Myslím, že každej z nás niečo hovorí meno Scarlett O‘Hara. Tvrdohlavá mladá žena, ktorá sa nedala zlomiť nepriazňou osudu a v podstate sama po zničujúcej Občianskej vojne postavila svoju rodinu opäť na nohy. Čo však vieme o spisovateľke, ktorá slávny román Odviate vetrom napísala? Margaret Mitchell, rodáčka z Atlanty, tento román písala tri roky. Po tom, čo si prečítate jej životný príbeh, zistíte, že medzi jej románom a životom existuje veľa podobností.
Margaret sa narodila v roku 1900 do zámožnej rodiny v americkej Atlante v štáte Georgia. Otec bol prominentný právnik, mama zase bojovníčka za práva žien. Starý otec z otcovej strany mal škótske korene a v občianskej vojne bojoval na strane Juhu, teda konfederácie. Druhý starý rodičia vlastnili plantáž nedaleko Atlanty. Táto generácia výrazne zbohatla po vojne, keď sa Atlanta spamätávala z vojnovej deštrukcie. Vlastnili pílu a boli aj stavitelia (podobne ako Scarlett).
Ako malá sa hrávala so svojím bratom a jej súčasníci ju popisovali ako „chlapčenskú“. Tomuto obrazu určite pomohla nehoda, ktorá sa stala, keď mala Margaret tri roky. Nechtiac sa jej totižto podpáli sukňa. Jej mama sa bála podobného incidentu, a preto malú Margaret obliekala do nohavíc, čo bolo na tú dobu nevídané.
Spisovateľský talent sa u nej prejavil už keď bola dievčatko. Jej mama odkladala „knihy“, ktoré napísala, ilustrovala, dokonca im aj vytvorila vlastné obálky. V tom istom období sa Margaret stala aj nadšenou čitateľkou, čítala doslova všetko, čo jej prišlo pod ruku. Ako mladá študentka sa tiež venovala divadlu. Po ukončení strednej školy pokračovala na Smith Univerzite pre ženy na naliehanie svojej mamy. Akademicky moc nevynikala, necítila sa motivovaná. Keď jej mama zomrela, 19-ročná Margaret sa vrátila domov, aby zaujala svoje miesto v Atlantskej smotánke.
Písali sa divoké 20. roky a Mitchell mala svet vo svojich dlaniach. Zabávala sa, flirtovala a užívala si mladosť. Celkovo bola zasnúbená päťkrát, lámala srdcia kade chodila. V roku 1922 sa vydala za Reda Upshawa. Rodina s týmto zväzkom nesúhlasila, pretože Red sa po neúspešnej kariére v nármorníctve dal na pašovanie alkoholu. Toto manželstvo bolo divoké a nevydržalo ani rok. Red rád používal päste a deptal svoju mladú ženu. Po tom, čo súhlasila, že na neho nepodá trestné oznámenie sa v tichosti po dvoch rokoch separácie rozviedli. Margaret sa následne vydala za svojho druhého manžela, Johna Marsha, ktorý bol editorom.
Počas tohto turbulentného obdobia sa Margaret musela podporovať sama, čo bolo dosť nezvyčajné na ženu jej postavenia. Zamestnala sa ako reportérka v Atlanta Journal, kde pôsobila 4 roky. Za svoju úspešnú kariéru napísala 129 rozsiahlych článkov, 85 správ a niekoľko recenzií, ktoré neskôr všetky vyšli v jednom zväzku.
Jej kariéru novinárky ukončil nešťastný úraz členku, po ktorom sa Margaret rozhodla, že sa stane manželkou na plný úväzok. Aj keď pred tým napísala rozsiahlejšie diela, legenda hovorí, že ju k napísaniu Odviate vetrom inšpiroval manžel. Ten jej totiž nosil desiatky kníh hore-dole z knižnice, aby sa nenudila, až jej jedného dňa povedal: „Pre Boha živého, Margaret, nemôžeš radšej napísať knihu namiesto toho, aby si ich čítala tisícky?“
Táto slávna kniha je ospevovaná verejnosťou, ale zatracovaná historikmi. Podáva totiž romantizovanú verziu amerického Juhu, ktorá sa nezhodovala s realitou, ale skôr so skreslenou verziou historiek, ktoré Margaret počúvala ako malá. To však nezabránilo v tom, aby sa Scarlett a Rhett Butler zapísali do srdcí miliónov ľudí ako ikonický pár. Niečo s tým má dočinenia určite aj filmová verzia ovenčená Oscarmi v hlavnej úlohe s Clarkom Gableom a Vivien Leigh.
Margaret Mitchell by nás určite obšťastnila ďalšími knihami z jej pera, ale jej život bol ukončený tragédiou. Zomrela vo veku 48 rokov na následky nehody zapríčinenej opitým vodičom. Jej dielo však žije naďalej, a kto trošku viacej skúma, zistí, že inšpiráciu na svoje veľdielo brala zo svojho vlastného života. Margaret bola naozaj divoká, krásna a silná žena (koho mi to len pripomína?).