Žena svetových dejín, ktorá je nepochybne jednou z najzáhadnejších a najtragickejších. Jej silná vášeň a náruživosť prerástla do šialenstva.
Jana (Kastília) sa na svoju dobu dožila 76 rokov, viac než polovicu života ale prežila v zajatí. Najkurióznejšie na tom je, že jej „väzniteľmi“ boli jej vlastný otec a po jeho smrti, jej syn.
Jana bola dcérou Izabely Kastílskej a Ferdinanda II. Aragónskeho. Narodila sa 6. novembra 1479. Malá princeznička postupne vyrástla na krásnu a inteligentnú dievčinu. Údajne bola najpôvabnejšou španielskou infantkou.
Keď mala 16 rokov, čo bol vtedy najvyšší čas na vydaj, hľadal sa pre ňu vhodný ženích. Janini rodičia sa rozhodli vydať svoju dcéru do Nizozemska. Zosobášili Janu s Filipom zvaným Pekným. V roku 1496 sa Jana vybrala za svojím ženíchom do Nizozemska. Španielsko bolo s Francúzskom práve vo vojne, cesta trvala dlhšie. Keď priplávali k brehom, Janu čakalo sklamanie, pretože Filip ju neprišiel čakať. Stretli sa až o mesiac, v stredozemí Nizozemska.
O prvom stretnutí novomanželov koluje fáma
Keď sa stretli títo dvaja mladí krásni ľudia, stalo sa niečo nečakané. Medzi oboma vzplanula silná vášeň a neovládateľná ľúbostná náruživosť.
Jana mala 16 rokov a Filip 18. Ich túžba po sebe bola taká silná, že nečakali na dátum svadby stanovený o dva dni neskôr. Kázali priviesť prvého kňaza, čo bol poruke, aby im dal požehnanie a oni mohli naplniť svoje manželstvo už v ten deň.
Jana sa manželstvom ocitla v úplne cudzom svete. Pochádzala zo slnečného juhu a miesto, kde sa vydala, bolo úplne iné. Pochmúrne, chladné a daždivé. Ani strava nebola tou, na akú bola zvyknutá. Namiesto ľahkých a rozmanitých jedál s množstvom ovocia, tu jedli jedlá mastné s prevahou mäsa. Jedlo odmietala a začala mať depresie.
Dopomohli jej k tomu hlavne manželove nevery
Filip Pekný sa totiž v manželstve nijako neobmedzoval a užíval si aj s inými ženami. Záletník mal rád mladé a krásne devy a okrem svojej manželky sa venoval aj im. Jane sa to nepáčilo. Robila časté žiarlivé scény a mala časté depresie.
No nemohla si pomôcť, bol muž a robil si čo chcel. Ženy také veci tíško trpeli, ak sa niektorá bránila, bola spoločnosťou odsudzovaná.
Jej žiarlivé scény sa stupňovali, robila ich kdekoľvek, za čo si vyslúžila pomenovanie ,,Šialená“
Takéto správanie začalo vyvolávať otázky o jej duševnom zdraví. Depresie, ktoré zdedila po svojej babičke, sa prehlbovali vďaka manželovi, ktorého napriek všetkému veľmi milovala , no s jeho chovaním sa nevedela zmieriť.
Bola zúfalá. Nakoniec sa stalo, že svojho neverného manžela prichytila priamo pri čine, s pôvabnou dvornou dámou. V amoku nepríčetnosti zobrala nožnice a úbohej pôvabnej dievčine znetvorila tvár a ostrihala vlasy, aby ju už nikto nikdy nemohol viac nazvať pôvabnou.
Filip sa nahneval a viac svoju ženu už nenavštevoval. Janini rodičia boli rozčarovaní, keď sa o tom dozvedeli. Janinu matku to veľmi poznačilo, ochorela a neskôr zomrela. Filip sa spolu so svokrom Ferdinandom pokúsili vyhlásiť Janu za neschopnú vlády. Jana tento pokus o zvrhnutie prekazila.
V roku 1506 Filip Pekný nečakane zomiera na infekciu. Jana je zúfalá a správa sa čudne.
Svojho muža Filipa dala exhumovať a cestovala s ním po krajine.
Keď napokon pricestovala do kráľovského mesta Tordesillas, ktorý sa jej napokon stal domovom i väzením, chcela sa ubytovať v kláštore. Avšak zistila, že ide o ženský kláštor. Pochytila ju opäť žiarlivosť.
Rozkázala, aby truhlu vyviezli von a tam pod holým nebom, uprostred noci, odhalili telo nebožtíka. Keď kráľovná a šľachtici ako svedkovia uvideli telo nebožtíka, prikázala opäť uzatvoriť truhlu a previesť ho do mesta.
Janino správanie po smrti Filipa utvrdzovalo ľudí v tom, že je šialená. Jej otec Ferdinand, prebral vládu a Janu dal zatvoriť v pustom stredovekom hrade v mestečku Tordesillas. Strávila tam 46 rokov.
Spočiatku bola väznená spolu s dcérou Katarínou, čo jej väzenie uľahčovalo, neskôr už sama, lebo dcéra bola sľúbená portugalskému dvoru ako nevesta.
Po smrti otca Ferdinanda, vládol jej syn Karol V. Ten sa ju nesnažil vôbec oslobodiť, hoci ju párkrát navštívil.
V apríli 1555 dostala Jana posledné pomazanie a napriek námietkam mnohých ľudí, že je šialená, dominikán zhodnotil, že má myseľ čistú a jej stav sa zlepšil.
Zomrela 12. apríla 1555, takmer 50 rokov po Filipovi Peknom, svojom manželovi, ktorého tak ľúbila.
Jej posledné slová boli: „Ježiš na kríži, stoj pri mne.“
Vaša Iwka
Prečítajte si tiež: Ornella Muti, femme fatale
Zdroj:/https://sk.wikipedia.org/wiki/Jana_(Kast%C3%ADlia)