Jej meno sa spája s niečím typicky anglickým, s pitím obľúbeného čaju. Tento zvyk prišiel z Portugalska do Anglicka vďaka nej. Skromná manželka Karla II. to nemala ľahké, žila v ,,obkľúčení“ mileniek svojho muža…
Karol II. si vydržiaval neskutočné množstvo mileniek
Karol II. bol obrovský milovník žien. Za svojho života si získal priazeň tých najkrajších žien a bol k nim nesmierne štedrý. Na kráľovskom dvore si vydržiaval neskutočné množstvo mileniek, ktoré žili v kráľovských komnatách životy plné intríg a závisti jednej na druhú. Našťastie sa oženil so ženou, ktorá bola nesmierne, až obdivuhodne tolerantná k jeho aféram. Tou ženou sa stala Katarína z Braganzy.
Narodila sa 25. 11. 1638 ako Catarina Henriqueta de Bragança, vojvodovi Jánovi II. z Braganzy a jeho manželke Luise de Guzman. Už o dva roky z nej bola portugalská infantka, pretože jej otec sa stal portugalským kráľom, Jánom IV., prvým panovníkom rodu Braganza. Keď v roku 1656 zomrel, stala sa jeho žena Luisa kráľovnou regentkou. V tom čase bola mladá Katarína na výchove v kláštore, kde sa vzdelávala.
Vyrástla z nej slušná a čestne vychovaná mladá žena. Nebola okúzľujúca, údajne mala predkus, ale bola vždy milá a ochotná každému pomôcť. Jej matka sa snažila vyjednávať zmluvu pre spojenectvo Portugalska s Anglickom. Aby sa spojenectvo upevnilo, uzavrel sa sobáš mladej Kataríny a anglického kráľa Karola II.
Svadba a sobáše boli dva
Svadba sa konala 14. mája 1662. Keďže ich vierovyznanie bolo rozdielne, uskutočnili sa dva sobáše, katolícky a verejný anglikánsky (21. mája). Katarínine vyznanie bolo neskôr aj dôvodom, prečo nebola nikdy korunovaná, pretože katolíci mali účasť na anglikánskych obradoch zakázanú.
Štyri tehotenstvá skončili potratom
V novej domovine v Anglicku, mala Katarína na začiatku problém dohovoriť sa. Okrem počiatočnej rečovej bariéry, pribudli neskôr aj problémy s otehotnením. Všetky jej štyri tehotenstvá sa skončili neúspešne, potratom. Zato kráľ mal detí nadostač. Nemanželských… A hoci spoločné s Katarínou nemali, nikdy nepristúpil na rozvod.
Katarína prináša na dvor novinku, čaj
Katarína priniesla na dvor novinku, pitie milovaného čaju. Stal sa z neho obľúbený rituál dvorných dám. Skromná Katarína bola medzi ľudom veľmi obľúbená. Pre svoje kladné povahové stránky si získala obdiv a úctu. Na rozdiel od početných mileniek kráľa, nikdy nemala ambície zasahovať do politických rozhodnutí.
Neľahký život v ,,obkľúčení manželových žien“, žijúcich na dvore
Jej život v ,,obkľúčení manželových žien“, žijúcich na dvore, nebol vôbec jednoduchý. Panovala tu závisť a intrigy. Keď kráľ zomrel, zotrvala ešte nejaký čas v Anglicku. Na trón nastúpil Karolov brat Jakub II. a ona ostala počas doby jeho vládnutia na dvore. Neskôr sa vrátila do Portugalska, stiahla do ústrania a žila pokojný život v paláci Bemposta. Keď v roku 1704 ťažko ochorel jej brat, kráľ Peter II., bola vymenovaná za regentku (následník trónu, neskorší kráľ Ján V. , bol v tom čase totiž ešte len pätnásťročný). Katarína vládla veľmi úspešne, až tak, že jej regentstvo bolo v roku 1705 predĺžené.
Avšak 31. decembra 1705 Katarína zomiera. Mala 67 rokov. Jej brat zomiera presne o rok po nej. Pochovaná je v Kláštore svätého Hieronyma v Belém, na predmestí dnešného Lisabonu.
Pozn.
Katarína z Braganzy priniesla z rodného Portugalska na dvor v Anglicku nový zvyk, pitie milovaného čaju. Postupne sa stal z neho obľúbený rituál dvorných dám. Avšak manžel Karol II. na dovoz čaju uvalil vysokú daň, a preto sa s ním začalo pašovať. V 18. storočí vzrástla celková konzumácia čaju. Pitie čaju sa zaužívalo v anglických kaviarňach, neskôr v čajových záhradách a čajovniach. Tradícia pretrvala dodnes.
Zaujímavosť.
Tesne pred smrťou usporiadal Karol II. stretnutie svojich mileniek a nemanželských detí. Bolo ich vraj neúrekom… 🙂
Vaša Iwka
Prečítajte si tiež: Alžbeta Šarlota Falcká, manželove záujmy o rovnaké pohlavie s nadhľadom prehliadala