NEAPOL – TO NIE JE LEN VÝLET ZA PIZZOU!

Vitajte v Neapole, pulzujúcom srdci južného Talianska, kolíske jedinečnej kultúry, histórie a nezameniteľného charakteru. Toto starobylé mesto, položené na pobreží Tyrhénskeho mora, vás privíta svojou  krásou a fascinujúcou atmosférou. Chcete zažiť viac, ako len ochutnať vyhlásenú pizzu?

NA SKOK Z RÍMA

Taliansko je vždy dobrá voľba. Máte čas na ochutnávku ďalšieho mesta? V tom prípade si na zoznam pripíšte Neapol. Nachádza sa na juhu Talianska, v regióne Kampánia. Leží pri pobreží Tyrhénskeho mora a je hlavným mestom provincie Neapol. Geograficky sa nachádza v zálive, známom ako Neapolský záliv medzi horami a morom. Mesto je situované asi 225 kilometrov juhovýchodne od Ríma, hlavného mesta Talianska. Ide o jedno z najdôležitejších a najväčších miest v krajine, ktoré je dôležitým ekonomickým, kultúrnym a historickým centrom regiónu.

MIESTA, KTORÉ MUSÍTE VIDIEŤ

Prejdite sa úzkymi uličkami, ktoré sú plné histórie a života. Ihneď pochopíte, kde ste sa práve ocitli a čo možno očakávať. Staré Mesto, zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, vás vtiahne do svojej kúzelnej atmosféry historickými pamiatkami ako sú Castel Nuovo, Palazzo Reale a kostol San Domenico Maggiore. Prejdite sa cez námestie Piazza del Plebiscito a obdivujte majestát Baziliky San Francesco di Paola a Kráľovského paláca. Ak sa chcete ponoriť do minulosti, navštívte archeologické lokality Pompeje a Herculaneum, ktoré sú nachádzajú len kúsok od Neapola. Zaujímavosťou je, že tieto staroveké mesta boli zničené výbuchom sopky Vezuv v roku 79 n. l. a ponúkajú pohľad do života v antickom Ríme.

KÁVA S VÝHĽADOM

Po obede si doprajte prechádzku po nábreží Lungomare, ktoré sa nachádza pozdĺž Neapolského zálivu a ponúka krásne výhľady na more a panorámu mesta. Je to obľúbené miesto na prechádzky, relax aj dobrú kávu s dezertom. Za zmienku stojí aj návšteva galérií, múzeí ale tiež atmosférou po západe slnka. Večer sa ulice naplnia hudobníkmi, pouličnými umelcami a miestnymi obyvateľmi, čo vytvára nezabudnuteľnú atmosféru. Pridáte sa? Alebo len budete pozorovať život, ktorý sa odohráva okolo vás?

TOTO MUSÍTE OCHUTNAŤ

Preparing Pizza Margherita, the archetype of Neapolitan pizza. Cook adds grated parmesan cheese. Selective focus

Právom sa považuje za najlepšiu na svete. Reč je o jedle, za ktorým sem cestujú tisíce turistov z celého sveta. Pizza! Neapol je považovaný za kolísku pizze a tak si nenechajte ujsť príležitosť ochutnať autentickú neapolskú pizzu, ktorá sa pečie v tradičných peciach na drevo. Chuťové poháriky pošteklí aj Sfogliatella – sladké pečivo, ktoré je rovnako miestnou špecialitou. Má tvar rozvinutej škrupiny a plnené je ricottou, kandizovaným ovocím a orieškami. K tomu silná a aromatická šálky kávy a k dokonalosti nič viac nechýba. Neapol je jednoducho mestom, ktoré sa určite zapíše do každého cestovateľského srdca. 

Michaela

Foto: Shuterstock

 

Facebook komentár