Neuschwanstein – najkrajší zámok v Nemecku, ale tiež určite jeden z najkrajších na svete. Hrad vznikol ako výmysel chorého kráľa. Stvoril ho ,,Šialený kráľ“. Pre niektorých je zámok romantický sen, pre iných gýč. Walt Disney si zámok Neuschwanstein zvolil za emblém Disneylandu. Tiež ako zámok Snehulienky. Rozprávkový hrad sa nachádza v Bavorsku. Je postavený na skalnatom vrchu v bavorských Alpách, odkiaľ je nádherný výhľad na alpské jazero.
Zámok Neuschwanstein dal postaviť svojrázny kráľ Ľudovít II. v roku 1869, hoci sa v tej dobe už hrady veľmi nestavali. Postavený bol v štýle starých rytierskych hradov. Stavba sa týči nad údolím dedinky Hohenschwangau, nad mestečkom Füssen, neďaleko Mníchova. Pôvodne sa aj hrad volal Nový Hohenschwangauský hrad.
Podivný kráľ, ktorý mal prezývky ,,Kráľ snov“, ,,Šialený“, či ,,Bláznivý“ bol Ľudovít II.
Svoje zámky si nestaval na reprezentovanie sa, ale čisto pre seba. Budoval ich v menej prístupných miestach svojho bavorského kráľovstva. Keďže trpel fóbiou z ľudí, na svojich romantických zámkoch sa potom oddával svojim myšlienkam a snom o stredoveku a germánskych mýtoch. Jeho strach z ľudí bol obrovský. Vyhýbal sa rôznym verejným ceremóniám a dokonca vždy, keď navštevoval divadlo, musel byť v ňom sám, bez iných divákov. Ľudovít bol milovníkom umenia a divadla a hlavne mal vo veľkej obľube skladateľa Richarda Wagnera. Inšpiroval sa jeho operami Tannhäuser a Lohengrin. Na počesť svojho obľúbenca Wagnera, sú na stenách zámku výjavy z opier od Wagnera, ale i z Biblie. Inšpirovaný bol postavou Labutieho kráľa z Wagnerovej opery, ale tiež legendami zo stredoveku, ktoré spracoval Wagner. Steny sú vyobrazené kráľmi, rytiermi, básnikmi a obrazmi milencov.
Hrad nebol ako klasické stredoveké hrady. Predstavte si, že na zámku boli vymoženosti ako automatické splachovanie toaliet, tečúca voda, či vykurovanie. Služobníctvo si kráľ privolával elektrickým zvončekom a jedlá z kuchyne, kde tiekla aj teplá voda, sa prepravovali výťahom. Tretie poschodie so štvrtým bolo prepojené telefónom. Celá stavba bola finančne veľmi nákladná. Medzi najznámejšie miestnosti hradu patrí ,,Trónna sála“ a jej výzdoba bola inšpirovaná chrámom Hagia Sofia v Istanbule. Samotný trón sa v nej však nikdy nenachádzal. Zaujímavou miestnosťou je ,,Koncertná sála“, ktorá sa rozprestiera po celom 4. poschodí, a tiež úchvatná kráľova spálňa, vyzdobená vyrezávaným drevom. Pracovalo na nej 14 rezbárov, viac ako štyri roky. Vraj pri pohľade na ňu každý pochopí, prečo tak dlho.
Kráľ sa nasťahoval ešte do nedokončeného zámku. Jeho duševná choroba, ktorú mal od detstva, postupovala, až nakoniec musel byť zbavený svojprávnosti. Dokonca sa odmietol podriaďovať striedaniu dňa a noci. Vstával o ôsmej večer, kedy raňajkoval, okolo druhej v noci obedoval a ráno večeral. Trpel záchvatmi hnevu a svojmu služobníctvu dával úplne nezmyselné príkazy. Napríklad chcel od nich, aby zariadili, že mesiac nemá svietiť na nebi, ale v jeho spálni. Keď sa raz chorý Ľudovít prechádzal so svojím psychiatrom pri jazere a dlho sa nevracal, šli ich hľadať.
Našli ich oboch mŕtvych a psychiater mal tvár celú poškrabanú. Nikto sa nedozvedel, čo sa vlastne stalo. Kráľ Ľudovít stihol zomrieť skôr, ako svoj rozprávkový zámok dokončil.
Zaujímavosti
Hrad vraj v sezóne navštívi asi 6000 ľudí denne a od jeho sprístupnenia ho videlo viac ako 60 miliónov návštevníkov.
Zaujímavosťou je, že zámok Neuschwanstein pôsobí z každej strany inak. Výhľad na celý zámok ponúka 44 metrov dlhý a 90 m vysoký železný most Marienbrücke, ktorý sa nachádza nad roklinou s vodopádom, približne 20 minút pešej chôdze od hradu.
Ľudovítov ďalší zámok Hohenschwangau stojí vzdušnou čiarou len niekoľko sto metrov ďalej. Bývala v ňom jeho matka Mária, ale vzťahy spolu dobré nemali.
Linderhof bol jeho najobľúbenejší a zároveň najmenší zámok s nádhernými záhradami.
Vaša Iwka
Zdroje:/http://www.walkers.sk/neuschwanstein.php
http://cestovani.idnes.cz/zamek-neuschwanstein-bavorsko-nejznamejsi-na-svete-sileny-kral-p8z-/kolem-sveta.aspx?c=A111023_231055_igsvet_skr