Prvá ,,Metres“ na kráľovskom francúzskom dvore
Niektoré ženy mali v minulosti výsady stať sa kráľovskými milenkami. Jednou z nich bola aj Agnes Sorel, ktorá sa preslávila aj niečím iným. Bola tou, čo zahájila tradíciu oficiálnych mileniek francúzskych kráľov. Prvá ,,Metres“ na kráľovskom francúzskom dvore. Žiadúca milenka zbožného kráľa.
Narodila sa v roku 1422 ako dcéra francúzskeho dôstojníka Jeana vo Fromenteau. Vyrástla z nej neuveriteľne pôvabná žena, ktorá navyše vynikala inteligenciou. Už ako mladučké dievča sa stala dvornou dámou vojvodkyne Izabely Lotrinskej, švagrinej kráľa Karola VII.
Najkrajšia žena 15.storočia sa stáva oficiálnou milenkou kráľa
Keď mala dvadsaťdva rokov, predstavili ju kráľovi. Kráľ bol očarený. Nielen krásou, veselou povahou, ale i dôvtipom a kultivovanosťou. Mnohí v tej dobe ju považovali za veľmi krásnu, dokonca sa o nej hovorí, ako o najkrajšej žene 15.storočia.
Blond vlasy, svetlá pokožka, modré oči, uzučký pás a nádherne zaoblené prsia. Možno niečo, ako súčasný ideál krásy.. 🙂
Z Agnes urobil čoskoro svoju milenku. A nie hocijakú, ale oficiálnu, so spoločenským postavením. Zamilovaný štyridsaťročný kráľ, v tom čase už ženatý, mal aj niekoľko detí. A hoci bol silne veriaci a často depresívny, náladový a nerozhodný, pobláznený láskou k mladej žene, predstavil Agnes na dvore ako svoju oficiálnu milenku. Vyvolal tým obrovský rozruch. Ale nikto si nedovolil protestovať, dokonca ani kráľovná.
Agnes a jej vplyv na kráľa
Kráľ bol šťastný a prežíval najkrajšie obdobie života. Agnes zriadil nový kráľovský dvor. Venoval jej rezidenciu Château de Loches, miesto, kde kedysi samotného kráľa presvedčila Johanka z Arku, aby sa stal kráľom. Daroval jej tiež niekoľko panstiev, zámkov a k tomu veľmi slušné finančné zabezpečenie. Popri množstvu výhod, do daru dostala aj zámok Beuté na rieke Marne, spoločne s titulom Dame de la Beauté, čo znamená Krásna dáma.
Pôvabná Agnes mala na kráľa neuveriteľný vplyv. Vždy veselá a milá, sa starala o jeho dobrú náladu. Stála vždy po jeho boku, ovplyvňovala dôležité rozhodnutia. Radila mu taktiež koho má zvoliť do významných funkcií. Avšak zväčša to boli jej priatelia. Veľmi dobre si vychádzala aj so samotnou kráľovnou.
O Agnes sa dá povedať, že bola niečo, ako módna ikona svojej doby. Extravagantná a inšpirujúca mladá žena, mnohým dámam na dvore robila vzor, ktorý napodobňovali. Svoju krásu zviditeľňovala hlavne ošatením. Okrem toho, že o ňu bolo postarané po všetkých stránkach lepšie ako o kráľovnú, chodila aj omnoho lepšie oblečená. Nosila hodvábne a saténové šaty, pretkávané zlatom, s obrovskými dekoltami odhaľujúcimi ramená a zvýrazňujúcimi krásne okrúhle prsia. Jej závoje a vlečky mali neuveriteľnú dĺžku, až niekoľko metrov.
V Agnesinom bohatom šatníku sa nachádzali len šaty s odvážne hlbokými výstrihmi, ktoré údajne viac odhaľovali, ako zahaľovali. Upravovala si obočie a k jej slabostiam patrili šperky. Milovala najmä náhrdelníky. No najviac zbožňovala diamanty, ktoré boli v tom čase výsadou mužov. Napriek tomu bola zbožná a nezabúdala ani na chudobných. Angažovala sa v mnohých charitatívnych aktivitách.
Porodila kráľovi štyri dcéry
Agnes porodila kráľovi celkom štyri deti – dcéry, ku ktorým sa verejne priznal. Boli legitimované pod menom Valois. Keď čakala štvrté dieťa a bola v ôsmom mesiaci, ponáhľala sa za kráľom do Normandie, kde bojoval s Angličanmi. Nevie sa prečo absolvovala cestu uprostred zimy, v krutých mrazoch a vo vysokom štádiu tehotenstva. Možno chcela byť jeho morálnou podporou, tak ako vždy. Dieťa porodila po ceste.. Bolo slabučké a prežilo len pár mesiacov.
Agnes zomiera v krutých bolestiach
Agnes však v krutých bolestiach po pôrode zomrela. Objavili sa tiež dohady, že bola otrávená ortuťou. Kráľ myšlienku vraždy pripúšťal, dokonca podozrieval vlastného syna, následníka trónu Ľudovíta XI. Ten Agnes nenávidel, pretože sa obával, že ho jej deti môžu pripraviť o trón a dedičstvo. Ľudovítovi sa taktiež nepáčil obrovský vplyv Agnes na kráľa.
Agnes Sorelová si svoju ,,slávu“ dlho neužila. Zomrela 9. februára 1450 vo veku dvadsaťosem rokov. Po jej smrti o niečo neskôr zaujala miesto kráľovej milenky, jej sesternica Antoinette de Maignelais. Hovorí sa, že Agnesina smrť kráľa hlboko zasiahla. Svojej láske dal postaviť dve nádherné biele hrobky z mramoru. V jednej je uložené jej srdce a v druhej hrobke s jej reálnou podobizňou a anjelmi (v Loches), zas jej telo.
Agnes vraj očarila krásou a charizmou aj pápeža, preto zatváral oči nad jej nelegitímnym vzťahom s francúzskym kráľom.
Pozn.
Preslávila sa ešte aj po smrti. A to náboženským obrazom s ,,erotickým“ motívom. Namaľoval ho posmrtne Jean Fouquet. Je to obraz Agnes, ako Madony s dieťaťom, s odhaleným prsníkom, známy pod názvom Panna Melunská.
Vaša Iwka