre väčšinu ľudí je cestovanie o nových zážitkoch. Určite si pamätáte, keď ste prvýkrát videli more, alebo ste prvýkrát videli západ slnka na horách. Šťastné spomienky vám môžu priniesť pocit spokojnosti dávno po tom, ako sa stali a máte ich navždy.

11. Účinky cestovania nie sú len krátkodobé
Cestovanie z vás celkovo môže urobiť spokojného, kľudného a šťastného človeka. Samozrejme väčšina cestovateľov v kuse plánuje ďalšie dobrodružstvá, ale keď ste doma, alebo zrovna nemôžete cestovať, spomienky z ciest a spôsob, akým vás zmenili (sebavedomie, otvorená myseľ…) vás robia šťastnejšími.

 

zdroj: http://www.huffingtonpost.com/jacada-travel/11-reasons-why-travel-makes-you-a-happier-person_b_6908918.html

 

Facebook komentár
Etta Henri

Etta Henri

Etta je tvor tvorivý a keď práve netvorí, trávi čas inak, samozrejme aktívne. Pravdepodobne sledovaním Gilmore Girls. Alebo filmov od Aronofskeho. Určite ju nikdy nikto nemôže obviniť, že nemá široký záber.