Gaštany sú znakom jesene a neodmysliteľne patria k tomuto obdobiu.
Hladké, hnedé plody gaštanov, ukryté pod lístím v nás vzbudzujú túžbu dotýkať sa ich.
Moja babička vždy hovorila, že v čase ich padania máme nosiť gaštany vo vrecku a čo najčastejšie sa ich dotýkať. Vraj kĺbom dávajú silu a odoberajú negatívnu energiu. Robím tak už od nepamäti a naučila som to i svoje deti.
Recept od mojej babičky na gaštanové pyré
V čase zberu gaštanov pripravujem vždy sladučké gaštanové pyré. Je to spomienka na detské časy, kedy mi ho s láskou pripravovala moja babička.
Gaštany vylúpneme z pichľavého obalu. Na oblej strane ich narežeme do kríža asi 4 mm hlboko. Vložíme ich do hrnca s vriacou vodou a varíme 15 až 20 minút. Uvarené gaštany scedíme, presypeme do utierky a poriadne postláčame, aby sa šupka uvoľnila a dala sa dobre ošúpať.
Ešte teplé olúpeme a pretrieme cez sitko. Pridáme maslo, práškový cukor, vanilkový cukor, rum a dobre vymiešame. Dáme schladiť a podávame v pohároch ozdobené so šľahačkou a čokoládou.
(600 g gaštanov, 25 g masla, 70 g práškového cukru, ½ balíčka vanilkového cukru, 2 lyžice rumu, 2 dl šľahačkovej smotany, čokoláda).
A odkiaľ k nám gaštan prišiel?
Gaštan jedlý patrí k najstarším drevinám sveta.
Už pred dvetisíc rokmi pestovali gaštany jedlé Gréci a neskôr Rimania. Kedysi boli plody týchto stromov nielen potravinou s podobným využitím ako zemiaky, ale slúžili ako platidlo.
Na naše územie bol prinesený pravdepodobne Turkami v 16. storočí.
Vyslúžil si prezývku „chlebový strom“, pretože v časoch neúrody sa jedlé gaštany vraj používali ako hlavná náhrada obilnín a zemiakov.
Listnatý strom s mohutnou korunou sa u nás vyskytuje na juhu Slovenska.
Gaštany sú jedlé i nejedlé. Nejedlé gaštany – pagaštany nachádzame často v parkoch ako pichľavé guličky a s obľubou ich zbierajú hlavne deti. V škole, či doma si z nich potom vyhotovujú rôzne figúrky. Možno sa aj vy pamätáte na podobné časy v škole, keď ste vyrábali zvieratká, a potom tie najkrajšie vystavovali na okenných parapetoch. Pagaštany sa kedysi zbierali vo veľkom.
Nazbierané plody putovali tam, kam najviac patria. Do lesa. Lesní pracovníci s nimi dokrmovali vysokú lesnú zver. Dnes už zbery zanikli, čo je na škodu, lebo mnohokrát ostávajú opadané plody bez povšimnutia.
Jedlé gaštany bývajú o niečo menšie a najčastejšie sa pripravujú ako pečené či varené. Vôňa horúcich pečených gaštanov patrí neodmysliteľne k jesennému obdobiu. Chutia naozaj skvelo.
Gaštany sa v kuchyni dajú využiť rôznorodo. Či do studených pokrmov, mäsitých, na slano, na sladko, alebo ako polievka. Gaštany neobsahujú lepok, preto sú vhodné pre ľudí, ktorí trpia celiakiou. Plody nie sú len chutné, ale aj zdravé.
Využitie
Pagaštan je okrem zábavky pre deti obľúbenou potravinou lesnej zveri, najmä vysokej. Liečivé účinky pagaštana využíva aj farmaceutický priemysel pri výrobe protireumatických prípravkov. Z gaštanového dreva sa vyrábali a dodnes vyrábajú sudy na kvalitné, tzv. barikové vína, pričom na tento účel sa viac používa drevo dubové.
Vaša Iwka
Prečítajte si tiež: Starí rodičia držia naše malé ruky chvíľu, ale naše srdce navždy