Kráľovná Anna Stuartová, osemnásť tehotenstiev, ale zomiera bezdetná

Anna Stuartová, kráľovná Anglicka, Škótska a Írska.
Osemnásť tehotenstiev, z toho jediné dieťa sa dožilo necelých dvanásť rokov…
Osud kráľovnej, ktorá zomrela bezdetná a bola posledným vládcom dynastie Stuartovcov.

Narodila sa 6. februára 1665 v Londýne, ako druhá dcéra Jakuba, vojvodu z Yorku a jeho prvej manželky Anny. Pochádzala z ôsmich detí, avšak len ona a jej sestra Mária sa dožili dospelosti.

Ešte ako malé dieťa bola poslaná do Francúzska, kde sa liečila na očnú infekciu. Žila u babičky, po jej smrti u svojej tety a keď zomrela aj ona, vrátila sa naspäť do Anglicka. V roku 1673 konvertoval jej otec Jakub ku katolíckej viere. Navyše ovdovel a v tom istom roku sa druhýkrát oženil, s katolíčkou Máriou Beatrice d’Este, čím nastali v protestantskom Anglicku pochybnosti.

Annin strýko, kráľ Karol II., nemal legitímnych nasledovníkov a plánoval, že sa nimi stanú práve Jakubove deti. Po smrti matky, boli Anna so sestrou Máriou na príkaz Karola II. vychovávané protestantsky, v duchu anglikánskej cirkvi.

Anna osemnásťkrát otehotnela

28. júla 1683 sa Anna vydala za protestantského princa Juraja z Dánska. Ten bol svojej manželke počas života oddaným spoločníkom. Problémom v manželstve však boli potomkovia.

Do roku 1700 bola Anna údajne až osemnásťkrát tehotná. Trinásťkrát potratila, alebo sa deti narodili mŕtve. Ďalšie štyri sa nedožili ani dvoch rokov.

Zostal jej jediný syn

Jediný syn Viliam sa stal ich nádejou, ale ešte nedovŕšil ani dvanásť rokov a podľahol kiahňam…

Keď zomrel Karol II., kráľom sa stal Jakub II, Annin otec. Anglickí protestanti boli proti nemu, keďže bol katolíkom, rovnako aj proti jeho druhej katolíckej manželke Márii Beatrix d´Este. Ani biskupom sa nepáčili praktiky, aké zavádzal v cirkvi. Jakub II. napokon rezignoval a ušiel do Francúzska. Už sa nikdy nevrátil…

Annu korunovali za kráľovnú

Vládcami krajiny sa tak stali Annina sestra Mária II. s manželom Viliamom III. Vládli obaja spoločne, stali sa spojenými panovníkmi. Avšak po Máriinej smrti v roku 1694, pokračoval vo vládnutí Viliam sám, až do svojho skonu v roku 1702. Ešte v tom istom roku, 23. apríla, korunovali Annu za kráľovnú.

Zákonom únii z roku 1707 sa Škótske kráľovstvo pripojilo k Anglicku a Walesu a vytvorilo pevnú úniu, vznikla Veľká Británia. Únia sa stala základom pre vznik Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Írska v roku 1800. Anglicko, Wales, Škótsko a Írsko naďalej zdieľali spoločnú históriu.

Anna sa snažila vládnuť čo najlepšie, nezávisle a byť oslobodená od nadvlády politických strán. Od začiatku svojho kraľovania bojovala o španielske dedičstvo. Trvalo to počas celého panovania. Manžel Juraj sa stal admirálom kráľovského loďstva. Keď zomrel, sama zastávala aj túto funkciu.

Smrť je neustále v jej blízkosti

V Anninom živote bola smrť neustále v jej blízkosti. Celý jej život bol poznamenaný mnohými krízami. No napriek neľahkému osudu dokázala nájsť silu byť čo najlepšou kráľovnou. Zomrela 1. augusta 1714 na dnu a bola pochovaná vo Westminsterskom opátstve.

Jej meno sa spája aj s prvým svetovým zákonom, venovaným autorským právam. Zákon udeľoval výhradné práva autorom, nie tlačiarom, ako to bolo dovtedy.
( V roku 1709 vznikol prvý plnohodnotný autorský zákon nazývaný Statute of Anne – Zákon kráľovnej Anny.)

Anna Stuartová kráľovná Anglicka, Škótska a Írska zomrela bez potomstva a bola posledným panovníkom z rodu Stuartovcov. Jej nástupcom sa stal Juraj I., príslušník z Hannoverskej dynastie, potomok z matkinej strany.

 

Vaša Iwka

Prečítajte si tiež: Anna Luxemburská, žena, ktorá bola milovaná

 

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.