Stresu sa nevyhneme. Pravidelne nám valcuje život, len aby znovu odkráčal preč. Preto, aby vás nezvalcoval úplne, musíte aj niečo urobiť. Našťastie existuje veľa spôsobov, ako sa s ním vyrovnať alebo ho minimalizovať. Tu je 8 nápadov, ako to dosiahnuť elegantne, so štýlom.
- Určite, odkiaľ váš stres pochádza
Keď sme v strese, často to vyzerá, že stresory na nás útočia odvšadiaľ. Typickou reakciou potom je zaujatie defenzívneho postoja, ktorý nie je veľmi produktívny. Namiesto toho, aby ste kľučkovali každým dňom, zistite, prečo ste vlastne v strese. Je to kvôli projektu v práci, nadchádzajúcej skúške, hádke so šéfom, kope prádla, ktorá vás čaká doma, rodinnej hádke? Ak určíte, čo vás stresuje, ste o krôčik bližšie k tomu, aby ste sa zorganizovali a tento problém vyriešili.
- Zhodnoťte, čo môžete mať pod kontrolou, a pracujte na tom
Aj keď nemáte pod kontrolou svojho šéfa alebo rodinu, sú veci, ktoré ovládate vy: ako reagujete, ako pristupujete k svojej práci, ako trávite svoj čas, na čo míňate peniaze… Najhorší je stres z vecí, nad ktorými kontrolu nemáte. Pretože keď nevyhnutne zlyháte, cítite sa ešte vystresovanejšie. Takže sa znovu pokúste identifikovať vaše stresory a určite si tie, nad ktorými máte kontrolu, a vyriešte ich. Ak máte napríklad v práci projekt, ktorý vás stresuje, rozdeľte si ho na menšie kroky.
- Robte to, čo vás baví
Je jednoduchšie zvládať stresové situácie, ak je zvyšok vášho času vyplnený aktivitami, ktoré robíte rady. Ak vás najviac stresuje práca, nájdite si jednu – dve aktivity, ktoré obohatia váš život. Ak si nie ste isté, čo by to mohlo byť, vyskúšajte toho viac a určite nájdete niečo, čo vás bude napĺňať.
- Zmenežujte svoj čas
Najväčším stresorom pre mnohých ľudí je nedostatok času. Ako často sa sťažujete, že deň má málo hodín? V skutočnosti však máte viac času, ako si myslíte. Existuje veľa ľudí, ktorí sú rodičmi, pracujú na plný úväzok a stále stihnú viesť plnohodnotný život. Skúste si spísať, akými aktivitami trávite každý deň, a možno budete prekvapené, na čo prídete.
- Vyberte si, čo urobíte
Prejdite si vyššie spomenutý zoznam svojich aktivít a zhodnoťte, čo môžete vyškrtnúť. Možno zbytočne trávite čas viacerými aktivitami a bolo by lepšie, keby ste sa naplno venovali jednej. Možno robíte veci, ktoré by sa dali robiť efektívnejšie a za kratší čas. Skúste si položiť otázku: Rozchádzajú sa moje aktivity s mojimi cieľmi? Robím správny počet vecí alebo ich robím príliš veľa?
- Zvyšujete si riziko stresu?
To, či vás niečo vystresuje, závisí aj od vášho mentálneho a fyzického stavu. Takže ak nespíte dostatočný počet hodín alebo ak máte nedostatok pohybu, môžete si samé zvyšovať svoju náchylnosť na stres. Ak ste nevyspaté a žijete na káve, aj ten najmenší stresor môže mať obrovský vplyv. Takže správna životospráva je aj v tomto prípade dôležitá.
- Zachovajte jasné hranice
Ak ste tip, ktorý chce vždy všetkým vyhovieť, povedať „nie“ môže byť obzvlášť ťažké. Môžete mať pocit, že sa z vás stane príšerná osoba, ktorá nepomáha, a že ste veľmi neslušné a zlé k ľuďom. Samozrejme, že to nie je pravda. Tých pár sekúnd, keď sa budete cítiť pri odmietnutí nepríjemne, stojí za to. Vyhnete sa stresu z extra aktivít, ktoré vás zbytočne zaťažujú. Ľudia, ktorí sú produktívni a šťastní, sú tí, ktorí úzkostlivo strážia svoj čas a asertívne kontrolujú, čo robia.
- Nepreháňajte to s perfekcionizmom
Pokúšať sa nerobiť žiadne chyby je vyčerpávajúce, je to neuveriteľný tlak. Dôležitá vec, na ktorú zabúdame, je, že dokonalosť je nedosiahnuteľná a hlavne vôbec nie ľudská vlastnosť. Snažiť sa byť najlepšou verziou samej seba nie je to isté, ako sa snažiť dosiahnuť dokonalosť. Robenie chýb nás môže viesť k zlepšeniu, osobnému napredovaniu.
Zdroj: http://psychcentral.com/blog/archives/2011/07/11/10-practical-ways-to-handle-stress/