Druhá májová nedeľa patrí všetkým matkám

 ,,Matka to je najlepšie na svete, o čo sa môžeš oprieť.“ (WILDE Oscar)

Deň matiek je deň, ktorý je sviatkom všetkých mám na svete. Je to špeciálny čas, kedy môžeme poďakovať za všetku ich lásku k nám, za všetko, čo pre nás urobili, za ich obetavosť. A je na nás akým prejavom im poďakujeme, či slovkom ľúbim Ťa, objatím, či malou kytičkou.

Vzťah matka a dieťa je navždy. Aj potom, keď nám do životov pribudnú naše vlastné deti. Až omnoho neskôr, s výchovou svojich ratolestí pochopíme, čo všetko obetovali naše matky nám. Pochopíme, že vychovať človeka s láskou tak, aby dokázal lásku raz odovzdávať ďalej, nie je jednoduché.

,,Matky boli jedinými ľuďmi, na ktorých ste sa mohli spoľahnúť a povedať im celú, nevylepšenú pravdu.“ 
Margaret Dilloway, americká spisovateľka

Sviatok ,,Deň matiek“ vznikol na prelome 19. a 20. storočia zásluhou Američanky A. M. Jarvisovej. Po smrti svojej matky začala viesť kampaň za vyhlásenie dňa venovaného matkám. Neskôr bol podpísaný dokument pre celoamerický národný sviatok. Druhú májovú nedeľu za sviatok matiek prijali takmer všetky krajiny sveta. Na Slovensku sa tradícia obnovila až po roku 1989.

V dávnej minulosti matky vychovávali oveľa viac detí, ako je tomu dnes. Mnohokrát stíhali oveľa viac povinností, ako v dnešnej dobe. A že nechodili do práce? Práve naopak. Celé dni pracovali na poliach a deti im robili spoločnosť. V domácnostiach zvládali všetko. Isteže, žilo viacero generácií pod jednou strechou a mohli si povinnosti podeliť. Ešte v nedávnej minulosti naše babičky zvládali hravo niekoľkochodové nedeľné obedy, kostol a potešenie s vnúčatami. Dnes je všetko akosi inak… Čím máme viac možností na uľahčenie života, tým nám ostáva menej času na blízkych.

Hovorí sa, že čas je zlodej, čo má veľkú moc, a preto nedovoľme prísť o krásne chvíle so svojou mamou.

Keď sa v 16. storočí začal v Anglicku sláviť sviatok ,,Nedeľa matiek“, dostalo služobníctvo deň voľna, aby mohlo navštíviť svoje matky a stráviť s nimi deň.
Prajem krásny deň všetkým mamičkám, babičkám a prababičkám, veľa zdravia a opätovanej lásky.

 

Vaša Iwka

 

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.