Letné pondelkové zaujímavosti – opojenie Gréckom

Dnes sa pozrieme na zaujímavosti slnečnej destinácie tisícich ostrovov. Nádherné a rozľahlé Grécko.

Vedeli ste, že?

Grécko každoročne navštívi viac ako 16,5 milióna turistov, čo je viac ako celá populácia Grécka.
Grécko má vyše 2000 ostrovov z toho 227 obývaných.
Tisícky slov v angličtine pochádza z gréčtiny, z obdobia kedy ich Rimania adaptovali do latinčiny a potom následne sa dostala z nej do angličtiny. Slová ako academy, apology, marathon, siren, alphabet, typhoon… Gréčtina má viac ako 3000 ročnú tradíciu…
Slovo Barbar pochádza z gréčtiny, kedy takto(barbaroi) gréci označovali ľudí, čo nehovoria grécky.
Slovo lesba pochádza tiež z gréčtiny, odkedy v minulosti na ostrove Lesbos žili ženské bojovníčky.
Grécko má toľko archeologických múzeí ako ostatný svet dohromady.
Vyše 100000 migrujúcich vtákov zo Severnej Európy a Azie prezimuje v Grécku.
V Grécku si môžete užívať 250 slnečných dní alebo 3000 slnečných hodín v roku.
Žiadna časť Grécka nie je ďalej od mora ako 130km.
Grécko má 15000km morského pobrežia.
40% z celej populácie Grécka (11 mil.) žije v hlavnom meste Atény.

Vyberáme pár miest, ktoré sa v Grécku oplatí ideálne v lete navštíviť:

shutterstock_319835855Polostrov Chalkidiki
Poloostrov tvoria výbežky Ágios, Kasandra a Sithónia. Podľa gréckych báji oblasť obývali titáni, kde jeden z polostrovov Ágios vznikol tak, že jeden titán v boji proti gréckym bohom proti nim vrhal kamene z pobrežia. Na Chalkikikách si môžete užívať 500km nádherného pobrežia.

 

 

shutterstock_337745333Ostrov Kefalónia
Najväčší z Gréckych ostrovov. Najdete tu bujnú vegetáciu hôr, príkre útesy, okruhliakové pláže, vzácne jaskyne, kláštory aj zvyšky benátskych hradov. Tiež vás môže zaujať zaujímavý prírodný úkaz – skalu pri osade Kaunopetra, o ktorej sa hovorí, že je pohyblivá. Najzaujímavejším prírodným javom ostrova je ale voda, ktorá sa stráaca u morských mlynov Katavonthres a opäť sa objavuje na druhej strane ostrova pri jazere Melissani.

shutterstock_311629718Ostrov Korfu
Tento druhý najväčší ostrov tiež nemôže chýbať v našom výbere. Nazývaný tiež smaragdový ostrov pre svoje cipriškové, pomarančovníkové a olivové rozsiahle háje. Asi najnavštevovanejší a mnohými umelcami ospevovaný Grécky ostrov.

 

shutterstock_303027623Ostrov Levkáda
Na Levkádu sa dostane tunelom z pobrežia. Biele pláže, označované ako najkrajšie v Grécku alebo aj na celom svete, krásna vegetácia od horských oblastí až po prímorské a nezabudnuteľný západ slnka.

 

shutterstock_243819076Ostrovy Paxos a Antipaxos
Dvojičky ostrovov, kde na ostrove Antipaxos sa natáčal prvý diel známeho filmu Modrá lagúna. Biely piesok a kryštálovo čisté more využili filmári a využívajú turisti z celého sveta.

 

 

shutterstock_231580009Mesto Patras
Nachádza sa na začiatku vstupu na poloostrov Peloponéz. Je to tretie najväčšie Grécke mesto, ktoré nikdy nespí. Krásne mesto medzi horami a morom. Keďže má mesto dve univezrity jeho štvrtinu obyvateľov tvoria študenti. Nájdete tu plážovú promenádu, historické pamiatky aj borovicovú horu s nádherným výhľadom.

 

shutterstock_4546444Olympská riviéra
Kontinentálna dovolenková destinácia, ktorá sa rozprestiera priamo pod svahmi Olympu. Dokonalá poloha medzi Solúnom a Aténami dáva tejto oblasti ďalší rozmer turistického poznávania.

 

 

Facebook komentár