Ahoj November, čo nás čaká?

November, ešte stále jesenný mesiac, hoci v našom ponímaní ho radíme k zimným mesiacom. Príroda sa už chystá k zimnému odpočinku.

V novembri by sa mali ešte stihnúť posledné práce v záhrade. Pred prvým mrazom je ideálne pokosiť trávnik a pozberať opadané lístie. Zazimovať ruže, prípadne muškáty, doupratovať záhony, pokopať záhradu, ale tiež sa rozlúčiť s kvitnúcimi rastlinami.

Je dobré nezabudnúť ani na vodné rozvody a vypustiť z nich vodu. Polia sú už poorané a pôda bude čoskoro odpočívať pod snehovou perinou. Denného svetla je pomenej, vonku býva mrazivo a my trávime oveľa viac času vo vykúrených príbytkoch.

Menia sa i naše chute a nám sa žiada iná strava, ako v lete. Počas jesene a zimy je vraj ideálne jesť potraviny, ktoré pomáhajú telu zahriať sa. Ak máte radi kvasenú kapustu, robíte dobre. Hovorí sa, že je to náš sezónny zázrak, potravina plná živín, ktorá chráni pred vírusmi a zároveň dodáva telu teplo.

Zima a chlad u mnohých z nás vzbudzujú pochmúrnosť. Je však dobré nepodľahnúť jej. Veď práve toto obdobie je stvorené na úplne iné aktivity a koníčky, aké sme mali doteraz. Začína sezóna zimných športov a treba sa na ňu pripraviť. Naplánovať si aktivity s rodinou, priateľmi a tešiť sa na nich. Ak nie sme vyznávačmi zimných športov, nevadí. Stačí aj pravidelná prechádzka. Vymrznuté líčka a čerstvý vzduch nám isto prospejú.

Po príchode domov môžeme stráviť čas s blízkymi pri šálke čaju. Rozprávať sa, hrať s deťmi či venovať sami sebe. Prečítať si obľúbenú knihu, pozrieť zaujímavý film, vzdelávať alebo venovať tvorivým aktivitám, na ktoré počas roka neostával čas.

Ženy si isto rady doprajú osožný kúpeľ s bylinkami, olejčekmi, po ktorom sa budú cítiť ako znovuzrodené.

Milujem leto, ale tiež takéto obdobie, ktoré patrí občas len mne samotnej. Je to doba určená na rozmaznávanie duše, na jej citové rozjímanie. Ak Vás chlad a nedostatok slnka deprimuje, skúste si pripraviť plány, čo všetko chcete stihnúť do jari.

Každé obdobie má predsa svoje čaro. November je čas pomalých príprav na blížiace sa sviatky. Ale tiež čas, kedy sa môžeme oveľa viac venovať sami sebe.

V novembri máme jeden deň pracovného pokoja a jeden štátny sviatok:

1.november – Sviatok všetkých svätých
17.november – Deň boja za slobodu a demokraciu

K novembru sa viaže mnoho pranostík:

  1. November: Keď na deň Všechsvätých prinesie zimu, tak Martin /11.11/ prinesie leto.
  2. November: Na svätého Huberta ide teplo do čerta.
  3. November: Keď na Martina list zo stromu neopadol, môžeme čakať tuhú zimu.
  4. November: Na svätého Martina drž sa, synku, komína.

Ale i také, ktoré pozná asi každý:

  1. November: Katarína na ľade, Vianoce na blate.
  2. November: Aký je deň Kataríny, taký je január, aký je deň po Kataríne, taký má byť február.
  3. November: Keď na sv. Ondreja sneží, sneh si dlho poleží.
  4. November: Na Ondreja, keď prší, bude celú zimu každý mesiac odmäk.
  5. November: Na svätého Ondreja dávaj sane do dvora.

Novembrové ženy:
Sú to vraj ženy s vlastným vyhraneným názorom, za ktorým si stoja. Ich vnútro je srdečné a citlivé, i keď navonok krehko nepôsobia. Hovorí sa, že veľmi rýchlo zistia, či ich niekto klame.

 

Vaša Iwka

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.